Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vrei sa spui probabil ca ai anti Hbe pozitiv, nu?

Anti Hbc pozitiv are oricine a intrat in contact cu virusul, indiferent dc e bolnav cronic sau a scapat de virus.

In mod normal tratamentul isi dovedeste eficacitatea in cazul celor cu viremie mare si transaminaze marite. Probabil, totusi ca si in cazul tau isi va face efectul pt ca ai viremie mare, desi nu ai transaminaze marite. In rau se poate schimba atunci cand vei dezvolta rezistenta la tratament. Eu, in locul tau as fi optat pt tratamentul cu interferon si lamivudina, insa probabil ca nu ti s-a oferit aceasta optiune din cauza transaminazelor mici. Daca intr-adevar ai anti Hbe pozitiv si nu anti Hbc cum ai scris tu, probabil ca era nevoie de tratament pt a nu permite o agresiune prea mare asupra ficatului. Eu zic ca o sa aibe efect si in cazul tau tratamentul. Ce trebuie sa stii: trebuie sa te tii de analize pt a observa momentul in care dezvolti rezistenta la lamivudina. Probabil ca vor creste foarte tare transaminazele in acel moment. In rest: mai rau se poate supara virusul, eu sper sa nu fie cazul sau macar sa se supere mai tarziu. E posibil ca atunci cand intrerupi acest tratament sa ai parte de o crestere si mai accentuata a viremiei. E o posibilitate. La fel de posibil este insa sa raspunzi complet. Deci trebuie sa iti faci analize, asa cum o sa iti recomande medicul, pt a tine sub observatie evolutia. Eu am incredere ca 2-3 ani o sa fie suficient ca sa iti refaci ficatul si sa reduci viremia definitiv. Cea mai mare problema o reprezinta mutatiile YMDD. Dc stii engleza, poti sa dai un search pe google pt YMDD mutations.

Sanatate.

da Sky, ai dreptate, era vb despre anti HBe, iar la lamivudina am ajuns pt ca a spus dr ca e mai indicat pt virusul mutant decat interferonul,la biopsie mi-a iesit fibroza de gradul 1 la un test si de gradul doi la alt test, nu mai stiu care si cum,o sa incep din mai tratamentul...ma refeream daca nu cumva faptul ca ma apuc de lamivudina sa modifice starea de fapt de acum...transaminazele mici adica,macar cu atat ma "mandresc" si eu... DOAMNE AJUTA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca prea multe nu inseamna acele transaminaze. Cel putin nu la viremia pe care o ai. Eu zic ca o sa fie bine dupa tratament. O sa iti reduca mult viremia si o sa iti imbunatateasca rezultatul biopsiei. ASta cu conditia ca sa raspunzi la tratament.

Mai rau nu ai cum sa faci, decat daca dezvolti o mutatie YMDD, riscul ajunge cam pe la 40-50 % dupa 4 ani de tratament parca. Oricum, in momentul in care se vede ca ai dezvoltat rezistenta la tratament si virusul a suferit mutatie, ti se va recomanda probabil Adefovirul care duce mai rar la aparitia mutatiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o sa iti imbunatateasca rezultatul biopsiei. ASta cu conditia ca sa raspunzi la tratament.

ce inseamna asta?o sa se observe vreo imbunatatire la nivelul de afectare a ficatului? din cate stiam fibroza nu mai dispare, poate doar sa se stopeze procesul,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce inseamna asta?o sa se observe vreo imbunatatire la nivelul de afectare a ficatului? din cate stiam fibroza nu mai dispare, poate doar sa se stopeze procesul,nu?

 

Hallo mihu,

in primul rind felicitari pentru Lamivudin. Prea multe nu stiu despre tratamentul cu Lamivudin doar ca:

- scade viremia,

- la uni are loc seroconversia Hbe-Ag positiv in negativ (la tine nu e cazul pentru ca ai mutantul ala cu Hbe-Ag negativ)

- In general este suportat Lamivudin bine.

