Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Legalizarea prostitutiei si a drogurilor usoare

Evaluează acest topic

  

23 membri au votat

  1. 1. sunteţi de acord cu legalizarea prostituţiei?

    • da
      17
    • mă abţin /nu ştiu
      1
    • nu
      5
  2. 2. sunteţi de acord cu legalizarea drogurilor uşoare?

    • da
      11
    • mă abţin /nu ştiu
      3
    • nu
      9


Postări Recomandate

Romania inca nu este pregatita pentru asa ceva. Poate peste vreo 20 de ani.

 

Am votat "da". A se intelege "da, peste 20 de ani".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat nu ,pentru ca asa imi pare ca este moral si corect.

Discutia insa are sens si vor avea sens si optiunile pro ,atata timp cat nu se gasec solutii viabile pentru ca aceste vicii sa nu mai prezinte tentatie.

O completare :Sunt de acord cu dezincriminarea prostitutiei in ce priveste prostituatele si a consumului de droguri.

Asta inseamna ca raman ilegale organizarea ,racolarea si exploatarea prostituatelor precum si traficul de stupefiante.

In schimb prostituatele si consumatorii, nu mai raspund penal si sunt considerati victime nu infractori. Se deschide astfel posibilitatea monitorizarii acestor practici si acordarea de ajutor victimelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu si nu.

In Romania daca s-ar legaliza prostitutia, s-ar da mana libera traficantilor de carne vie.

Iar cu drogurile, nici asta nu e bine, cel mai important e sa iti pastrezi mintea libera.

 

Tocmai ca nu...traficul de carne vie este foarte ridicat acum. Legalizarea aduce bani la buget, control, toate fetele trec pe la doctor...se face tot organizat. Daca fetele ar putea sa faca prostitutie aici legal atunci nu ar mai avea interes sa plece pe afara unde risca mai putin si au sansa sa castige mai mult ca aici...sau nu ar mai fi duse. Toti proxenetii si-ar face case aici mai legal mai nelegal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aţi dori ca fiica dumneavostră să fie prostituată, legal ? Aţi dori ca fiul dumneavostră să fie un consumator de narcotice ?

 

La intrebarea asta ti-am mai raspuns pe un alt topic, asa ca o sa dau un mic copy/paste.

Normal ca nu mi-as dori o fiica prostituata. Si nici femeie de servici sau alta slujba pentru oameni necalificati nu mi-as dori sa aibe. Dar adevarul e ca nu putem fi toti judecatori, directori, doctori sau alta functie din partea de sus a piramidei ierarhice. Dar daca cumva se intampla sa ajunga prostituata eu as prefera mult mai mult sa lucreze intr-un cadru organizat, cu teste medicale periodice si sa diminueze la minim riscul de a avea boli, decat sa fie abuzata si vanduta intre clanuri mafiote.

Si pe langa asta, motivul principal pentru care as dori legalizarea prostitutiei e ca imagini ca cea de mai jos sa nu mai existe pe strazile din Romania.

 

prostituteAP_468x403.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×