Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hepatita d apare doar cand exista si virusul b,dar nu este obligatoriu .Pentru a depista virusul d se fac markerii pentru virusul d.Viremia vi s-a facut pentru hep b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,din nefericire si noi avem o problema foarte grava cu hepatita b. Am doi copii infectati cu acest virus si sunt sub observatie medicala din 1992. Au urmat tratamente precum :ZEFIX 2 ani fara a raspunde la tratament iar apoi Interfeon 6-7 luni, dar fara rezultat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Vana,

imi pare rau ca ne cunoastem din acest motiv. Dar iti spun totusi bine ai venit. Sper ca o sa te ajute informatiile de pe forum si experientele prin care am trecut noi.

Daca doresti scrie-ne mai mult despre ciopii tai. Ce virsta au acuma si in ce faza a boli sint.

Iti doresc sanatate tie si familiei tale!

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Juliana, iti multumesc pentru urarea de bun-nenit pe forum numai ca nu pot sa intru prea des si nici nu ma pricep prea bine sa folosesc Internetul. Despre copii ce sa-ti spun , am doi copii reusitii pe care ii iubesc foarte mult insa alceva nu pot face si daca nu se va rezolva acesta problema de sanatate o sa inebunesc.

copii au 18 ( fata)si repectiv 14 ani (baiatul) si ne chinuim de foarte multa vreme mai ales pe ei ca de 14 ani numai analize , ceaiuri , hepatoprotectoare, iar de 3 ani medicamente foarte tari asa cum am spus Zefix; Interferon iar analizele la fetita sunt dezastru ajungand in momentul actual la TGO =102;TGP =343.

Sunt disperata deoarece peste 3 saptamani va trebui sa incepem din nou un tratamnet (pegasys) si nu suntem hotariti ce sa facem intrucat in cazul nostru Interferonul nu a fost numai un esec ci a fost dezastru deoarece transaminazele au ramas crescute fara sa mai revina la normal dupa intreruperea tratamentului.

Daca cineva cunoaste vre-o metoda de tratament pentru eliminarea virusului; naturista sau ori care alta , rog sa ne informeze si pe noi cei care suntem in aceasta situatie foarte grea.

Va doresc tuturor multa multa sanatate , rabdare si Bunul Dumnezeu sa aiba mila de noi toti dandu-ne sanatate, caci eu personal asta cer cu disperare.

VANA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Vana. In primul rand iti urez si eu un bun venit, desi cu siguranta nu e cel mai bun loc unde ne puteam intalni. Mai mult ca sigur, asa cum banuiesti si tu, e foarte posibil ca ai tai copii sa aibe o infectie perinatala. Faptul ca au fost infectati fie la nastere, fie in timpul sarcinii nu mai conteaza prea mult acum decat ca metoda de abordare a tratamentului. Probabil ca un medic le-a recomandat copiilor tai Zeffixul si pe buna dreptate. Faptul ca nu au raspuns totusi la interferonul obisnuit, desi reprezinta o problema, nu trebuie sa te descurajeze. Rezultatele peg-interferonului sunt foarte bune si ar fi extraordinar daca si-ar face cu adevarat efectul la ei. Eu am toata convingerea ca asa va fi. Peg-interferonul o sa il asocieze probabil cu Zeffix la inceput, apoi in cazul in care nu apar rezultatele dorite, probabil ca medicii le vor recomanda monoterapie cu Zeffix sau Adefovir sau Telbivudine, ultimul am impresia ca a fost chiar aprobat in SUA. E o tragedie ca acesti copii trebuie sa se confrunte cu asa ceva, dar intr-un final totul va fi bne. In mod normal problemele apar la cei infectati perinatal abia in jurul varstei de 30 de ani. Asa ca ar mai fi ceva timp. Pana atunci nu vreau sa concep ca nu se va gasi un tratament bun pt hepatita B, sunt atat de multe in faza 2-3 si cu rezultate excelente pe pacienti, incat am toata convingerea ca va fi bine. Viitorul il reprezinta combinatiile de medicamente antivirale sau terapia genelor, insa antiviralele sunt pentru moment cele care pot mentine boala sau chiar sa o regreseze. Interferonul este insa cel care poate eradica virusul, care mentine durabilitatea tratamentului, care impiedica aparitia rezistentei la antivirale.

