Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Emil Cioran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru mine toti filozofii sunt niste lasi.Filozofia insasi e o boala al carei singur medicament e sinuciderea.La fel cum plange un copil in fata linguritei cu sirop la fel de speriat e si filozoful de ideea sinuciderii.Binenteles ca nu toti sinucigasii sunt filozofi - sa nu uitam ca pe orice sticluta cu sirop sta scris "a nu se lasa la indemana copiilor".

 

 

Oho ..ma da ce tare esti tu ..ii faci pe oamanii care au facut istorie lasi ..Marx,Hegel,Nietzsche,Shestov,Kant

etc..lasi ..

auzi verifica sa vezi daca ai meditat bine la cele ce ai spus..nu intru in polemica cu tine,,,dar faza cu lasi intrece orice masura ...faza cu boala de udne ai ajuns la concluzia asta ..

 

EDIT : TE ROG SA ITI EXPUI PUNCTUL DE VEDERE FARA SA JIGNESTI USERII.

Editat de andruta*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oho ..ma da ce tare esti tu ..ii faci pe oamanii care au facut istorie lasi ..Marx,Hegel,Nietzsche,Shestov,Kant

etc..lasi ..

 

Si inca ce istorie a facut Marx.Am simtit pe pielea noastra istoria facuta de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si inca ce istorie a facut Marx.Am simtit pe pielea noastra istoria facuta de el.

Eu cred ca nu ai simtiut nimic din ce a ce spunea Marx..poate doar o imitatie. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare crud ca dupa ce citesti o carte de-a lui si te regasesti cel putin in cateva pasaje, sa-i improsti imaginea cu noroi.

Dar faptul ca s-au sinucis atatatea persoane si au intrat in depresie din cauza lui,nu ti se pare la fel de crud?Chiar daca sa zicem ca el nu asta a urmarit,el inca traia cand oamenii se sinucideau si intrau in depresie din pricina cartilor lui,stia impactul pe care-l au cartile lui,si cu toate astea,continua sa scrie.A fost decizia lui,dreptul lui de scriitor,dar asta e mai crud decat ceea ce vine din partea celor care-i improasca imaginea cu noroi(care de fapt nu spun lucruri foarte diferite fata de ceea ce chiar el a recunoscut).Ii apartine,si nu e singurul exemplu : "Nu se cade - imi veti spune - sa te stropesti si sa cartesti fara preget impotriva randuielii lumii acesteia.Dar ce vina am eu ca nu-s decat un parvenit al neroziei si un......."etc etc

Iar despre faptul ca el a scris doar pentru el,ma-ndoiesc ca-i adevarat ... nu stiu daca a mai citit cineva ce jalnic se falea de succesul cartii Silogismele amaraciunii in interviul realizat de Lea Vergine in `84,si nu-i singurul exemplu.Cand scri pentru tine si nu vrei sa-i influentezi pe ceilalti,nu scoti carti pe banda rulanta dupa ce afli de impactul pe care-l au,si mai ales, nu te mandresti cu asta.

De fapt, foarte putini l-au inteles pe Cioran si poate de-asta eu nici nu-i condamn. Cum am mai spus, ca sa-l intelegi, e prea putin sa-i citesti 3 carti o singura data, e un scriitor care are nevoie de recitire pentru a putea cuprinde fiecare aspect
.

