Sari la conținut
Forum Roportal
kingofyoursoul

Discutii libere despre pisici

Postări Recomandate

Acum ca s-a instalat caldura extrema, sotul incurajeaza pisicii sa intre in bucatarie, baie si hol dar eu raman pe dinafara ca nu ma vor si pe mine in aceste spatii.   N-am idee cum a reusit sa puna si pisicii impotriva mea ca n-am voie nici pe terasa daca ei mananca sa nu se sperie de mine si sa nu-si termine cina :eek:   Pe langa toate tot el fixeaza A/C pe o temperatura joasa ca el sta cu pisici cu usa deschisa spre curte si eu n-am decat sa ma imbrac mai gros ... DAR ... vorba ungurilor  "Jön még kutyára dér!" = "O sa mai cada bruma pe caine!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parvoviroza a decimat 4 pui din 5. Posibil pe toți ca unul care a rămas nu l-am mai văzut. Ăștia mici au dat și lui Michi, zis și Michiduța și lui Gealo. 

Michi de 1 an a fost la tratament și e mult mai bine, mai ales ca e cuminte și înghite tratamentul ca pe Parizer. Gealo de 4 ani nu se simte prea bine ca nu prea ia tratamentul. Sunt izolați în garaj ca să nu dea și la alții. Dezinfectat culcusuri și presuri. Acu așteptăm să vedem dacă a mai primit careva, doamne feri. 

Heidi de 3 ani, cățeaua, e vaccinata, nu e în pericol, sper. 

Sa vaccinați pisicii de parvoviroza și rabie. Obligatoriu. Ați înțeles? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisicii mei n-au nimic, nu se duc departe de langa casa, mai treceau strada cand erau mai tineri, dar de o vreme nu depasesc o limita, e un grapefruit pom sub care se culca sa leneveasca.  Una din pisici e pe duca de o vreme dar nu o predam inca!!!   Se iubesc asa de tare ca ar muri si celalalt singur.  Noi nu mai luam animalute daca astea se duc.  Am cheltuit cu veterinarii mult de tot, acum cu mancarea loc mai avem doar treaba ca nu vor nimic din mana mea gatit, doar conserve si boabele lor uscate.  Vaccinati sint cu de toate si sterilizati, nu sint salbatici, nu ataca decat pe coyotes.  Mezeluri deloc!!!  Am incercat cu de toate, nimic nu vor si asta le va termina stiu dar n-am ce sa le fac.  Alti pisici am mai avut si mancau si peste crud, vita, orice carne, la una-i placea supa de pui, lingea de numa' grasimea de pe blid.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Având în vedere ca avem pe lângă casa doua pisici picate din luna care nu știu sa își poarte de grija, nu se știu ascunde de frig și multe altele, am montat pe ușa de la garaj o usita pentru pisici. Cu o ușă rabatabila în ambele sensuri, foarte ușor manevrabila. Toată lumea cu care am vorbit: se obișnuiesc foarte repede sa între și sa iasă, o data sau de doua ori le bagi pe acolo și ies ele singure, nu va faceți griji. 

Ciuciu. Dar adevărul e ca ne distram foarte bine cu mâtele la băgat și scos prin respectiva usita. De ieșit au învățat sa iasă cam după o săptămână de practica moderata. Dar de întrat, cred ca fiind smechere, așteaptă sa le conducem pana acolo și sa le invitam înăuntru. Dimineața sunt pe terasa, ca dovada ca știu sa iasă. 

Asta e. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Rodica` a spus:

De ieșit au învățat sa iasă cam după o săptămână de practica moderata. Dar de întrat, cred ca fiind smechere, așteaptă sa le conducem pana acolo și sa le invitam înăuntru.

Inseamna ca nu le place garajul. Pisicile isi aleg singure locurile preferate, nu neaparat dupa confort. Rareori accepta un adapost sugerat de oameni, de obicei se aseaza unde e o hartie noua, sau se ascund undeva unde nu pot ajunge oamenii.

La mine e invers, deschid garajul pentru un minut, intra 3 ghemotoace pe sub masini, apoi nu mai vor sa iasa...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord dar e cu  pana la 15 grade mai cald ca afara și le-am băgat acolo peste noapte când a fost ger. Dimineața le-am eliberat. Dacă nu, înghețau.

Doar astea doua sunt neputincioase. Motanul Djealo a trăit în casa, mai mult ca sigur. A avut culcuș din cel pentru pisici și era hrănit cu boabe. A fost abandonat iar de când e la noi are aceste obiceiuri. Pisica Michi la fel nimerit pe la noi, pare mai adaptata la viata afara dar cum ei doi sunt acum obișnuiți împreună ca nu pleacă nicăieri din curte, ii tratam împreună. Au bolit împreună în garaj când au avut jigodie, au o relație buna. 

Cred ca se vor obișnui sa între și singuri ca de ieșit pot. 

Amu asta e, astea sunt condițiile, se vor obisnui pana vine vara. 

Restul mâțelor se descurca, sunt născute și trăite aici, prin poduri de șuri, pe lângă vite la caldura. La noi vin la masa. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 12.12.2021 la 5:46, Motorină a spus:

FB_IMG_1639316572449.jpg

Pe pisicii mei scrie: - "catch me if you can"!!!     Nu mai intra in casa de ani de zile doar de 4th of July cand aud bubuiturile petardelor dar si al armatei cand fac focul de artificii.   Se ascund atunci in locurile bine cunoscute si vizitat odata pe an, mai cauta si dupa miros. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×