- Pacientul devine rezistent dupa 2 pina la 4 ani

Deci daca iti scade viremia ficatul se regenereaza in acest timp. Am citit ca uni chiar au trecut de la o fibroza de gradul 3 la una de gradul 2.

Asa ca nu pot sa-ti doresc decit mult succes!

Si te rog informeaza-ne si pe noi cum decurge tratamentul.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Long-term lamivudine therapy in chronic HBV infection. J. Dienstag and coworkers at the Massachusetts General Hospital evaluated the histological outcomes of long-term lamivudine therapy in 63 patients with chronic HBV infection. After 1 year of lamivudine therapy, HAI scores of liver biopsy samples from 36 (57%) patients showed at least a 2-point improvement and 24 (38%) patients had no change. After 2 additional years of treatment, liver histology from 12 (19%) patients continued to improve and 38 (60%) patients remained stable. Patients without YMDD variants were more likely to improve (77% vs. 44%) and less likely to deteriorate (5% vs. 15%). Progression to cirrhosis occurred in only 1 patient (a YMDD variant), and 3 of 34 patients showed progression to bridging fibrosis (all YMDD variants). Furthermore, cirrhosis improved in 8 of 11 patients, and bridging fibrosis improved in 12 of 19 patients. These findings indicate that long-term lamivudine therapy reduces necroinflammatory activity and improves fibrosis in most chronic HBV patients without YMDD variants. (Dienstag JL, et al. Gastroenterology 2003;124:105-117) "

 

Dc intelegi engleza uite unul din sutele de articole. Dc nu iti pot traduce eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Long-term lamivudine therapy in chronic HBV infection. J. Dienstag and coworkers at the Massachusetts General Hospital evaluated the histological outcomes of long-term lamivudine therapy in 63 patients with chronic HBV infection. After 1 year of lamivudine therapy, HAI scores of liver biopsy samples from 36 (57%) patients showed at least a 2-point improvement and 24 (38%) patients had no change. After 2 additional years of treatment, liver histology from 12 (19%) patients continued to improve and 38 (60%) patients remained stable. Patients without YMDD variants were more likely to improve (77% vs. 44%) and less likely to deteriorate (5% vs. 15%). Progression to cirrhosis occurred in only 1 patient (a YMDD variant), and 3 of 34 patients showed progression to bridging fibrosis (all YMDD variants). Furthermore, cirrhosis improved in 8 of 11 patients, and bridging fibrosis improved in 12 of 19 patients. These findings indicate that long-term lamivudine therapy reduces necroinflammatory activity and improves fibrosis in most chronic HBV patients without YMDD variants. (Dienstag JL, et al. Gastroenterology 2003;124:105-117) "

 

Dc intelegi engleza uite unul din sutele de articole. Dc nu iti pot traduce eu.

merci Sky, am inteles ce scrie acolo, dar "most chronic HBV patients without YMDD variants" nu inseamna ca activitatea necroinflamatoare s-a redus in majoritatea cazurilor cu HBV fara mutatii YMDD ? in cazul meu, cu forma asta mutanta, oare sa fie rezultatele mai proaste? in sfarsit, merci pentru ajutor, din mai incep tratamentul si abia astept si eu sa vad rezultatele si o sa le scriu aici.Sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu nu ai asa ceva. Tu ai o forma de mutant precore sau core, cel mai probabil precore. Mutatiiile YMDD sunt cele care apar doar in urma tratamentului cu lamivudina. Cu alte cuvinte, dc virusul pe care il ai tu nu devine mutant YMDD sau macar iti lasa 2-3 ani de liniste, ai sanse sa obtii chiar si o regresie a fibrozei. Deci repet, YMDD sunt mutatiile care apar in urma tratamentului cu lamivudina.

