Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Emil Cioran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da? Unde? Vreau un citat,macar unul, nu care a transmis altora starea, ci tie in particular.

 

Citatele discutate mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Cartea amagirilor

 

" Trebuie sa ne punem viata la cele mai mari incercari.Nimic din ceea ce este periculos si riscant sa nu ne fie strain.Numai fecioarele refuza sa se gandeasca la ultimele pierderi.Da toata viata nu este o serie de viginitati pierdute?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai văzut femei filozof pentru că nu sunt la fel de renumite ca somităţile Platon, Kant, Hegel ş.a. Asta nu
Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma indoiesc ca era dezechilibrat emotional. Isi cunostea foarte bine calitatile si defectele , nu poti scrie asa cum o facea el daca n-ai constiinta de sine.

Depresia e dezechilibru emotional. Eu nu filozofez aici. Constat o problema psihica. A fi genial nu te scuteste de probleme psihice. Nash era schizofren.

Tu ai o opinie. F frumos. Insa, din pacate este neintemeiata pe studii de specialitate. La mine este altfel. Nu e doar o opinie personala fara suport teoretic.

Cioran este un exemplu de dezechilibru emotional tipic in lumea psihologiei. Asociat cu genialitate in profesie.

Contiinta de sine nu inseamna sa iti enumeri calitati si defecte. Poate acele defecte si calitati sunt numai in mintea ta., Constiinta de sine este sa constati defectele reale, si obligatoriu sa le repari bine.Nu sa te vaiti de ce e lumea rea si urata.

Cioran numai constiinta de sine elevata nu avea. In rest....ce-i al lui e pus bine . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as zice mai degraba c-a fost rigid, nicidecum sensibil. A fost crud. In "cazul" Cioran, duritatea mi se pare-o calitate.

 

Mda ...trebuie sa citesti scrisorile catre iubita sa....trebuie sa vezi dincolo de cuvinte de idei ..uneori cei mai duri scriitori sunt cei mai sensibili....istoria literaturii ne spune ..un filosof rigid ,dur este Marx...citeste biografiile ....Sartre rigid....Darwin rigid ..etc....dar nu Cioran ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca esti una din cele doua persoane pe care le respect p'aci,chiar as vrea sa'ti dau dreptate.Observatia ta insa, e atinsa de cretinism si oricat as vrea sa ma insel trebuie sa recunsc ca am si de asta data dreptate :Femeile sunt supuse prostiei.

 

Bine, ţi-ai spus părerea. Dar dacă nu o susţii cu argumente, această opinie nu face nici c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca esti una din cele doua persoane pe care le respect p'aci,chiar as vrea sa'ti dau dreptate.Observatia ta insa, e atinsa de cretinism si oricat as vrea sa ma insel trebuie sa recunsc ca am si de asta data dreptate :Femeile sunt supuse prostiei.

si acum frate

te simti mai bine?

 

asta e replica unui "barbat"

care sufera de comlexu ala

de inferioritate

da cand are posibilitatea rabufneste

iar in fata femeilor

se face mic si tremura

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca esti una din cele doua persoane pe care le respect p'aci,chiar as vrea sa'ti dau dreptate.Observatia ta insa, e atinsa de cretinism si oricat as vrea sa ma insel trebuie sa recunsc ca am si de asta data dreptate :Femeile sunt supuse prostiei.

 

Froz barem are noroc, doar observatia ei poate fi supusa cretinismului, spre deosebire de tine in care a intrat de tot....si se pare ca nu are cum sa iasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×