Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Care este biserica lui Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draga Catalin, am citit textele si iti multumesc pentru intentia ta de a ma ajuta.

 

Eu doream insa un raspuns la problema de mai jos:

 

Biblia lasa sa se inteleaga ca Biserica adevarata poate fi identificata pe baza a cel putin doua criterii (Apoc. 14,12):

1. Pazeste poruncile

2. Are credinta lui Isus

 

Cate biserici gasesti care indeplinesc aceste criterii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Catalin, am citit textele si iti multumesc pentru intentia ta de a ma ajuta.

 

Eu doream insa un raspuns la problema de mai jos:

 

Biblia lasa sa se inteleaga ca Biserica adevarata poate fi identificata pe baza a cel putin doua criterii (Apoc. 14,12):

1. Pazeste poruncile

2. Are credinta lui Isus

 

Cate biserici gasesti care indeplinesc aceste criterii?

[snapbacca]58989[/snapbacca]

 

 

Draga Elia,

 

 

Astazi nici una din bisericile pe care le-am vizitat eu in aproape 18ani nu respecta in totalitate tipicul crestin primar din primul secol,imediat dupa Rusalii cind sa-au pus bazele Bisericii,asa cum a fost inteleasa atunci....Asta pentru ca nu se ramine in ascultare deplina de Cuvint,de Noul Testament,care a ramas in vigoare de la moartea Domnului Isus,dupa jertfa Sa pe cruce!Domnul Isus spune clar intr-una din cele 4 evanghelii:"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile,nici Cuvintul lui Dumnezeu!".Si astazi tocmai asta se intimpla...Nu se citeste Biblia cu smerenie,nu se asculta ce are ea de spus si de inteles, intelegem ce VREM noi sa intelegem sau NI SE PARE ca vrea sa spuna,adica pareri oamenesti pentru a umple numai bine timpul in discutii interminabile si fara suport scriptural...Vorbim de secte,de biserici,de traditie,de pareri personale...care de care mai fanteziste si naive chiar,fara sa se dea intietate Scripturii asa cum a fost lasata de cei care au scris sub inspiratia Duhului Sfint!!In primul rind BISERICA nu este o cladire,nici o anume grupare denominationala,care activeaza astazi sub diverse denumiri(baptisti,crestini dupa evanghelie,penticostali,mormoni,adventisti,martori ai lui Iehova,ortodocsi,catolici,etc)!!BISERICA in adevaratul sens al cuvintului este totalitatea crestinilor care au crezut in jertfa lui Isus,incepind de la Rusalii si pina cind va veni El a doua oara!Cit priveste versetul citat din Apocalipsa,se refera la poruncile cuprinse in Noul Testament si credinta avuta in Dumnezeu prin singurul Sau Mijlocitor pentru oameni:Isus Hristos!Este vb de Noul Testament-de asta se si numeste astfel,deoarece moartea lui Isus a adus un nou Legamint intre Dumnezeu si oameni:jertfa Sa pe cruce!Acest nou legamint stipuleaza o alta cale prin care Dumnezeu a lasat ca omul sa ajunga la mintuire:nu prin litera Legii Vechiului Testament,care oferea un intreg sistem de legi ceremoniale si jertfe de animale,sacrificii ale acestora prin care omul se "curata"de pacate...dar nu puteau aduce o curatire deplina...Omul nu avea cu ce sa vina inaintea lui Dumnezeu,decit cu propria sa fiinta pacatoasa,imbibata de pacat si vina...de aceea Dumnezeu a oferit un "dar" oamenilor-pe Isus Hristos,un mijloc de impacare intre om si Dumnezeu...Trebuia un sacrificiu fara pata,curat,fara pacat si numai Isus a intrunit aceste conditii!Nu iti pot da un raspuns personal in ce priveste intrebarea ta,pentru ca ar insemna sa vb de la mine...Dar pot sa iti spun ca ma bucur sa ma rog intr-o biserica crestina pe care am gasit-o nu de mult,unde am si primit botezul crestin,pe baza maturisirii mele de credinta,asa cum este si scris in Biblie,asa cum au fost botezati si primii crestini si nu asa cum este inteles astazi cu totul gresit de alte culte...Este vb de un grup mic de credinciosi,cu care ma adun in fiecare duminica si ne rugam,luam Cina asa cum o luau si primii crestini-piine si vin.Se fac studii biblice,cintari de credinta spre slava lui Dumnezeu!Sintem putini,dar cu timpul cu ajutorul lui Dumnezeu,vom fi si mai multi.Astazi lumea ii acorda lui Dumnezeu tot mai putin loc in viata,pentru ca exista aceasta goana dupa vint(bani,interese materiale,frumusete,faima,etc),se inteleg Scripturile in diverse modalitati,pentru ca nu se ia exact ceea ce ESTE,ci se interpreteaza dupa bunul plac al fiecaruia,fiecare context...De asta si sint atitea religii si culte,de asta exista atita haos religios!!In primul rind biserica adevarata este cea care respecta urmatoarele:

1.BOTEZUL CRESTIN

 

Botezul semnifica "ingroparea in moarte cu Isus,si prin credinta in El,revenirea la o noua viata,lepadarea vechiului fel de vietuire si inlocuirea lui cu unul nou.Inainte,cei care auzeau Cuvintul lui Dumnezeu, credeau,se pocaiau de pacatele lor(paraseau pacatul si traiau o viata dupa voia lui Dumnezeu) si abia dupa aceasta pocainta se botezau si astfel deveneau CRESTINI.Crestinismul nu se mosteneste,nici nu se naste nimeni crestin prin simpla nastere intr-o familie de crestini...Crestinismul de dobindeste prin acceptarea si credinta constienta in jertfa Domnului Isus pe cruce si prin trairea unei vieti dupa standardul de vietuire lasat de Sfintele Scripturi!Deci este crestin cel care traieste Cuvintul lui Dumnezeu si nu cel care face din religia sa un ecuson pe care il poarta cu sine si isi zice:crestin dupa evanghelie,baptist,ortodox,etc.

Cine trebuie sa se boteze?:

 

-cine a auzit Cuvintul (Romani 10:17)

-Cine a primit Cuvintul (Faptele Apostolilor 2:41)

-Cine crede in Isus Hristos (Marcu 16:15,16)

-Cei condamnati de pacatele lor (Faptele Apostolilor 2:37)

-Cei maturi,constienti de pacatele lor (Faptele Apostolilor 8:12)(nu copiii mici,nou nascutii cum se practica astazi in diverse grupari religioase,mai de catre ortodocsi).

-cine doreste sa se pocaiasca (Faptele Apostolilor 2:38).

 

 

 

 

 

 

2.MIJLOCIREA

 

 

 

Nicaieri in Biblie nu este scris ca omul are alt mijlocitor intre el si Dumnezeu,decit pe Isus Hristos!!(1Ioan 2:1,Evrei 3:1)Nu este lasata nici o alta alternativa in ce priveste mijlocirea!Nici sfintii ingeri din cer,nici cei care au trait pe pamint si au avut o viata sfinta inaintea lui Dumnezeu,nici macar fecioara Maria sau alte personalitati marcante ale credintei crestine...nu se pot erija in mijlocitori inaintea lui Dumnezeu pentru om!

 

 

 

3.Cina Domnului

 

 

 

In noaptea de dinainte rastignirii lui Isus,Acesta a luat o piine si un pahar si a impartit la toti ucenicii care erau cu El atunci...in acele momente.

Ce este Cina?

 

-aducere aminte (1 Corinteni 11:23-26)

-masa Domnului (1Corinteni 10:21)

-fringerea piinii (Faptele Ap.20:7;2:42)

-declaratie publica (1Corinteni 11:26)

 

 

 

Cine trebuie sa ia parte la Cina?