Am si eu o intrebare mai mult pt mine: cati ani ai? Nu stiu dc te-am mai intrebat. Sunt curios dc esti in tiparul clasic de infectat cu virus mutant precore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tu nu ai asa ceva. Tu ai o forma de mutant precore sau core, cel mai probabil precore. Mutatiiile YMDD sunt cele care apar doar in urma tratamentului cu lamivudina. Cu alte cuvinte, dc virusul pe care il ai tu nu devine mutant YMDD sau macar iti lasa 2-3 ani de liniste, ai sanse sa obtii chiar si o regresie a fibrozei. Deci repet, YMDD sunt mutatiile care apar in urma tratamentului cu lamivudina.

Am si eu o intrebare mai mult pt mine: cati ani ai? Nu stiu dc te-am mai intrebat. Sunt curios dc esti in tiparul clasic de infectat cu virus mutant precore.

am 29 ani, acum am inteles ce e cu YMDD-ul , credeam ca mutant precore e acelasi lucru cu YMDD....deci ar putea fi bine, dar s-ar putea si mai rau decat acum, adica sa se transforme in YMDD care din cate stiu e mai grav,nu?apropo, cum iti dai seama daca se transforma in YMDD?dupa analize?

Editat de mihu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Am si eu o mare problema cu virusul asta si as vrea sa ma lamureasca cineva.

De un an de zile,in urma unor analize ,am aflat ca sunt purtatoare de AgHbs.Toate analizele ficatului au fost bune timp de un an de zile inclusiv ecografia ficatului.Nu am urmat nici un tratament decat cu hepatoprotectoare si regim alimentar.

Problema cea mare este ca imi doresc foarte mult un copil si nu stiu ce sa fac.Acum un an viremia era 19700copii/ml iar medicul mi-a spus ca nu este nici vorba de tratament cu Interferon sau altceva atata timp cat valorile transaminazelor sunt in limite normale.

As vrea si eu o parere:sa-mi repet din nou viremia inainte de a ramane insarcinata sau nu?Daca da,cam ce valoare maxima as putea avea astfel incat sa nu fie nici o problema cu sarcina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Imi pare rau ca se ingroasa randurile celor cu hepatita cronica. Faptul ca ai analizele bune si viremia destul de mica, probabil ca te va ajuta in sensul ca sangele tau ramane infectios insa cu o infectiozitate redusa. Oricum cand te gandesti ca vrei sa ramai insarcinata, incearca sa iti gasesti, cel mai probabil din strainatate, imunoglobulinele pt hep B si vaccinul anti hep B. Alaturi de faptul ca ai o viremie destul de redusa ai avea mari sanse sa nu iti infectezi bebelusul. Viremia, chiar dc o repeti, chiar dc nu, nu te mai ajuta. Chiar dc o sa creasca peste 100.000 copii/ml (moment in care ai putea sa devii eligibila pentru tratamentul cu interferon) sa stii ca tot va fi degeaba. De ce? Pt ca dureaza 5-6 luni pana iti aproba dosarul (plus o luna pana iei rezultatul biopsiei) apoi 1 an tratamentul si inca vreo 6 luni dupa tratament (dc totul decurge bine) ai interdictie de a procrea. Asa ca ori faci copilul acum inainte de tratament, ori peste 2-3 ani, cu mentiunea ca e o situatie ipotetica in sensul ca tu oricum ai analizele bune si nu cred ca o sa se strice in curand (posibil niciodata).

Asadar nu exista o valoare maxima pt a nu fi probleme cu sarcina, risc exista, nu are rost sa te mint, dar cu vaccin si imunoglobuline facute copilului in primele 12 ore de la nastere, sansele sa contacteze virusul scad la 5-max 10 %. Ar fi bine totusi sa iti faci restul analizelor inainte sa ramai insarcinata: transaminaze, bilirubina totala, directa si indirecta, electroforeza proteinelor + analize specifice sarcinilor.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×