Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa stii ca tocmai mi-am facut toate analizele ,inclusiv ecografia ficatului si totul a iesit normal.Dar nu stiu daca sa repet si viremia.Sincera sa fiu mi-e foarte frica sa nu o gasesc foarte mare.Eu chiar cunosc o persoana care avea rezultatele toate foarte bune dar cu viremie destul de mare ,in jur de 600 000.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello ,Sky!

Am citit aproape tot ce e pe forumul asta si am observat ca nu a ramas intrebare la care sa nu fi raspuns tu.Nici nu ziceam ca nu esti medic.Am ramas foarte surprinsa cand am vazut ca stii mult mai multe detalii decat un medic fie el gastro-enterolog sau infectionist.BRAVO!!!

Iti multumesc si eu foarte mult pentru raspunsul pe care mi l-ai dat la intrebarea mea.M-am mai linistit putin.

Sa speram ca totul o sa fie bine.

Multa sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DEL are perfecta dreptate SKY! Esti de real ajutor tuturor celor care trecem ca si tine prin asta si care fie de teama fie din alte variate motive nu reusesc sa adune atata informatie ca si tine! Sa stii ca eu una am asteptat de fiecare data cu nerabdare raspunsul tau si iti multumesc pe aceasta cale! In situatia ta sunt si eu DEL. Si eu imi doresc foarte mult sa am un copil si din cele citite am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac asta inainte de a se resimti nevoia tratamentului...numai ca eu nu sunt casatorita asa ca mai am de asteptat!

Multa sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DEL tu ce restrictii alimentare ai facut? drastice sau doar ai exclus alimentele care iti faceau rau? si hepatoprotectoarele ti-au fost recomandate de la spital sau le-ai luat tu? silimarina?multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-ti spun sincer nu prea am tinut un regim asa drastic.Adica nu prea am mancat prajeli si am evitat pe cat posibil e-urile.Am incercat sa mananc cat mai natural.Dar de 2 zile am inceput un regim mai sever deoarece peste o luna vreau sa repet viremia iar dupa cate am mancat acum la Pasti nici nu vreau sa ma gandesc ce s-a intamplat cu ficatul meu.

Hepatoprotectoarele le-am luat la indicatia medicului.Am luat de 2 ori Esentialle(adica 2 cutii) si o data liv 52.Altceva nu am luat.

Eu nu am nici o problema cu mancarea ,in sensul ca nu mi-a fost niciodata rau de la nimic.De un an de zile am aflat ca am virusul cand mi-am facut analizele pt angajare.Iti dai seama ca am ramas socata.Probabil daca nu imi faceam acele analize ,nici in ziua de azi nu stiam nimic.Totusi de cand am aflat ,simt destul de des o durere la nivelul ficatului.Cred ca e doar o iluzie,pt ca pana acum un an nu ma durea absolut deloc.

Oricum sa stii ca mi-e foarte frica sa-mi repet viremia.Daca o sa o gasesc mult mai mare cred ca o sa innebunesc!!Ma bazez si eu pe faptul ca am avut toate analizele foarte bune timp de un an.Chiar transaminazele ultima data au fost foarte mici,in jur de 15-20.

Dar tu,Adrianas , cat ai viremia?Dar cu transaminazele cum stai?

In legatura cu regimul meu ,am inceput acum un tratament pe baza de plante,care dureaza 6 zile,si cica ar fi foarte eficient.Hai ca ti-l dau si tie.Nu cred ca are ce sa faca mai rau ca e vorba doar de un ceai.

 

Tratament pentru HEPATITA B

 

