Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Emil Cioran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi place foarte mult Cioran , de fiecare data il citesc cu placere.

"Niciodata nu te voi trada de tot; desi te-am tradat si te voi trada la fiecare pas;Cand te-am urat, nu te-am putut uita;te-am blestemat , ca sa te suport;te-am refuzat,ca sa te schimbi;te-am chemat si n-ai venit;am urlat si nu mi-ai zambit;am fost trist si nu m-ai mangaiat.Am plans si nu mi-ai indulcit lacrimile.Desert ai fost rugamintilor mele.Ucis-am in gand intaia clipa a vietii si fulgerat-am inceputurile tale, seceta in fructe,uscaciune in flori si secarea izvoarelor dorit-a sufletul meu.Dar recunoscator iti este sufletul meu pentru zambetul pe care l-a vazut doar el si nimeni altul;recunoscator pentru aceea intalnire de nimeni aflata, acea intalnire nu se uita ci cu credinta ascunsa in tine rasuna in tacere, inverzeste pustiuri, indulceste lacrimi si insenineaza singuratati,

Iti jur ca niciodata nu vei cunoaste marea mea tradare.Jur pe tot ce poate fi mai sfant, pe zambetul tau, ca nu ma voi desparti niciodata de tine."- Cartea amagirilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da foarte fumos ....intr-adevar era un sensibil ....putea la fel de bine sa scrie poezie ..sau sa fie un muzician renumit ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am citit nimic de el, nu stiu de ce (adica stiu) da' nu m-a atras sa-l citesc. Oi fi pierdut, oi fi castigat...nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@parere, @Demiurgul si @deliah, sper ca nu va veti supara pe mine daca va zic ca sunteti off-topic. Ati divagat de la subiectul propus si v-ati apropiat foarte mult de generalizari. Nu asta este ideea topicului. Si inca ceva: spuneti-va parerea fara a-i jigni pe ceilalti useri. DACA NU SUNTETI DE ACORD UNUL CU CELALALT, PUTETI IGNORA MESAJELE CARE VA INSTIGA LA JIGNIRI. Nu vreau sa transformam si acest topic intr-un loc de aruncat cu pietre. Multumesc !

 

on-topic: Sunt de acord cu ironic si Fro, in ceea ce-i priveste pe cei care s-au sinucis (cica) dupa ce au citit cartea/cartile lui Cioran. Ei ar fi facut-o oricum, pentru ca sunt instabili psihic, de altfel stim cu totii ce inseamna un sinucigas, referindu-ne la psihicul sau.

Deliah, bineinteles ca mai tarziu, dupa ce i-au fost apreciate lucrarile, Cioran a continuat sa scrie si si-a dorit si mai mult sa o faca, dar nu in special pentru asta... Si pana la urma, sa nu uitam ca a fost si el om, nu zeu, e absolut natural sa simta mandrie, falire, sau cum doresti sa-i spui ; e in firea lucrurilor. Nu sunt de acord cu ce ai spus, nu oricine intelege cartile lui. Scriitor accesibil , zici, dupa ce-i citesti jumatate din lucrari. Cred ca tocmai aici e chichitza. Dupa ce citesti jumatate, nu intelegi asa cum ai fi facut-o daca ai fi citit tot. Este unul din lucrurile care da farmec cartilor sale. Eu am constientizat ce impact are asupra mea de-abia dupa ce am REcitit. "Pe culmile disperarii" nu a facut decat sa-mi "stimuleze" depresia. A fost cireasa de pe tort, ca sa zic asa. Cand am recitit , dupa cativa ani, aceeasi carte, am trait alte senzatii, unele care ma duceau spre o constientizare a ceea ce devenisem, o acceptare a defectelor. Iubesc realismul lui . Si tragismul. Si replicile taioase in care vorbeste despre-o Romanie de "mana a doua" ..(vezi "Schimbarea la fata a Romaniei").

Sunt multe de spus, am sa continui. Nu-i judec pe cei care nu-l plac pe Cioran, nici nu-i acuz ca nu l-au inteles. Cioran nu trebuie neaparat sa-ti placa, si sa-ti ofere o senzatie (minim una).

Emil Cioran nu are replici frumoase. E el si atat. E aiurea sa-i compari cuvintele cu "replici frumoase,pasaje frumoase".

 

Da foarte fumos ....intr-adevar era un sensibil ....putea la fel de bine sa scrie poezie ..sau sa fie un muzician renumit ...

L-ai citit? Eu as zice mai degraba c-a fost rigid, nicidecum sensibil. A fost crud. In "cazul" Cioran, duritatea mi se pare-o calitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

andruta,daca eu am fost off-topic :blink:

 

N-ai inteles nimic :bye:

 

Ma rog.

 

Iti respect parerea ,andruta

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai inteles nimic :blink:

Iti respect parerea dar ceva a inteles: Cioran nu putea fi in nici un caz poet sau compozitor - demiurgul era ironic iar daca e cineva care n'a inteles nimic aia e noelle - ea il aproba sincer.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Numai intaia iubire are valoare.Cine a dus-o pana la capat ,cine a trait toate formele si farmecele ei,acela poate sa afirme ca nu e certat cu Eros.dar cand dintr-o sovaiala si nesiguranta launtrica,dintr-o lipsa de curaj si avant in prima tinerete,nu ti-ai manifestat iubirea,ci ai omorat in tine expansiunile erotice,te-ai refuzat unei abandonari integrale,ce mai poti spera,atunci,de la iubire?Vai de cei care n-au schimbat nici un cuvant cu prima lor iubita.

..............

Sunt prea trist spre a fi nascut pentru iubire!"

 

 

Credeti ca Cioran era misogin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu mai raspunde nimeni pe aici.

Am terminat azi de citit Pe culmile disperarii.Inceputul mi s-a parut oarecum greoi.

Intradevar daca citesti cartea asta iti vine oarecum sa te sinucizi pt. ca zice de multe ori ca lumea asta nu are nici un sens,asta credeam si eu.Dar unde vorbeste despre sinucidere nu mi s-a parut deloc ca o promoveaza.Chiar spune ca un om normal nu s-ar putea sinucide,ca trebuia sa ai o suferinta organica pt. ca face acest gest.

Mi-am regasit gandurile in cateva pasaje.O sa mai citesc si alte carti de Cioran.Cred ca o sa le iau in ordine cronologica,mai intai pe cele in romana si dupa aceea pe cele in franceza.As vrea sa citesc Despre neajunsul de a te fi nascut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×