Sari la conținut
Forum Roportal
odeta

Cancerul de colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna !

 

Am si eu o nelamurire !

Care sunt simptomele cancerului de colon?

Mama mea are pierderi de sange in zona anala....de luni de zile.A fost la doctor si urmeaza acum un set de analize destul de complicate si neplacute in acelasi timp.

Ar putea avea cancer la colon? Ce se poate face?

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns in acest sens?

 

Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate , da.

Cancerul de colon , rect este unul agresiv si cea mai buna solutie e amputatia de rect , mai ales daca tumora se afla spre el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se opereaza cancerul de colon. Tatal meu este operat de 8 ani. In caz ca are cancer ar fi bine daca nu ar afla si ar fi foarte bine sa fie cat se poate de optimista. Mancare cat mai naturala, mult iaurt si chiar orice tratament naturist este bine venit.

 

Trebuie sa faca parascopie...este procedura cea mai eficienta in acest caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"laparoscopie"....poate fi efectuata atat in scopul investigatiei, cat si al unei interventii chirurgicale...chirurgia laparoscopica.

 

Dupa operatie trebuie sa consulte si un oncolog, pentru a vedea daca nu este necesara si chimioterapia.

 

Simptomele nu sunt mereu aceleasi de la o persoana la alta. Din ele amintesc:

sangerari , constipatii frecvente, in cazul cand ele nu existau,alternate cu perioade de tranzit accelerat care nu se mai amelioreaza,etc. Simptomatologia este combinata, si diagnosticul final este dat in urma unor investigatii riguroase. In cazul in care este detectata o tumora, tipul acesteia( beningn sau malign) este dat cu certitudine numai de examneul histopatologic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stie cineva cum se face operatia de tumora la colon?

 

Are vreo importanta?Daca iti spun ca exista colectomie segmentara sau totala cu colo- sau ileo-recto-anastomoza, sau colo- si ileoproctie, ori rectocolectomie totala cu ileostomie, ori hemicolectomie dreapta sau stanga cu rezectie colica totala si ablatie larga de ganglioni epicolici, paracolici, intemediari sau centrali...chestiile astea te ajuta cu ceva, ca sa intelegi mai bine acesta boala perfida?....Deci, pentru cultura ta generala, operatiile unor tumori maligne implica o rezectie cat mai larga. cu ablatie de ggl adiacenti....mai pe romaneste spus ..."taie cat mult pana in tesut sanatos"..deci...ultima interventie din cele enumerate este cea cu intentie de radicalitate oncologica, adica:hemicolectomie dreapta sau stanga cu rezectie colica totala si ablatie larga de ganglioni epicolici, paracolici, intemediari sau centrali. Uneori se mai practica si gastrocolectomie transversa in cancerul de colon transvers, care invadeaza anume strusturi. Daca cancerul e localizat la niveluol flexurii splenice, apare uneori necesitatea splenectomiei sau splenopancreatectomiei stangi.

Deci...te-am plictisit destul cu detalii chirurgicale?...cred ca da...intrebarea ta a fost ambigua, si nu ti-a adus nici o informatie utila...nu importa metoda operatorie, importa rezultatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eeeii...Raminutza,ce se mai aude?

Ce ai facut si cum se mai simte mama ta? :roll:

 

 

Buna Bagherra. Imi cer o sumedenie de scuze ca raspund asa tarziu, dar cu problemele cu mamica mea, abia daca mai am timp sa respir. Ce pot sa iti spun... situatia este destul de sumbra.. Mama se simte din ce in ce mai rau, abia daca mai poate sa manance. Este foarte slabita. Am luat-o pe naturiste, ptr ca medicina clasica nu o mai poate ajuta. Si ceea ce este mai grav... este faptul ca toata situatia asta este din cauza unui medic care nu binevoit sa ii acorde destula atentie ptr a-i citi un tomograf corect. Nu mi-a mai ramas decat sa ma rog la Dumnezeu sa o ajute, si sa ii aline durerile, care au devenit insuportabile. Ma doare sufletul ca nu pot face nimic... este asa de greu cand ai pe cineva drag in suferinta, si sa nu il poti ajuta cu nimic. Daca stii cazuri asemanatoare, sau ceva tratamente naturiste... poti sa ma ajuti cumva. Ma agat de orice fir...

Multumesc.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

eu am avut un hemoroid intern si o fisura anala.

dupa tratament, fisura s a inchis si marti doctoru'mi a zis ca mi a aparut un polip.

si ca daca mai sangerez, sa ma duc sa l scoata.

chestia e ca am mai sangerat.

ce e de facut?

poate deveni malign?

ce stiti despre asta?

Buna ziua,

 

Tatal meu a fost operat de cancer la colon in luna august 2006, la varsta de 65 ani. I s-a gasit un polip de 2cm, care a fost inlaturat chirurgical, cu care ocazie i s-a facut si anus-contra-naturii (se pare ca polipul era prea aproape de rect). La operatie i-au fost controlate ficatul si alte organe interne, si n-au fost constatate alte tumori. Timp de 6 luni a urmat un tratament de chemoterapie (prin perfuzii). La inceputul lunii aprilie a facut o tomografie, si i s-a gasit o noua tumoare, de data asta foarte mare, de cca 7cm! Deci chemoterapia a fost ineficace. I s-a recomandat o noua interventie chirurgicala.

 

Ce tratamente credeti ca ar trebui urmate in continuare?

 

Se poate face tratament cu raze inainte de operatie, sau dupa?

 

Ar fi utila administrarea de medicamente care sa intareasca sistemul imunitar?

 

Ce medicamente sau tratamente naturist sunt cele mai eficace in aceste conditii?

 

Tatal meu locuieste in Ploiesti.

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oameni buni, eu nu inteleg o chestie. In august cand am facut tomograful, medicul a scris destul de clar acolo : fara urme de neoplazie. Cand am revenit la control in decembrie a primit acest diagnostic. Se poate ca un cancer sa evolueze atat de rapid in 3 luni??? Mai ales ca ea nu a slabit in greutate, nu a avut scaunul cu sange, nu a avut diaree nici constipatie.

Medicul chirurg mi-a recomandat sa incepem chimioterapia in ianuarie. Mai sunt sanse? Am auzit de un Institut la Cluj. Va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine.

 

 

Da, se poate sa evolueze asa iute. Tatalui meu, i-a evoluat o tumora giganta in interval de o luna. Si 100% ca nu era nici o tumora acolo( spun asta pentru ca fusese operat, deci noua tumora a evoluat la dimensiuni fabuloase in 30 - 40 zile)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×