Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Emil Cioran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:roll: Ma bucur ca ai citit-o ...

E dreptul tau sa il percepi cum vrei,dar nu inteleg de ce ti s-a parut inceputul greoi .:lol2:

 

Este mai frumoasa decat Pe culmile disperarii cea pe care vrei s-o incepi(parerea mea).Sa nu uiti nici de Schimbarea la fata a Romaniei

 

Mi-am regasit gandurile in cateva pasaje

 

Poate ne arati si noua in care :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: Ma bucur ca ai citit-o ...

E dreptul tau sa il percepi cum vrei,dar nu inteleg de ce ti s-a parut inceputul greoi .:lol2:

 

Este mai frumoasa decat Pe culmile disperarii cea pe care vrei s-o incepi(parerea mea).Sa nu uiti nici de Schimbarea la fata a Romaniei

 

Poate ne arati si noua in care :cheer:

 

Pai am scris acum 2 postari,cea cu prima iubire.

 

Mi s-a parut greoi inceputul ca tot repeta din 3 in 3 cuvinte(exageraz si eu) "paroxism".

 

Urmatoarea carte va fi Cartea amagirilor.

 

Pana la urma credeti ca a avut Cioran ceva cu femeile?

 

Cititat din "Pe culmile disperarii"

Femeia este un animal incapabil de cultura si de spirit,iar atunci cand se explica sterilitatea ei prin conditii istorice se realizeaza un act de cea mai crasa ignoranta.Femeile nu au creat nimic in nici un domeniu.

..............

Sa mai amintim ca nu exista nici un gand original de la o femeie,o singura creatie durabila in arta,ca aceste fiinte vizuale nu au creat nimic in pictura,ca,dimpotriva,s-au remarcat putin in unele stiinte cu care inclinarile feminine nu pot avea nici o afinitate?In esenta sa,femeia este o fiinta accesibila numai la valorile vitale ale Erosului si complet inaccesibila la valorile suprapuse sau deviate ale acestor valori vitale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai am scris acum 2 postari,cea cu prima iubire.

 

Mi s-a parut greoi inceputul ca tot repeta din 3 in 3 cuvinte(exageraz si eu) "paroxism".

 

Urmatoarea carte va fi Cartea amagirilor.

 

Pana la urma credeti ca a avut Cioran ceva cu femeile?

 

Cititat din "Pe culmile disperarii"

 

Pana la urma toti gasesc ca femeia este vina propriilor esecuri. Haha dobitocul nu a inteles nimic iar atunci cand se explica sterilitatea ei prin conditii istorice se realizeaza un act de cea mai crasa ignoranta, bietul de el nu a avut nici o treaba, dar are fani :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai este si aia pe care eu am scris-o de vreo 5 ori pe acest forum : Femeile sunt niste nultitati simpatice

 

Pana la urma credeti ca a avut Cioran ceva cu femeile?

 

Dar cu ce n-a avut Cioran ceva ? :roll:

 

Nu putem zice ca a fost misogin fiindca n-a avut o partenera,caci a avut si o nemtoaica si a avut-o mult timp si pe Simone Bou

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma credeti ca a avut Cioran ceva cu femeile?

Ai vazut tu femeie filozof?A avut pentru femei dispretul pe care l'au avut toti filozofii dealtfel ,si'n spatele caruia sta imunitatea femeilor in fata filozofiei.

Femeia nu poate face filozofie ci doar un filozofism de mana a doua.E normal ca filozoful sa vada femeia ca pe o fiinta ce sufera de miopie intelectuala,lipsita de geniu.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai vazut tu femeie filozof?

 

Ba exista,(in Grecia antica) doua femei filosof : Aspasia si Diotima :roll:

 

Femeia nu poate face filozofie ci doar un filozofism de mana a doua.

 

Mda.

 

Ne mandrim si noi cu ce-avem :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca Cioran era misogin?

ha. gizas, nu. Cioran iubea sexul frumos , eu asta am inteles din scrierile lui. Faptul ca pentru el , femeile sunt "niste nulitati simpatice" nu il aduce in categoria misoginilor ; el reduce in general omul la stadiul de nulitate, nu femeia in particular.

 

"Sunt prea trist spre a fi nascut pentru iubire!"

Frumos spus. Nu?

 

... ca sa-si exprime dezgustul fata de ce-l inconjoara,ca nu numai cu femeile avea ceva.

Aici sunt de acord.

 

Chiar spune ca un om normal nu s-ar putea sinucide,ca trebuia sa ai o suferinta organica pt. ca face acest gest.

Pai vezi? Si-atunci... asta cum poate insemna ca a indemnat el vreun moment la sinucidere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca pentru el , femeile sunt "niste nulitati simpatice" nu il aduce in categoria misoginilor ; el reduce in general omul la stadiul de nulitate, nu femeia in particular.

 

Ba eu cred ca il aduce in categoria geniilor! :)

S-a spus ca daca Shakespeare ar fi scris doar "Hamlet" ar fi fost suficient pentru a fi considerat un mare dramamturg, la fel ca daca Da Vinci ar fi pictat doar "Mona Lisa" ar fi fost destul pentru a fi considerat un mare pictor.

Cred ca daca Coran ar fi scris doar propozitia asta ar fi fost de ajuns pentru a fi considerat un mare intelept! :P

 

Astept cu interes reactia publicului feminin! :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Femeile "nişte nulităţi simpatice"....Cu siguranţă şi-a revizuit aprecierea despre femei taman pe la 70 de ani, cand orice altceva, mai puţin nulitate i-a fost cea care tarziu
Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile "nişte nulităţi simpatice"....Cu siguranţă şi-a revizuit aprecierea despre femei taman pe la 70 de ani, cand orice altceva, mai puţin nulitate i-a fost cea care tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×