Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu cred in Biblie. Mi-ar placea sa cred in Dumnezeu...

Cum crezi ca ar arata DUMNEZEU daca ti-ar placea sa crezi in EL? :cry:

 

La data cănd a
Editat de nefericitul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa presupunem ca te-ai afla intr-o incinta a caror suprafete ce delimiteaza acea incinta sunt facute dintr-un material prin care tu nu vezi ce este in afara incintei dar cel ce se afla in afara incintei poate vedea in interiorul incintei si mai mult poate face din exteriorul incintei sa lumineze incinta cu o sursa de radiatie termica si luminoasa uniforma care poate penetra peretii incintei si aceasta sursa aflata in afara incintei nevazuta de cel ce se afla in incinta este aprinsa sau stinsa de Cineva si deci nu este necesar sa fie vizibila neaparat sursa de radiatie temica si luminoasa necesara mentinerii vietii!Omul poate crea o asemenea incinta iar DUMNEZEU poate crea cu mult mai mult decat ce creaza un om!AMIN!DUMNEZEU a creat Lumea adica Universul de la atom pana la Om doar prin Cuvant!Mai devreme sau mai tarziu in aceasta viata sau intr-o viata viitoare vei Intelege caci DUMNEZEU se va milostivi de tine! :cry:

 

sau sa presupunem ca esti o fiinta bidimensionala aflata in paginile unui caiet, ai putea vedea pe cel care tine caietul in m

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa presupunem ca te-ai afla intr-o incinta a caror suprafete ce delimiteaza acea incinta sunt facute dintr-un material prin care tu nu vezi ce este in afara incintei dar cel ce se afla in afara incintei poate vedea in interiorul incintei si mai mult poate face din exteriorul incintei sa lumineze incinta cu o sursa de radiatie termica si luminoasa uniforma care poate penetra peretii incintei si aceasta sursa aflata in afara incintei nevazuta de cel ce se afla in incinta este aprinsa sau stinsa de Cineva si deci nu este necesar sa fie vizibila neaparat sursa de radiatie temica si luminoasa necesara mentinerii vietii!Omul poate crea o asemenea incinta iar DUMNEZEU poate crea cu mult mai mult decat ce creaza un om!AMIN!DUMNEZEU a creat Lumea adica Universul de la atom pana la Om doar prin Cuvant!Mai devreme sau mai tarziu in aceasta viata sau intr-o viata viitoare vei Intelege caci DUMNEZEU se va milostivi de tine! :o:

 

Foarte multe presupusuri.......si foarte complicat ! De ce a mai facut luminatorii pe care i-a atirnat pe taria cerului(probabil suprafata interioara a incintei) daca tot avea lumina si caldura din afara ? Probabil doar ca sa intreb eu.....Dar in Biblie nu scrie nimic de "sursa de radiatie termica si luminoasa uniforma" desi descrie Facerea lumii / universului din moment ce vorbeste despre pamint , soare,luna , stele , ( a uitat de planetele) ......s-au asta era in PROMO?

Nu cred in nimic gratuit , deci nici in milostivire : :cry:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista zi sau noapte dupa momentul big bang-ului, doar o expansiune a norilor de hidrogen, care au conglomerat, au format nuclee stelare in interiorul carora s-au nascut atomi cu mai mult de un proton in nucleu

 

de aceea se si spune, la inceput era Cuvantul iar pamantul era gol si pustiu, a se intelege prin pamant Materia, era goala (in forma gazoasa, nori de hidrogen) si pustie (fara viata, fara organizarea complexa de astazi).

 

Notiunea de zi sau noapte din momentul creatiei e pur simbolica. Nu exista zi sau noapte pentru ca nu existau stele, planete, sisteme solare.

 

 

la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
l

Noţiunea de zeu este o creaţie a unor minţi ...

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vad nici-o legatura intre ce am spus eu si ce ai postat tu. Sti asta ?:)

 

OK!

Care e mesajul ateist?

Gott ist tot!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OK!

Care e mesajul ateist?

Gott ist tot!

 

Daca citesti postarile mele , inclusiv comentariile intre noi doi , poti vedea mesajul ateist . Daca vrei sa-l vezi. Ciort znaet... :jester:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca citesti postarile mele , inclusiv comentariile intre noi doi , poti vedea mesajul ateist . Daca vrei sa-l vezi. Ciort znaet... :jester:

 

 

Ok

O luăm de la 0

-zeii nu există Ei sunt creaţia unor minţi ...mai

Editat de sorin5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai un punct de vedere ateu si eu vreau sa-ti demonstrez ca este gresit punctul tau de vedere!Hai la lupta dreapta de idei![/b] :)

 

:lol: :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×