Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da...am fost azi la gastroenterolog si mi-a spus sa nu urmez nici un tratament. Din 3 in 3 luni trebuiesc repetate transaminazele. De viremie a spus ca e necesara doar in cazul in care te hotarasti pt tratament dar eu fiind tanara 26 ani e mai bine fara. Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu din pacate nu ti se va recomanda nici un trat. Era mai bine?Si inca ceva? Voi v-ati determinat si Ac anti Delta ?Nici nu stiu cum e mai bine sa procedez...sa o las asa cum a spus hepatologul sau sa ma duc eu la un laborator sa mi se determine Ac anti Delta? In legatura cu hepatoprotectoarele gen silimarina...sa iau sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fals ce ti-a spus medicul tau. Viremia nu se face doar daca vrei sa iti faci tratamentul, se face ca sa stii cat de infectioasa esti, cat de tare se replica virusul ca sa stii cat de agresiv o sa fie cu tine. Adica sa nu iti inchipui ca daca ai cateva milioane de virusi o sa fie floare la ureche. Probabil ca ai viremie mica sau chiar nedetectabil dar la fel se poate sa ai viremie si 4 milioane si transaminaze normale. Ce analize ti-au mai facut? Ti-ar mai trebui AgHbe si anti Hbe ca sa stii ce fel de hepatita e si binenteles viremia. Dar ma rog, el e medicul tau si probabil ca stie mai multe. Ai dreptate, ai 26 de ani esti tanara, atata am si eu si eu zic ca din pacate nu am putut urma tratamentul pt ca am analizele inca bune. Sincer nu cred ca ai vrea sa citesti despre tineri pana in 30 de ani cu cancer hepatic.. asa ca nu cred ca se pune problema de a alege daca sa faci sau nu tratamentul. Daca e necesar trebuie sa il faci. Hepatoprotectoare, insecte, ceaiuri, nu ajuta, tratamentul care si-a dovedit eficienta este interferonul+ lamivudina. Restul sunt basme fara nici un suport. Si sa iti mai spun ceva. S-ar putea ca mai devreme sau mai tarziu, chiar dc ne aflam intr-o faza non-replicativa sa ajungem intr-o faza replicativa. Si tot va trebui sa urmam tratamentul. Si la 26 de ani rezultatele si efectele tratamentului sunt cu totul altele decat la 40-50 de ani. Suporti mai usor cand esti tanar si rezultatele sunt mai bune. Trebuie sa stii exact unde te afli nu doar dupa transaminaze si AgHbs. O ecografie ti-a facut? Trombocitele cum sunt? Limfocitele cum sunt? Ag Hbe, antiHbe, viremie, aspectul ficatului? Toate astea sunt necunoscute. Sa zicem ca biopsia nu iti trebuie dar macar restul. Ca sa poti sta linistita. Si mie mi-a facut antiHdv ca sa vada dc mai am si virusul D in sange e ceva uzual in spital.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Adrianas,

daca ti-a spus gastroenterologul ca nu trebuie sa faci tratament inseamna ca stie ce zice.

Dar eu am inteles ca tu nu ai facut urmatoarele controale:

viremia, Hbe-Ag, Anti-HBe si nici macar echografia.

Am inteles gresit sau mi-au scapat niste mesaje?

Aceste controale sint neceserare pentru a se hotari inceperea unui tratament.

Eu in locul tau as vrea sa aflu ce viremie am si cum e starea ficatului, nu m-as multumi doar cu transaminazele la trei luni.

Iti doresc multa sanatate!

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au determinat Ag Hbe absent , Ac anti Hbe prezent doar pe baza asta a fost pus diagnosticul de hepatita cronica . Trombocitele erau la sfarsitul lunii martie normale ( 233 cu normalul intre 150-450) ca si limfocitele..( 45.5% cu normalul intre 25 si 30%????) aici nu prea inteleg cum sunt normale? adica pe foaia de analize cele patologice sunt ingrosate cu negru, in cazul meu bilirubina..dar vad ca limfocitele desi mai crescute dupa parerea mea sunt date ca si normale adica nu sunt ingrosate) . In ceea ce priveste viremia mi s-a spus ca nu e nevoie avand transaminazele normale...oricum pretul de 4200.000 cat e viremia e exact salariul meu pe o luna:(. Sanatate si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, faptul ca ai transaminaze normale si AgHbe negativ iar antiHbe pozitiv ai avea sanse sa fii ca si cei mai multi bolnavi cronici cu hepatita b, un carrier inactiv. Diagnosticul presupune insa si o viremie dar si o testare succesiva a transaminazelor. Dc e adevarat ca esti carrier inactiv, si e foarte probabil, dar repet tb testat acest lucru, atunci evolutia bolii e benigna, cu un prognostic bun de-a lungul vietii. O parte din carrierii inactivi vor suferi o reactivare a hepatitei, procentul difera intre 0.2 % si 15% pe an.

 

Era de asteptat ca limfocitele sa fie crescute. Tocmai de aceea am si intrebat... E bine totusi ca ai trombocitele bune. Sunt curios cum stai si cu neutrofilele, pt ca uneori o sa iti scada sub limita normala. Limfocitele cresc datorita prezentei unui virus in sange dar si datorita faptului ca organismul lupta impotriva lui. Neutrofilele scad, in general fie pt ca cresc limfocitele, fie pt ca sunt sechestrate de splina.

Dar sper sa nu ai probleme de acest gen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si inca ceva? Voi v-ati determinat si Ac anti Delta ?