 

-membrii bisericii Domnului (Faptele Ap.2:42)

-discipolii (Faptele Ap.20:7)

-cei din Imparatia lui Dumnezeu (Luca 22:29-30)

 

Cind?

 

-regulat/constant (Faptele Ap.2:42)

-prima zi a saptaminii (Faptele Ap.20:7)

 

Care este scopul Cinei?

 

 

-in memoria lui Isus (1 Corinteni 23:36)

-vesteste moartea lui Isus (1 Corinteni 11:26)

-vesteste a doua Lui venire (1Corinteni 11:26)

-predica Noul Legamint (1 Corinteni 11:25)

-singele varsat pentru multi (Matei 26:28)

 

 

4.Chipuri si imagini.Idolatrie.

 

 

De asemenea,nicaieri in Biblie nu este admisa inchinarea la imagini si chipuri facute de mina oamenilor!Atit in Vechiul Testament cit si in Noul nu sa-a acceptat idolatria,inchinarea la icoane saun infarisari de animale sau de oameni,reprezentind o divinitate sau vreun substitut al lui Dumnezeu!Este o blasfemie sa Il inchipui pe Dumnezeu in maiestatea Sa ca ar fi asemenea unei picturi sau un chip din piatra sau lemn si inaintea caruia sa i te inchini!Singura inchinare care o accepta Dumnezeu este "duh si in adevar"(Ioan 4:23,24).Alte versete care intaresc aceasta afirmatie:Psalm 96:7;Ieremia 14:22;Ieremia 16:19;Isaia 66:3).

 

Atit timp cit bisericile de astazi,in multitudinea lor atit de ...pestrita,nu respecta aceste valori,aceste chestiuni elementare pentru trairea unei vieti crestine,nu se poate vb de o biserica adevarata!

Te-as invita la biserica mea,acolo unde merg si eu,dupa atitea cautari,sa vezi tu insati si sa asisti la programul care se desfasoara acolo.Pina atunci as dori sa mai tinem legatura aici si daca esti de acord si pe emailul meu:maap_ro @yahoo.com,adresa unde imi pot scrie si altii interesati de Cuvintul lui Dumnezeu asa cum este scris,de mintuirea sufletului lor,asa cum au inteles-o primi crestini si cum trebuie sa o intelegem si noi astazi...La Dumnezeu putem veni oricind,dar nu ORICUM!A lasat citeva trepte pe care orice om trebuie sa le parcura in procesul de mintuire,fara de care aceasta din urma nu poate exista,nici macar prin definitie!

Iti multumesc pentru ca ai acceptat colaborarea si m-as bucura sa mai dai un semn de viata!Cu respect,Catalin.

post-6956-1124109965_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Catalin, ma bucur ca Biblia este singurul vostru indreptar.

Crezi insa ca Legea morala a celor 10 porunci nu mai joaca nici un rol in era nou-testamentara? Cum poti sa stii ca ai facut pacat, daca anulezi aceasta lege?

Legea ceremoniala a fost temporara, dar legea morala este vesnica.

Fara legea morala n-am sti exact care este voia lui Dumnezeu. Nimeni n-ar putea sa tina aceasta lege in puterea lui proprie, dar cand Hristos locuieste in noi prin credinta, putem sa respectam toate cerintele ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand Hristos locuieste in noi prin credinta, putem sa respectam toate cerintele ei.

[snapbacca]60616[/snapbacca]

 

CAND? Dupa ce criterii stim ca avem o astfel de credinta?

Si astfel ajungem la comunitatea religioasa particulara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus a spus: "Dupa fructele lor ii veti cunoaste". (Matei 7,16.20)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roadele vietii unui om credincios sunt vizibile si obiective.

Se poate spune ca roadele vietii lui Isus au fost subiective?

