Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Emil Cioran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mr. Cioran has had on some readers a calamitous effect; not long ago a young man in France committed suicide with a Cioran volume beside him :

http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html...756C0A967958260

 

Mai sunt exemple.O sa caut cand mai am timp daca vrei.

Nu sunt decat "pretexte" de care cei cu psihic deja instabil se folosesc pentru a-si justifica dezechilibrul. Unul care si-a pus capat dupa ce a citit Pe culmile disperarii, oricum avea sa o faca, fara sa-l citeasca pe Cioran....la prima ocazie in care o alta mare personalitate i-ar fi confirmat ca viata-i vant. Ca doar....ca sa vedem asta trebuie sa vina marele X sa ne spuna! Si daca el a spus, ca sa fiu si eu mare, is de acord cu el, si mai mult, imi pun capat si nu-mi casc ochii si mintea sa vad ca daca a fost mare nu a fost pentru ca a spus verzi si uscate despre moarte unei turme, ci pentru ca a facut fata vietii. Sau altfel, un sinucigas stie ce si cum e cu viata inainte de a citi Cioran.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

***edit***

 

Cioran este unul dintre copii lui Nietzsche .....lectiile lui de viata ar trebui sa le privim cu claritate nu prin tot felul de filtre .....sa vedem adevarul trebuie sa vedem nu sa purtam ochelari ...

 

[edit: raspuns la off-topic]

Editat de Fr0z3nasic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oho ..ma da ce tare esti tu ..ii faci pe oamanii care au facut istorie lasi ..Marx,Hegel,Nietzsche,Shestov,Kant

etc..lasi ..

Orice doctrina are ca si creator un filozof.Ca toate au esuat rand pe rand in incercarea de a induce in prezent fericirea ca stare predominanta e evident.Ca doctrinele se transforma/se schimba , este deasemenea evident.Cauza e ,dupa cum am spus, starea de suferinta interioara independenta de realitatea in care fiinteaza bolnavul creator.

A spune ca filozofia e altceva decat o boala e una cu a spune ca filozoful este un fericit gras si nu un nefericit zbarcit inainte de vreme ,careia lumea insasi ii pare o greseala,un ciudat,un inadaptabil.

A crede ca filozoful ce creeaza este altceva decat un bolnav a carei durere vine din interior inseamna a admite ca esti un medicoru.

Omenirea nu poate cunoaste fericirea ghidandu'se dupa ideile unor nefericiti - dar asta parca am mai spus'o p'aci.

 

Off : Sa'ti spun ca esti impertinent ar insemna sa fiu politicos.Esti exact asa cum isi spuneau mai toti profesorii tai ca esti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Ca toate au esuat rand pe rand in incercarea de a induce in prezent fericirea ca stare predominanta e evident.Ca doctrinele se transforma/se schimba , este deasemenea evident.Cauza e ,dupa cum am spus, starea de suferinta interioara independenta de realitatea in care fiinteaza bolnavul creator.

A spune ca filozofia e altceva decat o boala e una cu a spune ca filozoful este un fericit gras si nu un nefericit zbarcit inainte de vreme ,careia lumea insasi ii pare o greseala,un ciudat,un inadaptabil.

A crede ca filozoful ce creeaza este altceva decat un bolnav a carei durere vine din interior inseamna a admite ca esti un medicoru.

Omenirea nu poate cunoaste fericirea ghidandu'se dupa ideile unor nefericiti - dar asta parca am mai spus'o p'aci.

 

Off

 

Mda ....te citesc .....aceasi palavrageala care o aud la toate colturile ...Au esuat pe rand ?????Filosofia este baza stiintei mai baiatule...nu stii ca stiinta s-a desprins din filosofie ...daca ai citit ceva la viata ta vei vedea ca filosofia nu cauta sa aline suferinta ,ea are alte planuri pe care tu nu le intelegi ..ea cauta adevarul ...si l-a gasit Einstein ,Tesla toti au creat sisteme filosofice ..desii au avut succes in planul stiintei ..

 

Filosofia este baza cunoasterii ..de aceea toti oamenii de stiinta si religiosii intodeauna isi indreapta urechile catre parintii filosofiei ...

Bolnavi sunt cei care nu gusta din fructul cunoasterii ,s-au cred ca au gustat ...

 

Referitor la Cioran ....este dovada clara de spirit care s-a lasat sedus de mirajul filosofiei ..adica nu si-a depasit maestrii ....Prostul cel mai prost e prostul alterat de filosofie.

Lucian Blaga

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filosofia este baza stiintei mai baiatule... stiinta s-a desprins din filosofie

Filosofia este baza cunoasterii

Curiozitate, evident, daca mi se permite........

Ce inseamna ca filosofia este baza a stiintei? De ce s-a desprins filosofia de stiinta? Si care este diferenta dintre filosofie si stiinta?

Si daca se poate, lamuritor pentru mine ar fi nu un raspuns afectat in stil "lirico-cioranian", ci unul in termeni de "clar si la obiect".

 

 

Uitasem! Iertare pt "offtopicareala"!

 

.....................................

Imbatraneam aici asteptand lumina raspunsului....si nenea si luase zborul deja spre orizonturi.... filosofice.

Editat de părere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa incepem sa predam cursuri de filosofie ...asta este ...nu am nici un chef dar hai ..

 

 

 

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io m-am cam lamuri, tare multumesc! Si urez si altora sa se lamureasca...

 

Hai sa incepem sa predam cursuri de filosofie ...asta este ...nu am nici un chef dar hai ..

:blink:

Nene, nu stiu si nici prea ma intereseaza ce cursuri halucinante desfasori d-ta in spatele monitorului.....da' cert ii ca asa o lehamite mi s-a facut, incat prefer un delete decat a citi romanul arat cu tarnacopul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' cert ii ca asa o lehamite mi s-a facut,

 

Draga coleg ...nu am facut decat sa iti ofer niste informatii ...dar vad ca nu poti sa continui cu discutia ....nu ai argumente de aceea ti se face lehamite ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa incepem sa predam cursuri de filosofie ...asta este ...nu am nici un chef dar hai ..

De unde s-a desprins ..primul a fost filosoful Zenon care a incercat prin argumente dialectice sa demonstreze fiinta..

. Săgeata care zboară şi nu zboară: ni se pare că săgeata zboară din arc; dar pentru a parcurge o distanţă, ea trebuie să parcurgă

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul de stiinta va fi intotdeauna un dogmatic si nicidecum un idealist.Stiinta este arma aservitoare in incercarea de a instaura o noua forma de sclavagism , cel spiritual- fizic,peste 95% din populatie este alcatuita din sclavi.

 

Auzi ...oare nu cunoastem nici un om de stiinta idealist ???te intreb asa ....faza cu sclavagismul sunt de acord ai dreptate ..stiinta de acum asta incearca apentru ca a inceput sa fie folosita de guverne ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×