Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Legalizarea prostitutiei si a drogurilor usoare

Evaluează acest topic

  

23 membri au votat

  1. 1. sunteţi de acord cu legalizarea prostituţiei?

    • da
      17
    • mă abţin /nu ştiu
      1
    • nu
      5
  2. 2. sunteţi de acord cu legalizarea drogurilor uşoare?

    • da
      11
    • mă abţin /nu ştiu
      3
    • nu
      9


Postări Recomandate

Oamenii nu ar trebui sa se vanda, nue vorba de moralism, e vorba ca nu ar trebui sa se ajunga la prostitutie, ar trebui sa fie o stare sociala buna pt toti.

Nu sunt de acord cu drogurile usoare, atunci cand ajungi sa le consumi, ai o problema si ai sanse mari ca problema ta sa se mareasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pentru, in ambele cazuri.

 

In legatura cu prostitutia, din mai multe motive enumerate anterior - eliminarea abuzurilor si controale medicale regulate obligatorii. Lupini, iti inteleg punctul de vedere, dar faptul ca prostitutia e ilegala nu a rezolvat problema; sunt mai multe aspecte care duc la asa ceva, cum ar fi accesul la educatie, saracia extrema etc. Rezolvandu-le pe acelea poate problema s-ar diminua considerabil, insa mari sanse nu exista deocamdata. Mai e si faptul ca, de exemplu, agata un destept o prostituata pe centura, ia cine stie ce boala, se duce acasa si i-o da nevestei, care poate e si insarcinata si o transmite si copilului samd. Multe vieti pot fi nenorocite de faptul ca pe unul l-a mancat in pantaloni. Cat despre impozitare, imi vine nitel sa rad (numai organele genitale ramasesera neimpozitate in Romania!). Oricum, proxenetii sunt mana in mana cu politia, ca doar asa isi pot vedea prostituatele linistite de treaba la marginea drumului fara sa le deranjeze cineva.

 

Cat despre droguri, e vorba doar de canabis din cate inteleg (care e perfect legal in Olanda si nu vad ce efecte negative ar avea asupra societatii de acolo). Dimpotriva, oamenii fiind foarte rationali, nu s-au sfiit sa interzica fumatul tutunului in locurile publice, fiind insa permis sa fumezi canabis, atata vreme cat nu-l amensteci cu tutun. Pentru ca intr-adevar, canabisul e mai putin daunator decat alcoolul si mult mai putin daunator decat tutunul. Din pacate are dreptate cine spune ca Romania nu e pregatita, pentru ca unii inteleg prin droguri heroina, sau oricum substante care provoaca dependenta si te distrug fizic sau psihic, sau amandoua. Ceea ce nu e cazul aici, chiar deloc.

 

Nu cred insa ca vor fi legalizate, nici drogurile nici prostitutia, pentru ca, asa cum am mai spus, interlopii sunt mana in mana cu autoritatile si cotizeaza la greu pentru a fi lasati in pace. Dupa parerea mea, a fost doar o alta promisiune goala din campania lui Basescu, pentru a atrage tinerii. Se va scuza din nou ca "nu e lasat" de oprobiul public.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai e si faptul ca, de exemplu, agata un destept o prostituata pe centura, ia cine stie ce boala, se duce acasa si i-o da nevestei, care poate e si insarcinata si o transmite si copilului samd.

 

e şi ăsta un aspect - dacă n-ar exista cerere de prostituţie, n-ar exista nici ofertă

 

aşadar, problema nu este neaparat la peştele şi la fata de pe variantă că n-ar sta acolo pe degeaba dacă n-ar fi omul care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu....ai vrea să ai fiică prostituată şi un fecior narcoman ?

 

Nimeni nu si-ar dori sa aiba copii de genul asta . Dar asta nu tine de legile unei tari si nici de limitele impuse . Asta depinde de relatia adultului cu copiiii lui .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O mamă spune ce şi-ar dori, dacă fiica ei ar ajunge prostituată. Evident...la ce ai scris aici, las pe alţii să comenteze.

Tu ai o singura idee si aia e fixa? Ce conteaza ce vreau eu sa fie fi-mea? Daca ea vrea sa se faca prostituata sau daca ajunge in situatia asta din alte motive EU nu pot decat sa imi doresc sa fie macar protejata. A fi mama nu inseamna ca esti stapan pe viata copiilor tai.

Normal ca eu nu-mi doresc sa ajunga atat de disperata si fara o alta solutie incat sa fie nevoita sa-si vanda trupul ca sa manance. Pe de alta parte, viata ofera multe surprize, unele placute iar altele neplacute si nu ai de unde sa stii ce te asteapta. Tot ce pot eu sa fac e sa-i ofer o educatie, sa-i ofer sprijin, intelegere etc ...mai mult de atat e treaba ei.

 

In privinta narcomanilor, te rog... alcoolul si tutunul sunt droguri mult mai periculoase ca marijuana si totusi sunt legale (stiu ca tu esti sfantul Liupi, si nu pui gura pe asa ceva, dar vorbesc de oamenii de rand, fara pretentii la sfintenie). Nimeni nu vrea legalizarea heroinei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×