Sari la conținut
Forum Roportal
kingofyoursoul

Discutii libere despre pisici

Postări Recomandate

Noi il aveam acea pisica de peste 8 ani si doctorul era mirat ca de obicei ne obisnuim unu cu altu iar pisica alba care pe mine m-a zgariat era si mic si iesit din spital nu demult, trebuia sa fie sfant si fara microbi pe el, dar n-a fost.    Niciodata n-am fost prieten cu animale dar de atunci mult mai putin.  Le dau de mancare si de baut si cam atit,  le las in casa daca vor sau daca e furtuna cu tunete ca le e frica, dar altfel nu ne iubim.  Nu le fac pedichiura sau coafura cum fac multe cunostinte care si dorm cu pisici.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e dragastos cateodata, se gudura pe langa noi, se joaca. Sa nu-l iei in brate, deloc !

Iar cu dormitul....ma trezesc cu ditamai animalu' de 8 kile in pat ! Doarme la picioarele mele si cateodata sta la spatele meu ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trec si pe langa picioarele mele cand le portionez mancarea in farfuriile lor si miauna asa de dragastosi dar cand ma aplec sa le dau farfuriile, parca ar lua-o la fuga sa nu le prind.   Le vorbesc frumos sa nu le fie frica, dar degeaba, cea alba de obicei fuge departe, ma urmareste sa intru in casa si sa inchui usile, pe urma revine si mananca!!!

 

O fosta pisicuta intra dimineata in camera mea, se urca dintr-o saritura mica pe noptiera, adat jos servetelul de pe paharul cu apa si bea asa de frumos ca ma trezea deja cu acel salt fara galagie, pe urma trecea peste perna si parul meu, cobora la picioarele mele si pe coltul liber al patului avea el prosoapele pe care dormea pana voia dar asa ca o stafie a trecut, doar eu o auzeam.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa salbatice n-au cum sa fie ca stau la noi de o vreme.   Cea alba este de 4 ani, s-a ratacit dupa mirosul de mancare de pisici ca tineam si afara boabe uscate, era asa de mic, nu mai mult de 10 cm cu coada si mustati, credeam ca este un soricel fugit de undeva, din geamul de bucatarie il observam pe la ora cinei spre apus de soare ca aparea intre casa si gardul vecin pe un loc de 3 cm se strecura si l-am antrenat spre noi si nu s-a opus, dar l-am tinut in casa pana a mai crescut ca putea manca orice pasare ca nu-i lipsa de ei, am vazut si vulturi uriasi pe sarma electrica, era un cuplu de speriat.   Pisica tanara neagra nici nu tin minte decand e la noi dar au trecut 10-15 ani cel putin de atunci, el ar intra si in pat sa doarma dar nu-l vrem in casa ca e murdar mereu.   Iar cea batrina este de aproape de 20 de ani cu noi, a fugit de la vecinii, l-au adus din Los Angeles dar a fost tratat rau si s-a ascuns la noi in debara si pe urma s-a aratat cand era pe moarte dar l-am scapat.   Daca asta inseamna salbaticie, incearca desertul vara!!!

Te mumifica in 3 ore, la cativa km de mine ...   


Pe vreme extrema si animalele salbatice din desert intra in piscinele oamenilor sa nu moare de caldura sau se ascund pe unde pot de frig ca gasesc ei mancare ... animalute de casa ca pe iepuri l-au decimat deja, de soareci nici vorba decat in oras!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pisici-pe-strada-465x390.jpg

 

Bavaria este invadat de pisici in orase si la sate, parcuri, paduri, oriunde ... dar deja este ca si trecut criza de animale mici parasite de stapanii de feline.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am idee ce inseamna in limbaj de pisica gestul cand se freaca la cap unu cu celalat.  Am observat de o vreme dar credeam ca vor sa se joace, sa se bata sau sa impinga unu pe celalalt sa nu mearga undeva, insa azi am observat parc-ar fi o forma de salut sau instiintare.  Pisica cea alba dupa ce a aparut pentru mancare, de cum l-a zarit una din pisici negre, imediat a mers langa si a inceput sa se frece de capul lui asa incat aproape isi sucea gatul sa fie bine atins capul peste tot din toate partile, abia dupa acea a venit la farfuria cu bunatati.   Am observat ca la pisica neagra batrina nu-i place prea mult acest tratament, se retrage imediat in miaunaturi daca-i atinge capul oricare alta pisica.

 

Mai am mult de invatat dar n-am timp destul sa le inteleg daca n-am si translator ... daca nu iese cu scandal, e bine. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că este un gest drăgăstos. Când mă întorc acasă pisicuță mea se alinta și își freacă căpșorul de încălțările mele (când era mai mică) sau de papucii mei pe care ii las in hol, acum că a mai crescut. Este un gest de supunere și asertivitate la pisulici

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, n-am stiut si o sa dau mai multa atentie sa observ aceste mangaieri, pana mai am timp ca pisica batrina deja a cam pierdut legatura cu pamantul, mananca daca-i dam in gura sau monitorizam sa manance conserva si boabe uscate cateva.   Apa abia mai vrea sa bea si se refugiaza in cabina de dus din baie si doarme acolo.  Mi-a spus cineva ca e un semn ca sfarsitul e aproape.   Cat ne stresam pe chestia asta dar tot ne e mila s-o predam.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×