Multa sanatate tie si familiei. Parerea mea e ca ar fi bine sa urmeze tratamentul. Chiar dc nu sunt responderi sunt studii care arata ca are loc o imbunatatire histologica (adica aspectul biopsiei se imbunatateste si scorul general scade). Oricum decizia finala va apartine voua sub indrumarea medicilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare k la mine , este cronica :flowers: , n-am eliminat virusul in cele 6 luni , iar ultimele analize au fost dezastru mai mari decat la inceput :wub: .Mi-au dat de ales intre lamivudina si interferon... nu stiu ce sa fac... :stars: ultima oara am avut ALT470 ...iau niste hepatoprotectoare siliphos..parca ..am luat lagosa si le-am schimbat. Eu totusi as opta ptr lamivudina ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti sigura ca nu esti infectata mai mult de un an? Nu cred ca daca ai fi proaspat infectata nu ai fi scapat de virus... AI mai urmat tratament? Daca ai urmat tratamentul, transaminaze atat de mari poti sa ai atunci cand dezvolti o rezistenta la tratament. Daca nu l-ai urmat fie ai parte de o trecere spontana din faza replicativa in cea non-replicativa (cand de obicei are toate semnele unei hepatite acute) fie ai parte de o reactivare a hepatitei. Asadar sunt o gramada de posibilitati, doar eu care nu am cunostinte de specialitate stiu cateva, imi dau seama ca un medic bun ar trebui sa isi dea exact seama ce ai. Ar trebui sa vezi exact ceea ce ai. Nu ti-a facut si medicul: viremie, ecografie, electroforeza proteinelor, bilirubina totala, directa, indirecta, AgHbe, antiHbe, anti HCV, anti HDV? Pt ca numai dupa astea ai putea sa stii cat de cat ceea ce ai si ce tratament sa urmezi. Eu nu iti pot da sfaturi, insa dc imi permiti ti-as face o recomandare din ceea ce am citit: dc urmezi terapia cu interferon, desi e mai greu de suportat sa stii ca ai sanse sa scapi de virus. In plus ai sanse sa ai parte de un raspuns sustinut, de o imbunatatire histologica (a aspectului biopsiei) sau chiar sa scapi definitiv de virus. Dc incepi tratamentul cu lamivudina, desi are efecte mai usoare, va trebui sa urmezi cam tot timpul tratamentul cu lamivudina... Dc il intrerupi viremia revine la nivelul dinaitnea tratamentului sau chiar de cateva ori mai mari. In plus s-ar putea sa dezvolti rezistenta si sa ti se ingusteze drastic solutiile de tratament. Asa ca cel mai bine ar fi daca ai putea sa urmezi tratamentul cu interferon. Gandeste-te ca de obicei, durata maxima a tratamentului nu depaseste un an, pe cand cu lamivudina o sa faci tratament 3-4 ani, apoi vei trece pe adefovir alti 2-3 ani, si gandeste-te ca nu vei scapa de virus definitiv. In plus, tot acest timp nu vei puta procrea, pt ca va iesi un copil cu malformatii. Asa ca mai bine suporti acum cat esti tanara un tratament mai tare, pt ca mai incolo o sa fie si mai dificil. Cand esti tanar, efectele sunt mai putine.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc sky , intr-o luna am programare la doctor....si stiu sigur k n-o am ..de un an, imi este frica de interferon :wub: ..se pare k efectele secundare ...sunt foarte greu de suportat :flowers: si trebuie sa ai stare generala buna ...ptr a incepe trat cu interferon..iar eu din pacate mai am alte cateva probleme de sanatate :stars: , nu stiu ce sa ma fac....m-a distrus vestea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 42 ani, in 1989 sotia mea a facut o forma urata de hepatita tip B, (era verde nu galbena), in urma careia a si fost pensionata pe caz de boala. Atunci nu era asa de multa informatie ca acum si am inteles ca voi putea face si eu hepatita sau in cel mai fericit caz :good: voi deveni purtator de virus. Nu am facut nici eu si nici cei 3 copii (dintre care unul nascut dupa) hepatita B.

Timpul a trecut si nu am avut nici un fel de probleme de sanatate, pana acum 2 ani cand am donat sange ptr o ruda care avea probleme, fiind anuntat de asistent ca sangele nu este bun, avand virus B.

Acum de ceva timp am avut ceva probleme de sanatate (colon iritabil ) si am refacut analizele si acelasi rezultat.

Fiind multi dintre voi confruntati , as zice , pe viu , cu aceste probleme, as vrea sa aflu care ar fi sansele si ce tratament ar trebui sa iau sa scap de acest virus ?

Va multumesc anticipat celor care ( cu o oarecare experienta in domeniu ) imi veti da un sfat sau o lamurire in acest sens !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut amar42. Probabil ca tu ai luat virusul de la sotie. Ar fi bine ca celor 3 copii ai tai sa le faci analizele pentru a vedea dc nu au si ei virusul. Doamne Ajuta sa fie bine si ei sa nu fie infectati!

Trebuie sa iti refaci atat tu cat si sotia analizele de genul: AgHbs, antiHbs, anti Hbe, AgHbe, viremie, ecografie, transaminaze, electroforeza proteinelor, si apoi viremie si biopsie. Dupa toate astea o sa ti se recomande sau nu tratamentul. Daca il urmezi cu succes ai sanse cam 40% sa scapi sa raspunzi la tratament. Efectele tratamentului sunt cu atat mai greu de suportat cu cat sunt pacientul este mai in varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×