Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Dumnezeu si Biblia -puncte de vedere atee

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ok, ok, got the ideea...nu mai ai argumente si-o dai la-ntorsura buzaului.

 

ce sa caut la iarba verde si de ce cu barbati? ii trimit pe ei singuri. sa pasca. e asa verde si moale iarba asta de primavara.

plus ca io am suficienta iarba verde chiar in curte, nu tre sa plec nicaieri. so? :pardon: :doh: :P :P :P

 

e corect si ce am spus eu si ce ai spus tu, biblic, doar ca eu ma exprim mai plastic

 

insa nu uita sa mai faci nitica sport, sa mai slabesti, altfel ajungi la manastire, maicuta frigida si grasana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea de baza a crestinismului este jertfa lui ISUS pentru iertarea pacatelor oamenilor . Ma intreb cit de semnificativa poate fi aceasta jertfa ISUS stiind ca va invia a treia zi !

quote please. unde scrie asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea de baza a crestinismului este jertfa lui ISUS pentru iertarea pacatelor oamenilor . Ma intreb cit de semnificativa poate fi aceasta jertfa ISUS stiind ca va invia a treia zi !

 

 

Aceasi semnificatie pe care o au invierile tuturor celorlalti zei de tip solar, precum si a lui Osiris, Zamolxe etc.. Reinnoire, renastere a naturii, renastere a sufletului (purificare, iertare etc)

 

El trebuie simbolic sa treaca prin moarte pt a se produce schimbarea..mitul lui Osiris este chiar mai complex pt ca osiris a mai fost si ciopartit, imprastiat prin egipt... Cultul lui osiris era cunoscut si evreilor si asa cum au preluat multe alte mituri din regiune a aparut si mitul invierii lui Hristos...

 

Isus a murit! odata pt totdeauna... Hristos a inviat :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasi semnificatie pe care o au invierile tuturor celorlalti zei de tip solar, precum si a lui Osiris, Zamolxe etc.. Reinnoire, renastere a naturii, renastere a sufletului (purificare, iertare etc)

 

El trebuie simbolic sa treaca prin moarte pt a se produce schimbarea..mitul lui Osiris este chiar mai complex pt ca osiris a mai fost si ciopartit, imprastiat prin egipt... Cultul lui osiris era cunoscut si evreilor si asa cum au preluat multe alte mituri din regiune a aparut si mitul invierii lui Hristos...

 

Isus a murit! odata pt totdeauna... Hristos a inviat :pardon:

 

Uita-te si tu ce s-a ales astazi de egiptenii lui Osiris, si cum sunt evreii? Cum e Egiptul si cum e Israelul? Pe cine sa credem? Niste salbatici debili mintali sau pe elitele lumii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasi semnificatie pe care o au invierile tuturor celorlalti zei de tip solar, precum si a lui Osiris, Zamolxe etc.. Reinnoire, renastere a naturii, renastere a sufletului (purificare, iertare etc)

 

El trebuie simbolic sa treaca prin moarte pt a se produce schimbarea..mitul lui Osiris este chiar mai complex pt ca osiris a mai fost si ciopartit, imprastiat prin egipt... Cultul lui osiris era cunoscut si evreilor si asa cum au preluat multe alte mituri din regiune a aparut si mitul invierii lui Hristos...

 

Isus a murit! odata pt totdeauna... Hristos a inviat :pardon:

 

De acord cu ce ai scris. Poate nu am fost suficient de explicit : ma intrebam cit de mare poate fi considerata jertfa ( vezi importanta pe care i-o acorda crestinii) atita timp cit cel in cauza stia ca va invia dupa trei zile .

 

[quote name='Penetrat

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord cu ce ai scris. Poate nu am fost suficient de explicit : ma intrebam cit de mare poate fi considerata jertfa ( vezi importanta pe care i-o acorda crestinii) atita timp cit cel in cauza stia ca va invia dupa trei zile .

 

 

Habar nu am :pardon: depinde de fiecare om in parte... importanta pe care o dai unui eveniment este strict subiectiva...

 

Psihologic vorbind, un om care decide constient sa moara pt a obtine "mantuirea" celorlalti este un erou, chiar daca se stie ca el va reinvia... contemporanii lui nu cred ca si-au pus prea mari sperante in reinviere, dar in timp mitul a luat amploare...

 

In cazul in care un anumit Isus chiar a existat, si chiar a fost crucificat, si el chiar era acel invatator urmat de toti ( chestie posibila) poate ca aceasta crucificare chiar nu l-a omorat, si a iesit din mormant, producand un soc imens toturor cunoscutilor :doh: care normal ca nu s-au asteptat... apoi acest miracol a fost transmis din gura in gura si amplificat, pana cand invatatorul Isus a devenit fara voia lui Hristos/ Mesia ... lui nici nu i-a trecut prin minte sa formeze o secta, o religie noua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Habar nu am :pardon: depinde de fiecare om in parte... importanta pe care o dai unui eveniment este strict subiectiva...

 

Psihologic vorbind, un om care decide constient sa moara pt a obtine "mantuirea" celorlalti este un erou, chiar daca se stie ca el va reinvia... contemporanii lui nu cred ca si-au pus prea mari sperante in reinviere, dar in timp mitul a luat amploare...

 

In cazul in care un anumit Isus chiar a existat, si chiar a fost crucificat, si el chiar era acel invatator urmat de toti ( chestie posibila) poate ca aceasta crucificare chiar nu l-a omorat, si a iesit din mormant, producand un soc imens toturor cunoscutilor :doh: care normal ca nu s-au asteptat... apoi acest miracol a fost transmis din gura in gura si amplificat, pana cand invatatorul Isus a devenit fara voia lui Hristos/ Mesia ... lui nici nu i-a trecut prin minte sa formeze o secta, o religie noua...

 

Am mai spus-o , nu neg existenta istorica a lui Isus , admit chiar si unele miracole......Dar de aici pina la originea divina , imaculata conceptie si restul .......e cale lunga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am zis ca nu a murit nu m-am referit la faptul ca ar fi fost nemuritor, ci pur si simplu ca a supravietuit ranilor, si dupa o perioada de coma sa zicem, si-a revenit, socat si el de ceea ce i se intampla, iar apoi a produs socul al mare Mariei Magdalena si restului trupei...

 

Ideea de conceptie imaculata, trebuia sa fie introdusa... pt ca Isus nu aiba pe umeri "pacatul originar"

avand in vedere ca nu exista alte documente cu exceptia celor crestine in care e descrisa viata lui, nu putem decat sa ne dam cu parerea :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×