Sari la conținut
Forum Roportal
odeta

Cancerul de colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Oana,sa stii ca si mama mea anul trecut in iulie a trecut prin asa ceva si e normala starea pe care o are dupa operatie. Mama nu s-a ridicat din pat cam 2 sapt dupa operatie si eu eram la fel de ingrijorata ca si tine dar incetul cu incetul a inceput sa-si revina si a stat cam 40 de zile in spital. Nu i s-a prins operatia si atrebuit sa o mai coase inca o data, am trecut prin foarte multe asa ca te inteleg perfect. Apoi cand am zis ca si-a revenit au inceput citostaticele si iarasi a revenit starea aia de rau,de slabiciune. Ea a facut 6 cure de citostatice, nu stiu acu cate i se vor da mamei tale.Sper ca te-am ajutat cumva si daca mai ai ceva intrebari poti sa ma contactezi pe mess, adresa este alinutza_alinus.Ii urez multa sanatate mamei tale si tu sa fii tare si sa o sustii, ca in momentele acestea chiar are mare nevoie de ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana

 

Sa stii ca si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si si eu ajung sa imi pun mereu intrebarea "de ce " si mama a fost operata de aceeasi problema in data de 12 martie 2007 . tot ce conteaza e sa speri asta incerc sa fac si eu ca altfel cred ca as innebuni . din fericire mama mea e mai bine acu si cred ca peste doua zile o externeaza din spital.sper sa se intample la fel si cu mama ta . ii urez tot binele din lume asa cum imi doresc si pt mama mea.

La mama au venit deja rezultatele de la biopsie si doctorul mi-a zis ca rezultatul e destul de bun luand in considerare problema.Si pt mama mi-a recomandat o cura cu citostatice in numar de 3 si ceva raze locale pt ca cancerul sa nu mai apara.La fel ca si la mama ta mi-a zis doctorul ca e localizat si ca nu e extins la nici un alt organ cum ar fi ficatul.

depinde de dorinta mamei mele dar parerea mea este ca dupa ce isi revine ar trebui sa faca cura de citostatice si pe urma eu te sfatuiesc sa incerci si prin cale naturista .

Din cate am auzit eu si m-am documentat exista la bucuresti un doctor cozac care prin tratamente naturiste : ceaiuri si altele a vindecat chiar si cancerul aflat in metastaza , de altfel eu chiar cunosc pe cineva care s-a vindecat si traiesti linistita de 10 ani cand doctorii i-au zic ca mai are cateva luni .

Sincer sper sa se intample acelasi lucru si pt mama ta si pt mama mea . Nu renunta , incearca sa o ajuti cum poti tu mai bine dar in acelasi timp nu o face sa se simta neajutorata .

eu incerc sa ma mai documntez cat pot eu de bine si as incerca tot numai sa stiu ca mama se va face bine .

trebuie sa fim tari sa le ajutam

Sper sa te ajute cumva tot ce ti-am scris si continua sa speri si sa te rogi la Dumnezeu ca numai asa putem trece peste toate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Sunt Andreea si va cer ajutorul, mama mea a fost diagnosticata : cancer col uterin stadiul IV cu metastaza osoasa. Acum este la Spitalul Militar si face radioterapie . Nu stiu cum sa facem sa fie bine. Exista sanse mai multe in alta tara ? Se pot obtine rezutate pe cale naturista ? Va rog daca stiti ceva sa-mi trimiteti mesaje.

Andreea Rodica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andreea , din pacate este rea avansat ca sa mai poti face ceva. Metastazele osoase sunt.........grave de tot.

POti sa fii alaturi de ea , sa nu o lasi sa cada psihic, sa ai grija ca de acum incolo sa fie totul bine pt. ea.

 

 

Din pacate cancerul nu are simptome decat in stadiul avansat. In stadiile incipiente sunt foarte putine tipuri de cancer cu simptomatologie ,s ia sat nu depinde de doctori(cum spunea cineva).

