Sari la conținut
Forum Roportal
odeta

Cancerul de colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-adevar in faza metastazelor tratamentul chimioterapic este cam singura varianta. Nu cred ca se pune problema in a "chinui" pe cineva cu citostatice avand in vedere ca o metastaza in ficat va evolua cu simptome destul de greu de suportat, deci nu se pune problema intre a trai 6 luni linistit sau a chinui inca cateva luni... orice zi castigata impotriva cancerului este o victorie, deci eu as pleda pentru tratament

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

Si eu sunt membra noua si de aceea nu stiu daca raspunsul meu va folosi sau nu. Insa va pot spune despre tatal unei prietene, bolnav de cancer, care in urma cu cativa ani a suferit o operatie la colon soldata tot cu anus contra naturii. A fost bine pana cand i s-au descoperit metastaze la plamani. Au urmat sase luni de citostatice, din ianuarie 2006 si pana in iunie 2006. Apoi, din nefericere i s-a mai descoperit o tumora si la creier, tumora care a cauzat o semipareza...Medicii nu i-au mai dat sanse. Intai i-au spus ca nu apuca Craciunul, apoi i-au spus sotiei sa se pregateasca fiindca soltul ei poate sa moara in orice moment. In iulie 2006 a inceput sa ia un medicament sub forma de picaturi numit Nicolit. Cam dupa o luna si jumatate semipareza pe care o avea din cauza tumorii la creier a disparut. Omul se simte bine acum si continua cu acest tratament. Medicamentul acesta este compatibil cu citostaticele si impune un regim alimentar normal (bogat in proteine animale dar fara grasimi). Rezultatele multor persoane suferind de cancer in stadiu avansat au fost dintre cele mai bune.

 

SPUNE-MI TE ROG DACA STII DE UNDE SE POATE PROCURA NICOLIT, SUB CE FORMA ESTE MAI EFICIENT? PASTILE, PICATURI? CAT COSTA?

MULTUMESC FRUMOS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diagnosticul de internare al pacientului despre care va vorbesc a fost apendicita acuta-Spitalul de Urgenta Floreasca.In urma operatiei medicii au descoperit o tumoare cancerigena la colon(care a fost extirpata) si 3 metastaze pe ficat.Varsta pacientului este de 21 ani si se afla in continuare internat(operatia avand loc pe data de 8.06.2006).Medicii sunt sceptici in privinta sanselor de recuperare si asteapta unele rezultate dupa care il vor trimite la Institutul Oncologic.

Ceea ce am reusit eu sa vad pe fisa lui medicala a fost:Hemicolectomie dreapta cu ileotransverso;Anastomoza terminolaterala;Metastazectomie hepatica//Drenaj Douglas;proces proliferativ de cecoascendent stenozant.La ce spital este bine sa-si continue investigatiile si care este totalul sanselor?Va rog ,nu ocoliti intrebarile mele.Va multumesc anticipat!

 

st baiat ,iar chestia cu ghiocel nush ce e pt k sunt nou in forum :o:

Va rog sa incercati medicamentul Nicolit. A dat rezultate uimitoare chiar si in forme foarte avansate de cancer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am 31 de ani si de o vreme (aprox.2ani) am unele probleme de sanatate care se agraveaza odata cu trecerea timpului asa ca astazi m-am hotarat sa cer si parerea altora.

Problemele mele constau in dureri abdominale frecvente , diaree (am cateodata si 10-15 scune pe zi, in rest aproximativ 6-7). Cel mai grav este ca de vreo doua luni ma trezesc cateodata si noaptea pentru a merge la toaleta. Am perioade cand nu pot manca mai nimic si vomit iar alte dati am o pofta de mancare foarte mare, dar cand incep sa mananc dupa cateva inghitituri deja ma simt satul si nu mai pot manca iar peste nici 10 minute mi se face iarasi foame. Am probleme si cu vazul dar asta se poate datora si faptului ca peste zece ore pe zi stau in fata calculatorului la servici.

Mi-am facut unele analize la spitalul cel mai apropiat (Radauti-jud. Suceava) dar rezultatele nu m-au multumit. Am urmat tratamentul dat de medici dar tot degeaba.

Mentionez ca mama mea a murit acum 14 ani de cancer la colon in spitalul de urgente din Iasi.

Din cate am inteles cancerul de colon poate fi ereditar asa ca ingrijorarile mele sunt cred indreptatite.

Astept opiniile si sfaturile dvs. la problemele mele.