Sa spui cuiva ca nu l-a inteles pe filosoful pe care-l inteleg si copiii de clasa a X-a ,nu ti se pare tot crud? ;) Nu-ti trebuie un creier fantastic,un vocabular elevat sau nu stiu ce cunostinte ca sa-l intelegi pe Cioran.Cioran e cel mai usor de citit dintre filosofi (sau,in orice caz,unul dintre) , il poti intelege si daca-i citesti cartile doar pe jumatate.In toate nu-i decat aceeasi idee , rascolita,rasucita si privita din toate unghiurile cu adaugarile de vigoare.N-a avut el niste idei atat de minunate si de fantastice,n-a fost atat de profund incat sa nu-l poata citi decat o anumita categorie de oameni,sa-l inteleaga foarte putini,cum se intampla in cazul altor filosofi.Inteleg,iti place,e bine.Dar cei carora nu le place,si-l considera dezechilibrat emotional,nu-nseamna ca nu l-au inteles.Poate insemna ca principiile lor sunt atat de diferite de ale lui Cioran,ca pur si simplu nu-l agreeaza 8)

 

 

de fapt, a vrut sa ia din fiecare lucru esenta, sa cuprinda toate zarile...

:P..dandu-le vlagă apocaliptică...

 

Iti inteleg pasiunea pentru el,tu citezi doar cele mai dragute citate ale lui,da ,or fi frumoase,nu zic nu,il reprezinta,dar si alea deprimante arata cine a fost si cum a gandit Cioran.Daca aprecia viata cu-adevarat,si-ar fi trait-o altfel.

 

Mie imi place la nebunie,cartile lui ma binedispun,fiindca unele citate n-as putea niciodata sa le tratez cu seriozitate la cat de patetice sunt,mai ales ca el le zicea la modul cel mai serios.Este un scriitor...zic eu:bun,era destept,insa impactul cartilor lui si multe lucruri care-i treceau prin cap,nu-s tocmai dintre cele mai sanatoase.

 

Nu-ti zic cu rautate astea,zic doar asa...ca nu-s de acord cu ce ai scris :)

 

M-am apucat sa citesc "Pe culmile disperarii".O sa revin cu impresii.

Sunt chiar foarte curioasa ce o sa crezi tu despre cartea aia.Musai sa-ti postezi impresiile 8)

 

[edit: off-topic]

Editat de Fr0z3nasic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU am citit tot ..nu prea e relevant ..

 

Cioran este un simbol al Romaniei ...unul dintre cei mai mari filosofi care i-a dat Europa ..iar cine neaga lucrul asta ...e un idiot ...lasand la o parte biografia ..opera sa demonstreaza cat de patrunzator este spiritul balcanic ...spiritul romanesc ..si cauza pentru care nu este la fel de celebru ca altii ... este ca a provenit dintr-o tara fara o istorie prea bogata ..

parca pe alt topic spuneai ca romanii nu sunt facuti pentru scris;))acum sa zicem ca te-ai contrzis doar!nu-i nimic...la ce ai spus acum, sunt de acord!;) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar faptul ca s-au sinucis atatatea persoane si au intrat in depresie din cauza lui,nu ti se pare la fel de crud?Chiar daca sa zicem ca el nu asta a urmarit,el inca traia cand oamenii se sinucideau si intrau in depresie din pricina cartilor lui,stia impactul pe care-l au cartile lui,si cu toate astea,continua sa scrie.

 

 

Rogu-te frumos, spune o singura persoana care s-a sinucis din cauza lui. Da-mi un site unde este facut public ca Gigel , dupa ce a citit Cioran, si-a pus streangul de gat si a plecat in lumea celor drepti. Sau o persoana publica care s-a sinucis, orice care sa ateste cea ce tu sustii sus si tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rogu-te frumos, spune o singura persoana care s-a sinucis din cauza lui. Da-mi un site unde este facut public ca Gigel , dupa ce a citit Cioran, si-a pus streangul de gat si a plecat in lumea celor drepti. Sau o persoana publica care s-a sinucis, orice care sa ateste cea ce tu sustii sus si tare.

 

Mr. Cioran has had on some readers a calamitous effect; not long ago a young man in France committed suicide with a Cioran volume beside him :

http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html...756C0A967958260

 

Mai sunt exemple.O sa caut cand mai am timp daca vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar dacă ar exista persoane care au crezut că s-au sinucis din cauza unei cărţi citite şi chiar dacă au lăsat un bilet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×