Sari la conținut
Forum Roportal
kingofyoursoul

Discutii libere despre pisici

Postări Recomandate

Asa mila mi-e de pisica noastra neagra, orb si dezorientat, intra cu capul in orice dar merge incet si nu se raneste iar ceilalti doi nu-l lasa nici apa sa bea, asta-i trist.  El are vasele lui cu apa in casa si mancare si in curte si-l lasam sa doarma in baie ca de obicei peste zi daca sintem acasa sa aibe odihna macar ca nu prea se bucura de mai nimic.

Cred ca pieptul de pui crud il mai tine in viata, dar foarte putin mananca si din asta si 2 boabe uscate.   Ce trist e sa ma uita la el ca se clatina si nu stie incotro sa mearga.  

Nu mai simte nimic, a pierdut si mirosul demult, nici nu mai miauna asa de tare si des si vrea sa stea mai mult afara.  Vad ca soarta nu ma scuteste de nici o scena ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduci aminte de un pui de pisica parasit de mama lui. Mi l-a lasat pe cap si nu s-a mai intors.....ma uitam la el cum se stingea de foame, era mult prea mic ca sa-l pot hrani eu. Am incercat, dar nu am putut sa-l salvez !!! Si acum ma rascoleste intamplarea asta......nu am uitat-o niciodata !!!  :frusty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a ratacit si la noi una mica, inca cu ochii inchisi, de 1 an si ceva, sotul a cumparat biberoane ca de papusa in magazinul de animale de casa si pregatea laptele matern in sticluta cat un deget.  Il hranea pe micuta care abia avea si blana pe spate, i-am facut culcus intr-o citie de pantofi si i-am ingradit un loc sa nu se aventurieze undeva prin casa.  A gasit un loc unde primeau animale nedorite si cand au venit doamnele cu o cutie enorma si jegoasa de transportat animale, era sa mor de scarba.   Le-a fost jena ca sotul le-a aruncat direct in fata ca el a spus cat este de mica pisicuta ... cam greu a fost despartirea si el a plans destul dupa micuta dar nu voiam o tragedie.    

 

Cu asta mare ne-am inteles ca ramane aici.   Se misca pe o arie de 5 metri patrati de langa usa din spate, din ce in ce mai putin este mobil, ca omul.  

Acum i-am dat unt sa linga, le place la toti.    Pentru bolnav l-am uns pe paine si tineam sa-l linga ca altfel nu stie unde sa-l caute, au venit ce altii doi sa linga de pe felia de paine ca parea interesant. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, pai astia arata la tv ca sunt foarte constiinciosi lucratorii din acest domeniu ! Prin cabinetele respective e mai curat decat in multe spitale din Romania ! Se pare ca nu prea...in fine....Pacat de micuta pisicuta, poate o va adopta cineva cel putin la fel de iubitori ca voi ! :)

 

La al meu ii mai dau smantana cateodata, linge putin si apoi pleaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acele pisicute pe care-i cresti cu mana se ataseaza foarte mult dar cei ca ai mei actuali care "walk-in" raman doar chiriasi ... aseara la hranit pisici cea alba se freca de picioarele mele si miauna asa de dragstos dar eu sa nu-l ating ... desi i-am salvat viata de cateva ori deja din 3 ani si 10 luni decand este la noi.  Il inteleg ca-i e frica!!!

 

Dar marea mea problema este ca va trebui sa luam o decizie rapida despre soarta celui negru, cat de curand ca scena de azi nu mi-a placut deloc.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motanul meu persan mi-a tras o zgarietura in timp ce-l pieptanam. In ultima vreme nu prea mai are rabdare, se enerveaza imediat cand vreau sa-l pieptan. Nici mie nu-mi face placere, dar trebuie....el ce sa-nteleaga ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-a mai zgariat si alta data????   Noi imediat ne-am dezinfectat ca am la indemana toate alea dar n-a trecut.  A inceput sa inroseasca mana apoi bratul si se vedea o linie rosu de la zgarietura in sus care urca spre umar.   Deja de la cot in sus e greu bratul si se simte tau victima, doctorul nu era sigur ca va avea efect injectia or are de mers in spital daca nu vrea sa moara sotul, ca facea pe eroul ca el nu miorlaie de la o zgarietura!!!   A stat si in pat ... iar eu la fel am patit dar a doua zi dimineata eram la doctor dar si asa n-a trecut fara durere destul de mare si eu rezist la multe.   Atentie la piepatanat si sotul parca asta facea cu o perie umeda ca pana atunci pisica adora procedura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori. Eu ma dezinfectez pe interior.....:D.....glumesc....:)

Nu am avut niciodata probleme de acest gen, chiar si cu matze maidaneze.

Pe al meu il tin cu o mana cand il pieptan, face destul de infiorator !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×