 

Hallo adrianas,

am cautat printre analizele mele si am constatat ca nu mi sa testat HDV-ul. Deci v-a trebui sa insist si pentru acest lucru la doctor.

Eu am avut ghinionul sa dau de medici carora sa le spun eu ce teste si controale doresc sa fac. Noroc ca exista pe internet o gramada de articole pe tema asta si cel mai mare noroc ca am dat peste niste oameni minunati care imi impartasesc din experientele lor, lucru care m-a ajutat foarte mult.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sky daca sunt cum spui tu un carrier inactiv adica din cate am inteles virusul nu este in perioada de replicare) cum imi pot da seama daca virusul incepe de nebun sa se replice? doar din valorile transaminazelor sau trebuie sa imi repet si Ag HBe si Ac anti Hb e si daca da cam la ce perioada? si stii cumva daca virusul asta poate incepe sa se replice de la sine sau sunt conditii favorizante cum ar fii faptul ca tii sau nu regim, ca faci sau nu efort fizic, etc? Eu inca nu stiu daca in situatia mea trebuie sa tin sau nu regim? De exemplu azi am mancat o chifetluta foarte mica si am regretat indelung ca am facut-o. Multumesc!

Eu sincera sa fiu nici nu mai imi dau seama daca ma dor ficatul si splina sau e doar chestie psihica...banuiesc ca daca incep sa te doara cum cred eu acum ..e o evolutie negativa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Hristos a Inviat.

In al doilea rand nu ai nici pe departe un diagnostic final. Iti trebuie viremia si testarea transaminazelor pe un an de zile pt a vedea dc esti carrier inactiv sau nu. E drept ca si o biopsie ar arata destul de multe, mai ales in cazul in care se descopera antiHbc in tesut. Adica daca la o biopsie se observa antiHbc inseamna ca este activa. Dar se poate afla mai usor cu viremie si transaminaze. Daca iti iese nedectabil si transaminaze normale timp de un an, esti carrier inactiv. Dupa viremie, in general se recomanda o data la 3 luni transaminazele.

Daca virusul incepe sa se replice, o sa iti creasca transaminazele. Asta e "avantajul" hepatitei B. Mai intai ca e posibil sa ajungi intr-o forma non-replicativa fara nici un tratament, si apoi pt ca iti poti da seama cand redevine activa doar pe baza transaminazelor. Cand ele cresc, inseamna ca virusul a inceput sa se replice. El o sa inceapa sa se replice in urmatoarele conditii: scaderea imunitatii ca urmare a unui tratament pt malignitati, ca urmare a unor boli autoimune, ca urmare a contactarii virusului HIV, ca urmare, uneori a consumului de alcool, deci nu are nimic de-a face cu regimul sau cu efortul. Doar ca nu e bine sa iti stresezi ficatul si cu alti factori (mancaruri pline de grasime, alcool, abuz de medicamente, inclusiv contraceptive!!!). Nu iti mai fa mustrari de constiinta pt o chifteluta odata pe saptamana ca nu de acolo o sa te imbolnavesti.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare,revin si eu dupa o absenta, astazi am fost sunat ca s-a aprobat dosarul meu pt lamivudina :spiteful:

de cand am descoperit virusul in afara viremei f mari, cam 4 mil, nu am avut nimic...transaminaze normale,dar pt ca am anti HBC pozitiv am inteles ca ar fi vorba de un virus mutant la care merge mai bine lamivudina...intrebarea mea este ar influenta negativ lamivudina deoarece totusi nu am transaminaze anormale?s-ar putea schimba ceva in mai rau?poate mai rau sa supere virusul? merci, sanatate maxima la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa spui probabil ca ai anti Hbe pozitiv, nu?

Anti Hbc pozitiv are oricine a intrat in contact cu virusul, indiferent dc e bolnav cronic sau a scapat de virus.

In mod normal tratamentul isi dovedeste eficacitatea in cazul celor cu viremie mare si transaminaze marite. Probabil, totusi ca si in cazul tau isi va face efectul pt ca ai viremie mare, desi nu ai transaminaze marite. In rau se poate schimba atunci cand vei dezvolta rezistenta la tratament. Eu, in locul tau as fi optat pt tratamentul cu interferon si lamivudina, insa probabil ca nu ti s-a oferit aceasta optiune din cauza transaminazelor mici. Daca intr-adevar ai anti Hbe pozitiv si nu anti Hbc cum ai scris tu, probabil ca era nevoie de tratament pt a nu permite o agresiune prea mare asupra ficatului. Eu zic ca o sa aibe efect si in cazul tau tratamentul. Ce trebuie sa stii: trebuie sa te tii de analize pt a observa momentul in care dezvolti rezistenta la lamivudina. Probabil ca vor creste foarte tare transaminazele in acel moment. In rest: mai rau se poate supara virusul, eu sper sa nu fie cazul sau macar sa se supere mai tarziu. E posibil ca atunci cand intrerupi acest tratament sa ai parte de o crestere si mai accentuata a viremiei. E o posibilitate. La fel de posibil este insa sa raspunzi complet. Deci trebuie sa iti faci analize, asa cum o sa iti recomande medicul, pt a tine sub observatie evolutia. Eu am incredere ca 2-3 ani o sa fie suficient ca sa iti refaci ficatul si sa reduci viremia definitiv. Cea mai mare problema o reprezinta mutatiile YMDD. Dc stii engleza, poti sa dai un search pe google pt YMDD mutations.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×