Sari la conținut
Forum Roportal
black_metal

Metale Extreme

Postări Recomandate

Partea proasta e ca eu nu ma pot familiariza cu acest mod de a transmite un mesaj.

Daca instrumental sunt sunete grave impletite intr-un anumit ritm cu care m-as putea obisnui , la partea de versuri si modul de a le cinta nu ma prind.

 

Nu le am in detaliu privind o clasificare exacta a stilurilor de rock.

Eu stiu de partea de hard rock si heavy metal din ce am ascultat si ascult.

Dupa aia care si cum se ramifica nu ma mai pricep.

 

Poate ar fi interesant sa ne faci o clasificare, nu neaparat in detaliu si sa schimbam citeva pareri despre, bineinteles daca nu cer prea mult.

All the best!

:unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu le incurc :unsure: desi am ascultat aproape toate formatiile de rock ( mai cunoscute , nu alea underground :rock: )

pai cel mai bine ne lamurim cu exemple, asa ca eu o sa dau un exemplu o mel care mie imi place mult mult mult :rock: de la children of bodom care, din cate stiu eu, abordeaza stilul melodic death metal 01 Deadnight Warrior mp3 (sa ma corectezi dc gresesc ,black_metal ;) )

si una black suuuuuper 2 Ave Satan mp3 si puritania de la dimmu borgir e misto :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iulya19 pot sa-ti zic ca cei de la children of bodom cante ceva foarte incurcat, adica combina power cu speed metal si death si ce a iesit nu are o denumire aparte dar hai sa-i spunem cum zici tu melodic death.

 

Misu183 nu inteleg la ce clasificare te referi.Bineinteles ca am timp si chef sa va clasific dar nu stiu ce :unsure: .Genurile de rock?sau cele de metale extreme, death sau black?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iulya19 pot sa-ti zic ca cei de la children of bodom cante ceva foarte incurcat, adica combina power cu speed metal si death si ce a iesit nu are o denumire aparte dar hai sa-i spunem cum zici tu melodic death.

 

Misu183 nu inteleg la ce clasificare te referi.Bineinteles ca am timp si chef sa va clasific dar nu stiu ce :unsure: .Genurile de rock?sau cele de metale extreme, death sau black?

Genurile rock :rock:

O mica clasificare.

Am auzit tot felul de variante incilcite incit nu le-am tinut minte.

Poate tu ma poti lumina mai bine ca altii.

:rock:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite o clasificare a genurilor rock, daca mai uit si eu vreunul sa ma anuntati :unsure: .apropo nu au nici o ordine:

1.Nu Metal

2.Alternative

3.Heavy

4.Punk

5.Doom

6.Death

7.Black

8.Speed

9.Industrial

10.Grindcore

11.Hardcore

12.Progressive

13.Sludge

14.Thrash

15.Noisecore

16.Stoner rock

17.Folk

18.Darkwave

19.Jazz

20.Experimental

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite o clasificare a genurilor rock, daca mai uit si eu vreunul sa ma anuntati :rock: .apropo nu au nici o ordine:

1.Nu Metal

2.Alternative

3.Heavy

4.Punk

5.Doom

6.Death

7.Black

8.Speed

9.Industrial

10.Grindcore

11.Hardcore

12.Progressive

13.Sludge

14.Thrash

15.Noisecore

16.Stoner rock

17.Folk

18.Darkwave

19.Jazz

20.Experimental

 

 

normal ca ai uitat f. multe, sunt sute!

si nu le-ai clasificat prea bine... de exemplu grindcore-ul este o subramura a hard-rock-ului!

speed metal-ul, thrash-ul la fel! :unsure:

 

cel mai bine ar fi clasificate astfel:

Alternative

Art-Rock

Folk

Pop/Rock

Hard Rock

Rock N' Roll

Psychedelic

 

Acestea in mare sunt ramurile de baza (mai sunt si altele dar nu mi le mai amintesc) :rock:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca sunt cu sutele insa acelea sunt cele mai importante.Uuuuu grindcore-ul nu e nici pe departe ramura a hardului de unde ai scos-o pe asta????????????Sa nu mai zici la nimeni chestia asta ca o sa rada de tine :unsure: .Si speedul iar n-are legatura cu thrashul,offffff daca nu te pricepi las-o balta si nu mai scrie prostii! :rock:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident ca sunt cu sutele insa acelea sunt cele mai importante.Uuuuu grindcore-ul nu e nici pe departe ramura a hardului de unde ai scos-o pe asta????????????Sa nu mai zici la nimeni chestia asta ca o sa rada de tine :rock: .Si speedul iar n-are legatura cu thrashul,offffff daca nu te pricepi las-o balta si nu mai scrie prostii! :rock:

 

 

eh na?? de unde pana unde grindcore-ul este un gen de baza din care au evoluat alte genuri?? sau trash-ul sau speed-ul?? e ca si cum ai zice ca din cradle of filth a evoluat ramones! nu zic deloc prostii! :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Grindcore e un gen de sine statator ca si black si death din care nu au evolat alte genuri!Si nu se leaga cu hardul.Ca s-a inspirat hmm... atunci putem zice ca tot rockul s-a inspirat de la Beatles sau din jazz si ca blackul e o evoluare a jazzului si putem zice multe chestii nu?Dar nu mai conteaza de unde s-a inspirat conteaza ce face genul respectiv si cu ce se aseamana, si nu se aseamana deloc cu hardul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Grindcore e un gen de sine statator ca si black si death din care nu au evolat alte genuri!Si nu se leaga cu hardul.Ca s-a inspirat hmm... atunci putem zice ca tot rockul s-a inspirat de la Beatles sau din jazz si ca blackul e o evoluare a jazzului si putem zice multe chestii nu?Dar nu mai conteaza de unde s-a inspirat conteaza ce face genul respectiv si cu ce se aseamana, si nu se aseamana deloc cu hardul!

 

''Death Metal grew out of the thrash metal in the late '80s. Taking the gritty lyrics and morbid obsessions of thrash to extremes, death metal was

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×