Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Legalizarea prostitutiei si a drogurilor usoare

Evaluează acest topic

  

23 membri au votat

  1. 1. sunteţi de acord cu legalizarea prostituţiei?

    • da
      17
    • mă abţin /nu ştiu
      1
    • nu
      5
  2. 2. sunteţi de acord cu legalizarea drogurilor uşoare?

    • da
      11
    • mă abţin /nu ştiu
      3
    • nu
      9


Postări Recomandate

Tigarile si alcoolul fac mai multe victime intr-un an decit vor face drogurile usoare si prostitutia in o suta. De ce le-am legaliza? Fiindca daca faceam naibii asta in 1990, ar fi fost niste miliarde de euro in plus la buget in perioada asta, mai putine romance ar fi fost vindute precum porcii in piata, BTS-urile ar fi fost mai bine monitorizate/controlate... sa mai zic?

 

Problema e ca legile nu se aplica sub nici o forma, iar parlamentarii sint niste moluste.

Nu s-a vrut asta din '90 fiindca nu mai se putea fura, fiindca in felul ala totul era monitorizat si exista o forma de organizare.

Pe cand asa, e mai simplu cand nu se declara si nu se stie nimic. Poti face orice speculatie doresti si dupa cum ti-e mai pe folos.

 

Cat despre legi, se mai si respecta, de aia nu se pot inchide magazinele de vise. Nu mai suntem un stat in care fiecare sa faca ceea ce doreste.

Ca asta ni se arata la tv, e praf in ochi, ca sa poata dormi altii linistiti si sa isi lase loc ca o varianta in caz ca vin la putere. Culmea este ca, striga hotii tocmai hotul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu sustine ca prostitutia ar trebui legalizata, deoarece, in 2019, in Romania vor fi mai multi barbati la varsta casatoriei decat partenere disponibile, ceea ce genereaza riscul de a avea revolutii sau razboaie.

 

http://stirileprotv.ro/stiri/social/consil...legalizata.html

 

160.000 de clienti noi pentru prostituate in 2019.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu am fostniciodata la "curve", sint pentru dezincriminarea prostitutiei. Idem pentru droguri,( din astea am incercat demult, ca si colegii mei de liceu, nu ma-au atras deloc, si din cite stiu, nici macar unul dintre colegi nu a ajuns "dependent" de droguri, dar citiva sint acum alcoolici convinsi. Copii astia de ii tot dau la televizor, daca nu aveau etnoprostiile astea, se imbatau oricum ca porcii cu vodca si ajungeau in coma prin spitale. Prohiibitia oficiale e o timpenie, duce doar la trafic si crima organizata, efectele sociale sint mult mai nasoale decit daca consumul ar fi liber, indiferent care ar fi produsul. Cit despre sexul pe bani, ca serviciul e oferit de o femeie sau un barabat, ca e hetero sau homo, nu are de ce sa fie treaba statului cu exceptia impozitarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
160.000 de clienti noi pentru prostituate in 2019.

 

 

 

Cam puţini,dacă e să calculăm ce aparat nou trebuie să construiască administraţia pentru a putea să funcţioneze prostituţia Poliţie de moravuri,

Editat de sorin5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
modificarea codului familiei la capitolul divorţuri,modificarea ritului religios,modificarea codului penal la capitolul viol,etc

 

De ce crezi ca ar trebui modificate odata cu legalizarea prostitutiei? Ce legatura au?

Te referi in sensul de a nu mai constitui motiv de divort adulterul daca e cu o prostituata, pentru ca e un serviciu legal? In cazul asta, nici adultertul in forma lui comuna nu e ilegal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce crezi ca ar trebui modificate odata cu legalizarea prostitutiei? Ce legatura au?

Te referi in sensul de a nu mai constitui motiv de divort adulterul daca e cu o prostituata, pentru ca e un serviciu legal? In cazul asta, nici adultertul in forma lui comuna nu e ilegal.

 

 

Prestarea de servicii sexuale contra cost nu mai poate fi invocat ca şi adulter Pe de o parte cp.pedepseşte adulterul,pe cealaltă parte administraţia reglementează legal,prostituţia E prea mult pentru sistem

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postez raspunsul asta aici pentru ca mi-a luat o gramada de timp sa-l scriu si topicul respectiv a fost inchis intre timp.

 

Am ales sa dezbat si pe Religie pentru ca am avut zilele trecute o discutie aprinsa pe tema aceasta cu un fervent aparator religios care combatea agresiv titlul propus de mine.

 

Interesant termen. Aparator religios. Un aparator apara ceva impotriva unei agresiuni, a unui atac. Ma bucur ca esti de acord ca asta se intampla azi cu religia, de e nevoie de asemenea ''aparatori''.

 

consider ca este dreptul fiecarei persoane sa dispuna liber de viata si corpul sau.

 

Cu siguranta cel care a inventat binecunoscutul drept al persoanei ''de a dispune de corpul sau'' e mort de mult. Daca n-ar fi, l-as ucide eu. Vorba vine. In numele acestui asa-zis drept se comit extrem de multe atrocitati.

 

Spun ca nu trebuie sa mai constituie infractiune pedepsita cu inchisoare.

 

Oricum nu este! Interlopii si angajatele lor isi desfasoara activitatea fara impedimente. Schimbarea ar fi la nivelul perceptiei publice, adica s-ar impune acceptarea acestui fenomen. Ba chiar promovarea lui de catre unii.

 

si sa lase oamenii liberi.

 

Liberi sa ce? Sa se autodistruga? Sa corupa niste femei aflate intr-o situatie dificila sau niste ignorante? Sa profite de prostia lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×