Sari la conținut
Forum Roportal
kingofyoursoul

Discutii libere despre pisici

Postări Recomandate

Din cauza pisicilor n-am dormit azinoapte.  Era ceva in curte ca toti au inceput sa urle in dezastru si zgariau usa de metal, dar acel ceva a fugit pana am sarit cativa metri si spre binele nostru n-a fost nici una din pisici atins.  Era sa mor de frica auzind acea voce, sotul abia aude si dormea oricum adinc, de el se putea licita casa si el cu patul, ca

n-avea treaba desi urlam sa ma ajute.  Dupa aceea a iesit in curte dar pisicii nu voiau sa intre ca era vreme frumoasa si afara!!!   Este foarte riscant viata lor ca de pe dealuri coboara coyotii si sint la mila naturii daca nu urca pe acoperisul casei din timp.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai scapam de necazuri cu pisici???   

 

Cel mai tanar dintre 3 pisici este alb de rasa Ragdoll si a primit undeva o rana ca ne-a speriat  :gwerewolf: N-am auzit NIMIC, nici o galagie, eu dorm foarte lejer de o vreme, aud totul si m-ar trezi pisica cea batrina care doarme in casa.   Are cate-o rana/gaura parca dupa ureche sau putin mai jos ca se vede carnea si e plin de sange uscat pe blana, dar nu-l putem prinde nici pe acest suflet libertin.   Sotul presupune ca vre-un Coyote l-a prins ... si eu ma intreb de ce l-a lasat din gura ca de obicei nu asa se incheie o aventura din asta. 

De aici avem tot feluri de probleme ca nu cred in versiunea ca a fost atacat ... pentru ca el voia sa-l prinda sa-l ungem cu o crema si cat pe colo era si el prins de un animal fioros si puternic ca era sa cada pe spate cum s-a zbatut pisica si a fugit.   A mai fost el bolnav/ranit asa sau asemanator si dus la spital, dar era mai mic si-l puteam pacali, acum e ca un tigru ca este animal cu corp mare si dragut dar nu ne curteaza deloc.   Aproape are 4 ani, sta cu noi decand era cat un soricel mic, 10 cm cu coada cu tot. Cred ca trebuie sa-l lasam ca natura sa aibe grija de ei ca eu cel putin nu depun o lupta indiferent de situatie cand am vazut ce gheare a scos pe sotul, era sa-i scoata ochii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne baga in groapa pisica alba ... acum e la Vet. cu sotul, eu nu suport mirosul de acolo ... as ajunge prima pe masa de consultare sau in spital.

 

Azi a fost usor de prins ca abia se mai misca si vomita, nu stiu inca nimic si nici nu dau telefon, astept sa vina acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu Ragdoll, acum a intrat pe usa, va avea operatie pisica si va sta pana Marti dupa amiaza in spital. 

 

Cea batrina nu se lasa desi a depasit varsta de pisici intre noi cu multi ani, dar nu se lasa prins in conditii pasnice. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza la ce a patit atunci la ureche? Ce are? 

Tin pumnii sa fie bine! 

 

Cea batrana vrea sa moara asa cum a trait, libera. Intr-o zi isi va cauta un loc si va muri singura. Stiu ca este trist si dureros, dar uneori chiar trebuie sa le respectam dorintele. :(

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, acea infectie s-a largit si necesita antibiotice ca nu s-a lasat prins sa-l tratam acasa cu spray si crema.   Acum va fi operat sa-i scoata pungile cu puroi sa nu-l omoare si sa nu se intinda ca deja a slabit si l-am vazut in curte cum mergea aiurea cu un picior inainte ca un cal de parada si asta nu e semn bun.   O mare bucata de piele/blana-i lipseste dar n-au fost puncturate venele sau muschii ... inca!!!  si asta ajuta la vindecare, procedura de sta in casa cand eu o sa ma distrug de la miaunat ca cea batrina "locuieste in casa" acum va trebui sa imparta casa si la asta pisicii nu prea cad la agrement iar al 3-lea o sa-mi zgarie usa de metal ca vrea in casa sa fie impreuna.      