 

Alternanta constipatie-diaree , rectoragii(sange rosu in scaun) , scaderea poftei de mancare si scadere in greutate , oboseala , cam astea sunt simptomele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tata s-a operat in urma cu 8 ani la spitalul fundeni. Avea cancer in stadiul 3. Intre timp s-a mai operat si de fiere. Dupa operatie a facut ceva sedinte de citostatice dar la un moment dat nu a mai rezistat si a renuntat. El nu stie ca are cancer si asta l-a ajutat foarte mult moral. In tot acest timp a tot incercat diferite tratamente naturiste...a mancat mult iaurt(zilnic) si multe sucuri din legume(sfecle, morcovi etc...) facute la storcator in casa. Nu stiu cat de eficiente au fost toate astea dar pentru moment este bine :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Tatal meu a fost operat de cancer la colon in luna august 2006, la varsta de 65 ani. I s-a gasit un polip de 2cm, care a fost inlaturat chirurgical, cu care ocazie i s-a facut si anus-contra-naturii (se pare ca polipul era prea aproape de rect). La operatie i-au fost controlate ficatul si alte organe interne, si n-au fost constatate alte tumori. Timp de 6 luni a urmat un tratament de chemoterapie (prin perfuzii). La inceputul lunii aprilie a facut o tomografie, si i s-a gasit o noua tumoare, de data asta foarte mare, de cca 7cm! Deci chemoterapia a fost ineficace. I s-a recomandat o noua interventie chirurgicala.

 

Ce tratamente credeti ca ar trebui urmate in continuare?

 

Se poate face tratament cu raze inainte de operatie, sau dupa?

 

Ar fi utila administrarea de medicamente care sa intareasca sistemul imunitar?

 

Ce medicamente sau tratamente naturist sunt cele mai eficace in aceste conditii?

 

Tatal meu locuieste in Ploiesti.

 

Multumesc!

Editat de cpcan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As ruga pe cei care pot sa-mi dea detalii despre cum poate fi procurat medicamentul NICOLIT, sa-mi trimita un mesaj la adresa cpcan2000@yahoo.com

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten foarte bun de familie s-a operat la Fundeni la dr. Victor Tomulescu. Era intr-un stadiu de inceput asa ca a fost operat laparoscopic. Nu avea decat niste urme mici pe piele. Dupa operatie s-a recuperat rapid. A primit rezultatul de microscop de la piesa si era un cancer mai putin agresiv. A mai facut niste tratamente de chimioterapie la care l-a trimis chirurgul in colaborare cu un oncolog. Acum are vreo 4 ani de la operatie si merge foarte bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Tatal meu a fost operat de cancer la colon in luna august 2006, la varsta de 65 ani. I s-a gasit un polip de 2cm, care a fost inlaturat chirurgical, cu care ocazie i s-a facut si anus-contra-naturii (se pare ca polipul era prea aproape de rect). La operatie i-au fost controlate ficatul si alte organe interne, si n-au fost constatate alte tumori. Timp de 6 luni a urmat un tratament de chemoterapie (prin perfuzii). La inceputul lunii aprilie a facut o tomografie, si i s-a gasit o noua tumoare, de data asta foarte mare, de cca 7cm! Deci chemoterapia a fost ineficace. I s-a recomandat o noua interventie chirurgicala.

 

Ce tratamente credeti ca ar trebui urmate in continuare?

 

Se poate face tratament cu raze inainte de operatie, sau dupa?

 

Ar fi utila administrarea de medicamente care sa intareasca sistemul imunitar?

 

Ce medicamente sau tratamente naturist sunt cele mai eficace in aceste conditii?

 

Tatal meu locuieste in Ploiesti.

 

Multumesc!

 

din cate stiu eu, poate fi utila o noua operatie. Medicul care-l vede trebuie sa-si dea cu parerea daca sa faca raze inainte sau dupa. Depinde de ce fel de cancer e. Ai luat analiza de la microscop a primului polip? Unde-a fost operat? Am mai scris si la threadul "cancer colon".

 

Eu zic sa lupti medical. Tratamentele naturiste sunt ca sa intretii speranta atunci cand nu mai poti face nimic medical. Dar cu cancerul de colon medicina a ajuns destul de departe si cei care-l fac pot sa traiasca destul de multi ani daca se opereaza si fac toate tratamentele corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Mama mea a fost operata saptamana trecuta diagnosticul fiind polip rectal malignizat. A fost programata Miercuri 02 mai, pentru amputare de rect si crearea unui anus contra naturii. Oare este singura solutie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×