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu sunt medic insa in mod clar ai o problema destul de mare. Eu sper sa nu fie cazul de ceva atat de grav. Ca si simptome ai motive de ingrijorare, fara indoiala. Ai de partea ta doar atuul varstei, pt ca de obicei loveste persoane peste 50 de ani, desi nu e o regula. De ce nu vrei tu totusi sa mergi la un medic si sa iti faca o colonoscopie sa scapi de o grija?? Asa o sa stai linistit macar 5 ani de zile, desi in mod clar ai nevoie de un tratament. Nu stiu exact ce ai, poti avea probabil orice de la niste viermi intestinali, gen giardia, sau o intoleranta la lactoza sau cateva alte zeci de cauze. Poti sa te uiti un pic pe aici http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003126.htm insa ai grija sa mergi la un medic. Din pacate ereditatea e un motiv suficient de serios sa nu ai liniste pana cand nu afli exact ce ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SPUNE-MI TE ROG DACA STII DE UNDE SE POATE PROCURA NICOLIT, SUB CE FORMA ESTE MAI EFICIENT? PASTILE, PICATURI? CAT COSTA?

MULTUMESC FRUMOS

Ideea este complet noua. NICOLIT actioneaza in cu totul alt mod decat celelalte medicamente anticancerigene folosite in prezent. Cu toate ca face parte din categoria chimioterapicelor, el este un citolitic. Asta inseamna ca are capacitatea sa distruga celulele canceroase, spre deosebire de citostatice, care doar le opresc dezvoltarea. Mecanismul este simplu. Una din substantele componente deregleaza metabolismul celulei canceroase, facand-o sa nu mai discearna ce anume ii trebuie din mediul in care traieste, pentru a se dezvolta si inmulti. Astfel, in loc sa absoarba acidul fosforic - element esential dezvoltarii nucleului - celula canceroasa se va hrani cu o alta componenta a NICOLIT-ului, substanta care ii distruge nucleul. Celulele canceroase tinere sunt primele afectate, deoarece - de regula - au un metabolism mult mai dezvoltat, absorbind cu repeziciune substantele care o distrug. Oricat de greu ar fi de crezut, cele mai viguroase celule canceroase sunt primele "victime" ale preparatului nostru.

 

- In ce tipuri de cancer si-a dovedit eficienta?

 

- NICOLIT actioneaza asupra oricarui tip de cancer si si-a dovedit eficienta in peste 80% din cazuri. Tratamentul are rezultate foarte bune in special in cancerele cu localizari superioare (cancer de gat, cancer cerebral), in leucemii, in boala Hodgkin. Am observat o vindecare mai lenta doar in cazul cancerelor osoase. Tratamentul merge mult mai bine in cazul copiilor si al tinerilor. De fapt, el depinde de varsta, de localizare si, bineinteles, de stadiul bolii. Important este ca bolnavul sa aiba inca putere sa lupte cu boala. In primele doua luni de tratament, se imbunatateste starea generala a pacientului: se diminueaza durerile, creste pofta de mancare etc. Dar in acest interval de timp, boala evolueaza. Asta trebuie sa inteleaga pacientii si sa nu renunte la tratament. NICOLIT nu face minuni. Tratamentul trebuie facut foarte corect, conform indicatiilor noastre. Daca bolnavul rezista cele doua luni, va scapa. Primele semne ale actiunii NICOLIT-ului asupra organismului bolnav sunt diminuarea durerilor (pana la renuntarea completa la analgezice sau morfina), imbunatatirea poftei de mancare si disparitia inflamatiei din jurul tumorilor. Este important de precizat ca NICOLIT nu are nici un fel de contraindicatii si nu prezinta toxicitate.

 

- Cum se administreaza?

 

- Foarte simplu. Am lucrat la aceasta formula pentru a veni in sprijinul bolnavilor netransportabili, carora le era practic imposibil sa faca tratamentul cu preparatul injectabil creat de tatal meu si doctorul Ranetescu. Tratamentul cu NICOLIT poate fi facut ambulatoriu si se administreaza oral, de trei ori pe zi, cu 15-20 de minute inainte de mesele principale, timp in care nu se bea nici macar o gura de apa. Este foarte important ca pacientul sa se hraneasca bine.

 

- Se impune un anumit regim alimentar?

 

- Noi dorim ca pacientii sa se hraneasca normal, sa aiba chiar un regim hiperproteic, pentru ca organismul sa fie puternic, dar si pentru a pacali celulele canceroase. Cautand sa absoarba cat mai multe proteine, ele vor asimila si componentele distructive din NICOLIT. Un regim drastic nu este indicat si tocmai de aceea nu recomandam dietele si tratamentele naturiste concomitent cu administrarea NICOLIT-ului. Noi vrem ca organismul bolnav sa produca anticorpi de calitate, care nu pot fi sintetizati decat din proteina animala. De aceea, bolnavii pot consuma, dupa preferinta, carne de vita, carne de pui sau carne slaba de porc. De asemenea, bolnavul trebuie sa se fereasca de raceli, de efort, astfel incat toate resursele fizice sa fie canalizate in lupta impotriva acestei maladii.