Dragii mei,

Am sa va scriu reteta unui ceai special pentru hepatita B (cu antigen permanent). Se procura de la Plafar urmatoarele ceaiuri: hepatic, diuretic, laxativ, pectoral, matase de porumb, crusin, mesteacan, patlagina, sunatoare, musetel, tei si menta (facultativ), papadie, cicoare, ceai aromat. Pentru o prima doza se ia din fiecare ceai cate o lingura rasa. Se fierb 2 l apa minerala fara sare timp de 20 de minute. Se adauga plantele si se mai lasa la fiert 2-3 minute. Se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca. Se trage in sticle. Mod de folosire:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot intamplator am aflat de boala DEL, tot la angajare. Surpriza mai mare a fost cand am aflat ca e hepatita cronica:(. Cu transaminazele stau bine, viremia nu am facut-o ( dr meu a spus ca nu e necesara acum). Cu ficatul si la mine e cam la fel..inainte nu simteam nimic si acum cum ma supar pe ceva sau cineva, cand sunt obosita simt o durere surda dar nu stiu daca e doar mental sau...Pe mine m-ar interesa foarte tare daca ma mai pot duce la sala...????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa-ti zic.Eu nu prea le am cu sportul...Dar cred ca nu prea e indicat efortul in cazul nostru.La fel patesc si eu cand ma mai supar , imediat incepe o durere surda.Nu stiu daca e durere sau psihicul...Si diagnosticul meu e tot de hepatita cronica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu transaminaze normale si viremie mica< 20.000 copii/ml : pt oricare dintre noi exista un risc de a trece din nou catre faza replicativa. Ea poate sa fie maine sau peste 20 de ani sau poate niciodata. Riscul exista si nu depinde de ceea ce mancam. Depinde de organismul fiecaruia, de sistemul imunitar pe care fiecare il are. Sunt unii care cred ca isi ajuta sistemul imunitar cu cruditati si multe produse naturale. Foarte probabil. Sunt altii care il ajuta cu vitamine si minerale si tot felul de hepatoprotectoare, la fel e foarte probabil, dar mereu vom sta cu frica unor rezultate gresite la analize. E posibil ca ele sa apara cu toate vitaminele si sucurile naturale de fructe pe care le consumam. Eu, personal, nu am citit nicaieri cum ca un regim drastic inainte de analize si-ar dovedi in vreun fel eficacitatea. Cu atat mai putin viremia. Ce credeti, ca virusii se hranesc cu carnea de porc sau cu omleta pe care ati mancat-o voi si v-ati facut apoi mustrari de constiinta? Cu siguranta nu. Daca o sa cititi ce inseamna si ce indica transaminazele, veti vedea ca ele nu sunt influentate de ceea ce mancati. Dar e optiunea fiecaruia si e foarte bine ca fiecare sa isi urmeze credinta. Daca eu cred ca imi va face bine sucul de papadie, cu siguranta ca imi va face mai bine ideea decat sucul in sine. Fiecare poate sa se dezintoxice de cate ori vrea. Face foarte bine pt organism, insa din cate stiu eu asta nu scade numarul virusilor. Insa un sistem imunitar bun DA.

Oricum raspunsul acesta a fost pt cei cu viremie mica sau nedetectabila si cu transaminaze normale. Cei care au parte de o hepatita cu activitate intensa ar trebui in mod normal sa urmeze tratamentul care exista la ora actuala, DUPA CE AU CONSULTAT UN MEDIC DE SPECIALITATE. Multa sanatate tuturor si sa ne auzim cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai foarte mare dreptate , SKY!Vad ca esti foarte documentat .Felicitari!Vad ca am obtinut mult mai multe informatii de la tine in 2mesaje decat am obtinut de la Dr mea timp de un an.M-am gandit foarte mult si am hotarat sa merg sa-mi repet viremia cat de curand.Regimul meu drastic de acum nu stiu cat de mult poate sa ajute.Din contra : cu cat astept mai mult cu atat poate fi in defavoarea mea si timpul trece...si copiii nu se fac la batranete...Iti multumesc inca o data pt sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SKY! Vreau sa te mai intreb ceva.Am fost la o consultatie si la un medic gastro-enterolog,unul dintre cei mai buni de la noi.Cand i-am spus ca mi-am facut si viremia,pe langa restul analizelor,mi-a spus ca am dat banii degeaba,atata timp cat toate celelalte analize sunt normale.Cica viremia poate fi oscilanta;adica depinde foarte mult de momentul replicarii virale:adica azi poate avea o valoare,peste o saptamana poate fi mai mare,peste doua poate fi mai mica......bine-nteles cu variatii destul de mici.El mi-a zis ca atata timp cat am transaminazele normale cheltui banii degeaba pe viremie.Tu ce parere ai?Intrebarea mea este:de la ce valoare a viremiei incep transaminazele sa creasca?Ai vreo idee in aceasta privinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×