Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Habar nu am pe ce se bazeaza relatia dintre om si zeu, dar pot incerca sa-ti descriu pe ce se bazeaza relatia mea cu Dumnezeu: pe iubire si dreptate, caracteristici care sunt din ce in ce mai bine constientizate printr-o curatare sufleteasca, constientizare care creste in intensitate pe masura efortului depus pentru atingerea a ceea ce se poate numi o constiinta curata...usor, in timp.

Cum să discutăm despre relaţia ta cu zeul Ea este strict personală şi nu priveşte pe nimeni Doreşti să o faci publică?Ok Doreşti să fie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alooooo !!! Sikaryane !!!! Desteptarea, Credinta nu este nici mancare nici sex nici pofte sau lucruri trupesti materiale. Credinta nu este palpabila si nu este data oricui, aceasta fiind UN DAR primit de la Dumnezeu.

 

Te referi ca este un "dar" primit de la "dumnezeul" crestin?

 

Daca da ...asa este ...ai dreptate !

Isus NU a propovaduit niciodata CREDINTA ... ci IUBIREA!

 

Credinta este doar instrumentul satanei ...si iata de ce:

 

Din cauza ca Dumnezeu fiind Creatorul ...El nu avea nevoie de credinta noastra ca sa-L apreciem .... ci de iubirea si admiratia noastra pentru ceea ce a Creat!

 

De credinta are nevoie doar falsul dumnezeu ... care daca nu are nici o creatie, spera macar sa prosteasca oamenii cu credinta (ca tocmai el dracu este adevaratul Dumnezeu!)

 

Si de unde stim cine e adevaratul Dumnezeu si cine e cel fals? ...pai ne-o explica tocmai istoria religiilor in care vedem ca Yahwe in religia sa naturaa nu a avut de 5000 de ani nici un Fiu inainte de toti vecii ...iar dracu ...adica falsul yahwe ... are de 2000 de ani unul ...care chipurile a fost inainte de toti vecii ...de si nu l-a vazut nimeni!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de unde stim cine e adevaratul Dumnezeu si cine e cel fals? ...pai ne-o explica tocmai istoria religiilor in care vedem ca Yahwe in religia sa naturaa nu a avut de 5000 de ani nici un Fiu inainte de toti vecii ...iar dracu ...adica falsul yahwe ... are de 2000 de ani unul ...care chipurile a fost inainte de toti vecii ...de si nu l-a vazut nimeni!

 

Imi place ideea ! Dupa cite stiu eu in Geneza se vorbeste DOAR despre D-zeu si Duhul Sau , nici macar nu se aminteste de existenta vreunui Fiu. Dar pentru ca noua religie , crestinismul, sa aiba legitimitate si

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.................

Nu cred ca Dumnezeu si-a facut un Fiu pe care L-a trimis sa se jertfeasca pentru iertarea pacatelor oamenilor cuprins brusc de o mare iubire fata de acestia !

Ai dreptate ...cam asa stau lucrurile !

 

Dar te rog sa retii esentialul ....si anume ca Isus a propovaduit iubirea si nu credinta!

In plus de asta Isus afirma ca templul lui Dumnezeu e Trupul Omului si ca aici in trup il gasim si pe Duhul Sfant

 

La nevoie dau si citatele respective!

 

In concluzie ...tot ce tine de Credinta si nu de Iubire este ... DIABOLIC! ...ptr ca nu vine de la Isus sau Dumnezeu ...ci de la falsul dumnezeu care s-a inscaunat prin minciuni in tronul lui Dumnezeu...si vrea sa fie CREZUT ca Dumnezeu!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a propovaduit iubirea si nu credinta!

 

 

Isus a propovăduit şi iubirea...

 

IOAN 13 : 34 "Să vă iubiţi unul pe alţii, aşa cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii."

 

 

 

...şi credinţa...

 

MARCU 11 : 22 "Isus a luat cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a propovăduit şi iubirea...

 

IOAN 13 : 34 "Să vă iubiţi unul pe alţii, aşa cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii."

 

 

 

...şi credinţa...

 

MARCU 11 : 22 "Isus a luat cuv

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrucit pe majoritatea topicurilor se amesteca subiectele luate in discutie cred ca ar fi utila o abordare unitara a lui Dumnezeu si a Bibliei de pe pozitiile celor care " nu cred fara ca sa nu cerceteze" si pentru care mintea se plaseaza inaintea inimii .

 

 

Din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Grija de care crestinii sunt absolviti ...pentru ca ei nu au Dumnezeu!

Deci chiar daca credinciosii cred intr-un singur Dumnezeu Yahwe ... acela este Yahwele original care nu are Fii ceresti nici astazi asa cum nu a avut niciodata ...asa cum are copia Sa, nascuta din minciuna!

 

Va dati seama ca intr-o asemenea situatie crestinii sunt egali cu ateii ...adica nu au Dumnezeu ...ba chiar ceva mai jos decat ateii caci se inchina unui fals Dumnezeu ...adica diavolului!

 

Dumnezeul crestin chiar este YHVH . Unde se desparte iudaismul de crestinism? In modul cum este privit Iisus.Iudeii si semitii in general il considera un om inspirat ,un profet.Crestinii il considera chiar Dumnezeu intrupat ,Fiul lui Dumnezeu.

 

Cine are dreptate ,nu poate fi stabilit prin probe strict obiective .Dar YHVH ramane tot Unul.Invatatura despre el poate fi gresita ,a unora sau altora. Tu esti sigur ca au dreptate iudeii. Eu cred ca au dreptate Apostolii Noului Testament.

Inseamna asta ca eu nu mai cred in YHVH ? In cel mai rau caz l-am perceput gresit,teoretic vorbind .Nu pot sa cred ca nu intelegi.Hai sa lasam fineturile filozofice si sa judecam Matematic precis :YHVH =YHVH.

Ce sustii tu este un mare non sens si citeste foarte atent in continuare: Sa presupunem ca eu sunt greu de cap ,dar asa greu de tot,abia mai imi sta pe umeri. Ma duc la rabin si imi explica ce si cum cu YHVH, iar eu vad lumina credintei adevarate si imi inchin viata lui YHVH. Doar ca pricep total anapoda ,ca atat ma duce pe mine capul. Se transforma YHVH in Diavol pentru un creier lenevit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu exista mai multi dumnezei. Dumnezeu e unul singur.

 

VEZI-TI DE POSTAT SI LASA-I PE CEILALTI!

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×