 

- Ce parere au medicii alopati despre NICOLIT?

 

- Pro si contra, cum era - de altfel - de asteptat. Sunt medici care au vazut rezultatele NICOLIT-ului la bolnavii aflati sub directa lor observatie si s-au aratat interesati de acest tratament. Dar exista si medici care nu vor sa aplice decat terapia clasica pentru aceasta boala. Dar consider ca aceasta neincredere trebuie spulberata, deoarece NICOLIT este un preparat farmaceutic obtinut din substante chimice ale caror reactii asupra celulelor canceroase au fost dovedite stiintific. Despre eficienta, ce sa mai vorbim...

 

- NICOLIT poate fi administrat in paralel cu tratamentul oncologic clasic?

 

- Bineinteles. Este chiar indicat in tratamentul oncologic, deoarece anuleaza efectele nocive ale chimioterapiei, ajuta la fixarea tumorilor in tratamentele radiologice si impiedica raspandirea celulelor canceroase dupa interventiile chirurgicale.

 

- Cat dureaza tratamentul?

 

- Pentru a fi siguri ca boala a fost definitiv invinsa, recomandam un tratament de doi ani. Este contraindicat sa se intrerupa tratamentul in acest timp, chiar si pentru o zi. Explicatia e simpla: celulele canceroase, "pacalite" pana atunci de substantele componente ale NICOLIT-ului, revin la metabolismul normal si devin imune la tratament. Am constatat acest fapt la cativa pacienti care au intrerupt tratamentul dupa un an, crezandu-se vindecati. Tomografia si examenul de laborator certificau acest lucru. Totusi, dupa sapte ani boala a recidivat, iar tratamentul cu NICOLIT nu a mai dat rezultate.

 

- Cat costa tratamentul?

 

- Doza de NICOLIT pentru o luna de tratament costa 250.000 lei. Pentru persoanele cu venituri mai mici, facem reduceri de pana la 50%. La ora actuala avem peste 150 de pacienti care primesc produsul gratuit, in general pensionari, deoarece traiesc din niste pensii mizere, ce nu le pot asigura decat necesarul alimentar ce se impune la acest tratament. Practic, nu vrem sa facem o afacere cu acest produs in Romania. Adevaratul nostru castig va fi recunoasterea oficiala a NICOLIT-ului si introducerea lui ca adjuvant in tratamentul oncologic clasic.

 

sper ca ti am satisfacut curiozitatile, multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor!

Sunt relativ noua pe aici, am intrat cautand eventuale raspunsuri in legatura cu boala asta cumplita.

Am vazut ca ati vorbit de simptome si de manifestari ale acestui tip de cancer.

Eu sunt internata cu mama de 1 luna si 1/2 (asta in momentul in care va scriu).

A fost diagnosticata cu " neoplasm de colon; metastaze ganglionare multiple".

Despre simptome? Nu va pot spune nimic.Nu a fost constipata nici macar o zi din viata, nu a avut scaune dureroase, efectiv nu a existat vreo manifestare care sa ne conduca spre o astfel de ipoteza.

Cu atat mai mult cu cat a efectuat un set complet de analize (incluzand computer tomograf si RMN) o data la 6 luni, dupa ce tatal meu a murit acum 2 ani de cancer cerebral.

Cum evolueaza? Uimitor, as spune.

A fost operata in Constanta, de unul dintre cei mai buni doctori (dr. Sarbu) si de o echipa extraordinara.I s-a extirpat colonul aproape in intregime ( imi cer scuze dc nu sunt foarte exacta din punct de vedere chirurgical) si a fost inlocuit in mare parte cu un tub plastifiat care a preluat functiile colonului.

Operatia a durat 6 ore.

Nu a fost posibil sa se efectueze anus contra naturii datorita faptului ca locatia tumorii respective era pe partea dreapta.

A iesit din operatie, dupa care a inceput sa verse (cam de 30-40 de ori pe zi).

I s-a pus diagnosticul de ocluzie intestinala si a fost reoperata, facandu-i-se o anastomoza (intermeni liberi, i s-a largit orificiul pentru defecatie).

Din acel moment a inceput un sir continuu de scaune lichide (asta insemnand cca 40 pe zi), scaune intervenite ca urmare a unei bacterii intraspitalicesti (klepsiella).

Astept sa se stinga.

Va spun povestea asta pentru ca am vazut cel putin 6 cazuri similare.Cancerul de colon (atata timp cat operatia reuseste , organismul se stabilizeaza relativ iar forta de a lupta a bolnavului exista) poate fi tinut sub control prin tratamente naturiste. Eu am cateva retete (repet NU VINDECA, USUREAZA si ENERGIZEAZA) pentru persoanele interesate.

