Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut amar42. Probabil ca tu ai luat virusul de la sotie. Ar fi bine ca celor 3 copii ai tai sa le faci analizele pentru a vedea dc nu au si ei virusul. Doamne Ajuta sa fie bine si ei sa nu fie infectati!

Trebuie sa iti refaci atat tu cat si sotia analizele de genul: AgHbs, antiHbs, anti Hbe, AgHbe, viremie, ecografie, transaminaze, electroforeza proteinelor, si apoi viremie si biopsie. Dupa toate astea o sa ti se recomande sau nu tratamentul. Daca il urmezi cu succes ai sanse cam 40% sa scapi sa raspunzi la tratament. Efectele tratamentului sunt cu atat mai greu de suportat cu cat sunt pacientul este mai in varsta.

Merci Sky !

M-ai pus pe ganduri f serios! Am facut niste analize specifice si chiar a fos un moment "hazliu" ca am trimis sangele ptr analiza antigen B si rezultatul a fost "pozitiv A''. Am refacut analiza la un laborator particular, dar am facut greseala sa le spun ce mi-s-a intamplat, si aproape ca le-am sugestionat rezultatul la analiza.

Imi spui de efectele tratamentului....... cam care ar fi simptomele de spui ca sunt greu de suportat....

Prezenta virusului in sange , ma poate afecta intr-un viitor apropiat sau mai indepartat? Nu sunt imun la efectele virusului B?

Parca imi amintesc ca medicul hepatolog a zis ca transaminaza se afla in limite normale....eu stiu.... si eu ma simt bine, nu am probleme de sanatate din acest punct de vedere Este adevarat ca de vreo 10 ani nu consum deloc alcool, nu fumez, nu fac excese si probabil am un ficat odihnit .

Maine am sa-ti scriu rezultatele anlizelor facute in urma cu 3 saptamani

O zi buna .... si multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o serie de analize care supun urmatoarele:

AgHBs negativ

Anti HBc total pozitiv - repetat de 2 ori

Anti HBs negativ valore 0.83

Anti HCV negativ

Eu nu mai inteleg nimic. Daca sunt sanatoasa si nu am avut nici o treaba cu Hepatita B cum de s-au activat anticorpii HBc total.

Restul analizelor sunt bune.

Editat de roxane

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Roxana

Exista mai mult situatii care duc la aceste rezultate:

1. Ai trecut peste infectia cu hepatita b virus dar imunitatea este inca incerta

2. Esti un purtator de Hbs Antigen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet!

Ai avut dreptate, medicul a confirmat ceea ce ai spus tu ca hepatita este de putin timp (de 6 luni), iar anticopii Hbs nu s-au format inca. Trebuie sa mai astep 6 luni sau poate mai mult pana se vor forma.

Nu inteleg de ce a recomandat ca pritenul meu trebuie sa faca analizeze de anticorpii, desi am spus ca la el markerii hepatici au fost negativi, analiza facandu-se dupa analizele mele. Posibil sa fi avut el primul iar eu sa o fi luat de la el? Se transmit anticorpii pe cale sexuala? Nu vad logica medicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo roxane,

ce noroc pe tine ca ai descoperit hepatita in faza acuta si esti pe drumul bun de vindecare. Iti tin pumnii sa faci cit mai repede anticorpi!

Cit despre preietenul tau....ce markeri au fost negativi, poti sa scri rezulatatele?

Anticorpii nu se transmit pe cale sexuala ci virusii se transmit citeodata depinde de viremie, cit de mare e. Doctorul vrea precis sa vada daca preietenul tau are anticoripi si daca nu are atunci sa se vaccineze ca virusii astea poate sa-i i-a si de altundeva (stomatolog, ace nesterilizate, transfuzii etc...) Va doresc la amindoi multa sanatate.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo roxane,

pai asa i-au iesit si sotului meu, a trebuit sa se testeze si el pentru Antikorrpi Hbs-ak si pentru ca nu a avut s-a vaccinat ca sa nu i-a virusii astea de pe unde nu se asteapta. Deci eu as recomanda vaccinul la toti cei care nu sint imuni impotriva hepatitei b sau a si atunci nu se mai confructa cu problemele astea care mie nu-mi mai dau liniste de citeva luni.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate la toata lumea!

 

Sunt noua pe aici si imi cer scuze daca intrebarile mele au sa repete in vreun fel altele adresate la randul lor.

Am facut analize pt incadrare si mi s-a gasit Ag HBs pozitiv. Acum am in lucru Ag HBe, Ac HBe, Ac Delta, Ac HBc. Mentionez ca transaminazele sunt : TGP 24 si TGO 22 iar bilirubina totala 1.37 cu normalul intre 0.2-1 iar cea directa 0,33 cu normalul pana in 0,25.

Voi cam ce parere aveti si cam ce mi-ati recomanda? Am inceput azi regim dar m-am luat cu mainile de cap cand am vazut ca spanacul pe care tocmai il cumparasem este contraindicat. Si..cam la ce sa ma astept pe viitor? Cam care sunt posibiltatile cele mai bune si cele mai rele? Multumesc din suflet!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo adrianas,

iti scrius si eu unele informatii pe care le-am adunat in ultimele sase luni de cind stiu de boala asta, poate iti sint de folos.

Deci la tine a fost determinat virusul de suprafata al hepatitei b (Hbs-Ag) Daca acesta persista mai mult de 6 luni este definita hepatita b ca si cronica.

In primul rind ar fi interesant de stiut daca ai hepatita acuta sau cronica.

La o hepatita acuta este Anti-Hbc-Igm positiv (cu titeri mari)

Daca ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns! Eu insa mai am ceva neclaritati...eu acum pot considera ca am sau nu hepatita? si de ce de la spital mi-a fost recomandata determinarea: Ag HBe, Ac Hbe si Ac Delta si nu Ac totali de care vorbeai tu? Multumesc anticipat..( spanacul deja l-am '' donat''), cu fierul stau bine.Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×