 

Speram ca se va termina cu bine si vom respira mai usor la vara.   Deja sint obosita ... stresata la maxim.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost operat  pisica pentru a 3-a oara in viata lui de abia 4 ani, totul a mers bine, acum se dezmeticeste din anestezic si fluid drains dupa operatie si dimineata se poate vizita deja.  Sotul va fi acolo la prima ora. deja-i pregateste cuibul in baie ca va fi tinut in casa o vreme, cu forta ca el vrea afara.   In spital e mic, acasa e baiat MARE, face ce vrea. O sa ne ureasca si mai mult ca iar l-am dus acolo, dar nu intelege cat i-a fost de important vizita la doctor.

 

Pisica batrina observa ceva si nu intelege de ce ne agitam atit langa locurile ei traditionale.   Am adus din magazine niste cutii de carton care intra fix intr-un loc mai mic in care-i facem culcus.  Daca statea linistit ii puneam scutece ca mi-a dat cineva un pachet mare primit cadou pentru copilul nou nascut dar deja erau mici si sa nu ocupe locul, eu am mai mult spatiu, si o sa folosesc aceste scutece desfacute sa fie mai moale si absorbant.   Trebuie sa preparam 3 cuiburi sa fie pace altfel impinge unu pe altu cum fac ei mereu penrtu un loc pe un pres sau o carpa oarecare.   Pe cel bolnav si batrin am observat ca-l imping afara de langa mancare si apa, e o rutina cu care se nasc am impresia.   Mai invat si eu cate ceva despre pisici, dar si despre pasarile cerului ca-i vad prin geam cum se comporta intre ei ca sint de multe feluri.      

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum a sosit acasa pisica, m-am speriat de cum arata, asa de amarit inca n-a fost in viata lui dar bine cai in viata!!!   

Capul pe jumatate de la gat in jos este fara par, ras pana la piele si arata asa de mic ... pe langa corpul MARE cu blana, parc-ar fi din alta lume asa arata, voi avea nevoie de putin timp sa ma obisnuiesc sa ma uit la el, ma cam sperie ce vad.  Sper sa-i creasca repede blana inapoi, dar va sta cateva zile in casa ca are si tratament de care nu ma bucur ca nu voi fi capabila sa-i fac.   Spatiul de acces nu este prea mare dar totusi fuge repede, se lasa mai jos pe picioare parca-i la munca de constatare in armata, pe furis se ascunde pe locurile facute de noi sa aibe sanctuare personale fiecare.    Avem distractie pe acest week end.    


Cat scriam, s-a scapat din bucatarie/baie comfort si s-a ascuns sub patul meu ... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte am observat ca are o blana ca o fusta pe el, pan-acum avea doar par bogat pe care-l pierdea la primavara dar acum are aproape pana la genunchi par/lana uniform langa corp si asta-l arata si mai mare si feroce.   Iar gatul gol si capul ras doar intre urechi are par dar acolo e scurt ca n-are breton pe frunte  :haha:  e o scena de privit. Incep sa ma obisnuiesc dar prefer sa las in pace cu usa inchisa de bucatarie ca nu intra si asa, sta langa usa de iesit din casa in speranta ca s-ar deschide singur.

 

Ceea ce am mai observat este ca alta data cand a revenit din spital, celelalte pisici il salutau si-l pupau, acum nu ... si pisica cel batrin a iesit in curte sa doarma, nu vrea sa aibe nimic cu asta operatul, nici in fata usii nu trec macar!!!   Nu miauna deloc, sta frumos si se uita prin usa de securitate si bea apa foarte multa.

 

I-au zis mosului in spital ca e foarte hranit animalul si nu este sanatos si i-au dat numele conservei ce are de dat numai si odata pe zi, dar nu cred ca el se va tine de treaba asta ca el se crede mereu mai destept ca restul desteptilor.  Mai are o zi si va iesi din casa ca altfel va muri do dorul libertatii si se va termina si tratamentul, macar ca este usor de prins ca nu se opune agresiv si sper sa fie si ultima aventura de acest gen ca devine greu de tinut sub control situatia.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×