Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hallo,

Eu m-am referit la anticorpii Anti-Hbc-IgM pentru a face diferenta intre faza cronica si acuta

La hepatita b acuta sint Anti-Hbc-Igm positivi iar la cronica sint Anti-Hbc-Igm-negativi

La tine a fost determinat Hbs-Ag care este virusul de suprafata cea ce inseamna ca ai hepatita b acuta sau cronica

Hbe-Ag este o substanta a virusului de hepatita b care este produsa in timpul replicatie si care ajunge in singe. Hbe-Ag se determina pentru a vedea cum decurge hepatita (acuta sau cronica) sau pentru a controla rezulatatul unei terapie sau pentru a determina infectiositatea..

La hepatita b acuta devine Hbe-Ag destul de repede positiv. Iar in decursul de 2-3 luni dispare iara. Daca nu dispare in acest timp este un semn ca hepatita se dezvolta spre o faza cronica.

Ac Delta se gasesc daca ai hepatita D.

Virusul de hepatita D nu este un virus complect. El are nevoie de virusul de hepatita b ca sa se dezvolte. Aceasta coinfectie poate duce la complicati ale hepatitei b.

Multa sanatate.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru rabdare si raspunsul explicit!

 

Deduc din cele ce ai spus ca doamna doctor mi-a recomandat analizele de mai sus ca sa stie daca sunt contagioasa si deci trebuiesc internata..dansa fiind de la Spitalul de Boli Infectioase. Mai importanta pentru mine era determinarea Ac de tip Ig M. Noroc ca m-am informat si am solicitat eu ulterior Ac anti HBc totali ( care includ si Ig M,nu? )dar rezultatele le voi avea abia dupa Paste. Joi le primesc pe primele cele cu HB e care se pare ca nu prea au ce sa imi spuna avnd in vedere ca nu urmez nici un tratament deci nu vad a cui eficienta o testeaza...cat despre contagiozitate sunt precauta si asa vis a vis de cei din jur...

 

Juliana daca mai ai informatii noi in legatura cu cazul meu...iti multumesc anticipat!

 

Sanatate la toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua...sau mai bine buna dimineata! sunt inregistrata d mai multa vreme, dar e prima oara cnd dau mesaj...as avea si eu cateva intrebari legate d hepatita b...

 

1 as vrea sa stiu cat e mare e posibilitatea k sa s transmita d la mama la fiica? (mama avea hepatita b cnd m-am nascut si stiu k s transmite asa)

 

2 chiar nu exista nici o alta metoda, in afara d analize, prin kre sa iti poti da seama dak ai virusul sau nu?

 

si 3...poate cea mai importanta pt mine...acum ceva timp i-am spus si iubitului meu k e posibil sa am...e primul kruia i-am spus...a fost putin socat p moment, dar nu s-a speriat si nici nu a fugit...problema e k el vrea sa avansam in relatie...nu k eu nu mi-as dori...doar k nu as putea atat timp kt stiu k exista riscul sa-l imbolnavesc si p el! scumpul d el mi-a zis k nu-i pasa d asta atat timp kt ma iubeste...dar eu nu cred k as putea... as vrea sa va cer parerea in cazul asta...sincera!

 

va mutumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello sweet as honey si bine ai venit, desi sper sa nu fie nevoie sa stam prea mult de vorba (adica sa vezi ca nu ai hepatita b si sa iti vezi linistita de viata). Depinde raspunsul la intrebare foarte mult si de varsta ta.

Sa iti raspund la intrebari:

1. Riscul ca mama sa transmita copilului... fara ca tie la nastere sa iti fi facut vaccinul sau imunoglobulinele, este destul de mare. Nu are rost sa iti dau procente. Sunt mame care desi infectata au nascut copii sanatosi, altele nu. Daca ai pana in 14-15 ani, cred, dar nu garantez ca la nastere e posibil sa te fi vaccinat.

2. Nu exista. Cei mai multi dintre noi, cei care avem hepatita cronica, nu am avut niciodata simptome, asa ca doar o testare iti poate spune daca ai sau nu virusul. Analiza se numeste AgHbs (antigen Hbs). Nu ar strica sa iti faci si pt hepatita C ca sa scapi de o grija. Se numeste anti HCV cea pt hepatita C.

Dar nu ai mai facut niciodata analize la sange?

3. Pasii care ar trebui sa ii faci ar fi: sa te testezi AgHbs si antiHCV, apoi sa ii spui prietenului tau sa se vaccineze pt hepatita b (sunt 3 doze de vaccin care se fac pe parcursul a 6 luni de zile) si pana cand isi face efectul vaccinul (adica timp de 7 luni) sa faceti dragoste cu prezervativ.

Asa nu risti sa il infectezi (asta in cazul nefericit daca ai hepatita B) si nici nu iti vei face mustrari de constiinta ulterior.

 

Deci fuguta la medicul de familie, spune-i sa iti dea sa faci analize pt hepatita b si dupa ce afli rezultatul mai vorbim. Pana atunci protejati-va.