Adresa de mail la care va pot raspunde este sofiansonia@yahoo.com. Daca in prvinta mamei mele lucrurile nu pot fi schimbate, poate am puterea de a ajuta alte persoane.

buna,

din pacate mama ta a fost diagnosticata intr-un stadiu avansat, deja cu metastaze, insa operatie a fost bine venita totusi pentru ca i-a ridicat leziunea si i-a permis o degajare chiar daca a fost nevoie de o a doua interventie.in schimb pentru scaunele moi pe care mama ta le are din pacate nu prea vad cum ar putea sa scape de asta intrucat partea de colon care era responsabila de legarea scaunului a fost ridicata si practic scaunele sunt produsul intestinului subtire acolo unde continutul e numai lichid. ceea ce ingreuneaza situatia ei intrucat in scaunele moi va pierde o cantitate mare de sodiu, potasiu, clor s.a.m.d.; ce trebuie facut in schimb nu e usor dar va trebuii sa incerce sa inlocuieasca pierderile si din cand in cand niste analize de sange ca sa vedeti unde se mai situeaza.ii dorim multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

Am 31 de ani si de o vreme (aprox.2ani) am unele probleme de sanatate care se agraveaza odata cu trecerea timpului asa ca astazi m-am hotarat sa cer si parerea altora.

Problemele mele constau in dureri abdominale frecvente , diaree (am cateodata si 10-15 scune pe zi, in rest aproximativ 6-7). Cel mai grav este ca de vreo doua luni ma trezesc cateodata si noaptea pentru a merge la toaleta. Am perioade cand nu pot manca mai nimic si vomit iar alte dati am o pofta de mancare foarte mare, dar cand incep sa mananc dupa cateva inghitituri deja ma simt satul si nu mai pot manca iar peste nici 10 minute mi se face iarasi foame. Am probleme si cu vazul dar asta se poate datora si faptului ca peste zece ore pe zi stau in fata calculatorului la servici.

Mi-am facut unele analize la spitalul cel mai apropiat (Radauti-jud. Suceava) dar rezultatele nu m-au multumit. Am urmat tratamentul dat de medici dar tot degeaba.

Mentionez ca mama mea a murit acum 14 ani de cancer la colon in spitalul de urgente din Iasi.

Din cate am inteles cancerul de colon poate fi ereditar asa ca ingrijorarile mele sunt cred indreptatite.

Astept opiniile si sfaturile dvs. la problemele mele.

Va multumesc anticipat!

draga florin,

daca e asa cum zici va trebuii sa te internezi de urgenta, intrucat in scaune diareice pierzi foarte multi electroliti si nu numai,

sfatul meu este sa te duci la un spital de infectioase, poate ai un parazit la intestin subtire care iti cauzeaza toate asta, exista si alte boli de colon (intestin gros) care ar putea sa dea asa ceva, insa nu chiar asa cum prezinti problema cu 15 scaune/zi

va trebuii sa faci un examen numit COPROPARAZITOLOGIC, dar pina una alta va trebui urgent sa ti faci niste analize de sanga ca sa te reechilibrez din punct de vedere hidroelectrolitic si nu numai, si asta nu poti face decat daca esti internat intr-un spital. Deci drumul tau este catre un spital de Boli infectioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu are 64 de ani si a fost diagnosticat cu cancer de colon in iulie 2006, in urma unei operatii. In august 2006 am inceput tratamentul cu citostatice dar se simte foarte rau: face diaree tot timpul si i s-a agravat si o artrita gutoasa pe care o avea dinainte. In paralel cu acest tratament face si un tratament cu Aloe Vera dar nimic...

I-am mai facut o colonoscopie care ne-a incurajat ... Cancerul este localizat la colon si atat deocamdata..

Ma gandesc ca sa incepem si tratamentul cu Nicolit .

Imi puteti spune va rog de unde putem sa il procuram?

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatal meu are 64 de ani si a fost diagnosticat cu cancer de colon in iulie 2006, in urma unei operatii. In august 2006 am inceput tratamentul cu citostatice dar se simte foarte rau: face diaree tot timpul si i s-a agravat si o artrita gutoasa pe care o avea dinainte. In paralel cu acest tratament face si un tratament cu Aloe Vera dar nimic...

I-am mai facut o colonoscopie care ne-a incurajat ... Cancerul este localizat la colon si atat deocamdata..

Ma gandesc ca sa incepem si tratamentul cu Nicolit .

Imi puteti spune va rog de unde putem sa il procuram?

Va multumesc anticipat!

buna,

sfatul meu este sa se opereze cat se poate de repede. nici nicolit sau alt tratament numai poate sa faca tumora sa dispare. doar tratamentul chirurgical care presupune rezectia unei zone din colon care cuprinde tumora este de luat in calcul. alte tratamente adjuvante dupa interventia chirurgicala sunt bine venite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×