 

P.S. Unii din cei care au hepatita cronica acuza stare de oboseala, de somnolenta, urina inchisa la culoare. Dar nu e obligatoriu. Eu nu am avut niciunul din aceste simptome...

Sa vii cu vesti bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiam eu k am uitat sa spun ceva...o sa fac 17 ani sapt viit...in legatura cu analizele...ai idee cam ar costa? pt k momentan parintii mei nu au serviciu si nu stiu dak ne permitem...

d folosirea prezervativului nu s pune problema...oricum nu cred k vom ajunge pana acolo...el mi-a spus k a mai incercat oral cu alte 2 fete cu kre a fost si k ar vrea si cu mine...acum dak am citit eu bine p net, asa s poate transmite...inclusiv prin sarut...

Editat de sweet as honey

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci cel mai simplu ar fi sa iti faci doar AgHbs pt moment. Costa 290.000 lei la Medicover. Cam asta ar fi pretul cam peste tot.

As fi vrut sa nu ma bag... si poate ca ar fi fost mai bine... insa stiu cum gandesc baietii si stiu ceea ce astepta de la tine. Riscul exista in felul urmator: daca tu sau el aveti rani in cavitatea bucala sau/si organele sexuale prezinta rani deschise, riscul e marisor. Ceea ce trebuie sa te convingi (si asta nu are legatura cu vreo boala ceva) este ca el te iubeste si nu se foloseste doar de tine... Nu stiu de cat timp sunteti impreuna, insa imi dau seama, dupa cum vorbesti de el, ca esti foarte indragostita si, din pacate, ai fi dispusa sa faci destul de multe, poate prea multe. Faptul ca a incercat acelasi lucru si cu celelalte prietene tb sa fie un semnal ca poti fi oricand inlocuita, iar sexul oral, in general ii provoaca lui placere si mai putin tie. Poate ar fi mai bine si mai sanatos sa va rezumati o vreme doar la atingeri. Ma rog, a fost un sfat in afara de cele medicale. Ai grija cum alegi si ce alegi si dc poti fa-ti aceasta analiza.

 

P.S. Riscul pt el e mic dc ii faci tu lui sex oral, pt tine e mai mare dc el are ceva. Ma rog fiecare cu riscurile lui, doar gandeste-te bine dc chiar esti dispusa sa faci orice ca sa il pastrezi. Eu am 26 de ani, sunt deja casatorit si vremurile ca ale tale nu sunt foarte indepartate. Stiu cum gandesc baietii si pot sa iti spun ca dc esti foarte implicata in aceasta relatie... mai bine sa o luati incet. Cand decizi sa treceti la lucruri serioase, si ma refer la a face dragoste nu sex, ai grija cu protectia si ce partener iti alegi. Dar hai ca a deviat discutia.

Nu uita AgHbs se numeste analiza si costa 290.000. Dc iti iese pozitiv ai hepatita B, dc iese negativ nu ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost azi si mi-am luat rezultatele analizelor. Din pacate am hepatita cronica. Mi s-a recomandat viremia si punctia hepatica. Aveti idee daca in spital cu internare de o zi viremia se poate face gratuit pentru ca altfel ma costa 4 milioane:(Multumesc!

A reusit cineva de pe aici sa scape de hepatita cu lamivudina? sau cu altceva? mie mi s-a spus ca in principiu voi urma tratament cu lamivudina cam 4 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate era de asteptat... si asta pt ca aveai transaminaze prea mici pt a fi trecut printr-o forma acuta. Viremia, doar in unele spitale se poate face gratuit. In Constanta stiu ca se fac 2 viremii pe luna gratuit. Iti dai seama ca proabilitatea e mica e sa te gasesti printre ei.

Pt informatii referitoare la tratamentul cu lamivudina poti citi mesajul #13 de mai sus. Cazurile cand scapi de virus cu lamivudina sunt putine din pacate. Poti doar sa tii boala in frau, si asta pana cand dezvolti rezistenta la tratament, adica in maxim 4 ani vei fi nevoita sa treci pe alt medicament. Si in momentul in care incepi acest tratament a la long nu vei putea procrea (apare riscul malformatiilor la nou-nascuti). Asa ca eu as trage tare sa mi se recomande interferon+lamivudina. Din pacate cu transaminaze normale, probabil ca nu ti se va recomanda nici un tratament. Probabil ca ai viremie mica sau nedetectabila si atunci nu vei urma nici un tratament pt ca evolutia e buna. Vei ramane infectioasa dar evolutia va fi buna. Ti se vor recomanda analize la 3 luni si lipsa alcoolului. Asa ca nu tb sa disperi, insa dc ai viremia mica, in nici un caz sa nu te arunci direct la lamivudina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...am fost azi la gastroenterolog si mi-a spus sa nu urmez nici un tratament. Din 3 in 3 luni trebuiesc repetate transaminazele. De viremie a spus ca e necesara doar in cazul in care te hotarasti pt tratament dar eu fiind tanara 26 ani e mai bine fara. Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu din pacate nu ti se va recomanda nici un trat. Era mai bine?Si inca ceva? Voi v-ati determinat si Ac anti Delta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×