Nu pot fi roadele unui om, in care locuieste Isus prin Duhul Sau, masurate si apreciate in mod obiectiv?

Etalonul de comportament este Legea celor 10 porunci, aprofundata in predica de pe munte. Cu ajutorul ei putem masura si judeca faptele oamenilor, credinciosi si necredinciosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Etalonul de comportament este Legea celor 10 porunci, aprofundata in predica de pe munte. Cu ajutorul ei putem masura si judeca faptele oamenilor, credinciosi si necredinciosi.

[snapbacca]61136[/snapbacca]

 

"putem masura" - dar o facem subiectiv

nu exista o grila care sa ne dea siguranta ca am gresit sau ca nu atunci cand facem aprecieri asupra vietii unui om

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Catalin, ma bucur ca Biblia este singurul vostru indreptar.

Crezi insa ca Legea morala a celor 10 porunci nu mai joaca nici un rol in era nou-testamentara? Cum poti sa stii ca ai facut pacat, daca anulezi aceasta lege?

Legea ceremoniala a fost temporara, dar legea morala este vesnica.

Fara legea morala n-am sti exact care este voia lui Dumnezeu. Nimeni n-ar putea sa tina aceasta lege in puterea lui proprie, dar cand Hristos locuieste in noi prin credinta, putem sa respectam toate cerintele ei.

[snapbacca]60616[/snapbacca]

 

 

Draga mea,

 

 

 

Uite cum stau lucrurile...Legea celor 10 porunci a fost de actualitate in contextul Vechiului Legamint,care,pe linga faptul ca ii arata omului ca este pacatos,ii arata si CE trebuia sa faca,pentru a trai PRIN RESPECTAREA ACESTOR PORUNCI care constituiau Legea!Dar,nicaieri in Noul Legamint nu este stipulat ca Legea celor 1o porunci mai era inca in vigoare!!Si hai sa vedem si de ce...

 

1.PUNCTELE SLABE ALE LEGII LUI MOISE:

 

-aceasta Lege nu indeparta pacatele comise de om (Evrei 10:1-4)

-a fost un jug de robie (Galateni 5:1)

-a fost o lege temporara (Galateni 3:19)

-pacatul era amintit anual (Evrei 10:1-3)

-era limitata la o singura natinune-poporul evreu! (Efeseni 2:14)

 

2.SCOPUL LEGII LUI MOISE:

 

 

-sa il conduca pe om la Isus (Galateni 3:24,25)

-a slujit ca indrumator (Galateni 3:24)

-Il arata pe Dumnzeu (Romani 7:12)

-subliniaza oroarea pacatului (Romani 3:20)

 

3.NOUL LEGAMINT(noul testament):

 

 

-este un LEGAMINT mai bun (Evrei 7:22)

-este o lege perfecta (Iacov 1:25)

-poate aduce iertare (Faptele Apostolilor 2:38)

-poate spala pacatele (Faptele Ap.22:16)

-o speranta mai buna (Evrei 7:19)

 

 

4.CRESTINII NU MAI SINT SUB VECHEA LEGE:

 

 

-a fost spulberata (Coloseni 2:14-17)

-sintem eliberati de aceasta lege (Galateni 3:13)

-sintem morti fata de lege prin Isus Hristos (Romani 7:1-6)

-este un legamint aproape de pieire (Evrei 8:13)

 

 

 

 

Acum este HARUL LUI DUMNEZEU si apostolul Pavel spune in Romani 13:8,9:"(...cine iubeste pe altii a implinit Legea")!Apoi tot Pavel spune clar in tot capitolul 8 din Romani ca "crestinul traieste dupa Duh"!Sintem calauziti de Duhul lui Dumnezeu,nu de o lege!"Nu mai este nici o osindire pentru cei ce sint in Hristos Isus,care nu traiesc dupa indemnurile firii pamintesti,ci dupa indemnurile Duhului.Intr-adevar,legea Duhului de viata in Hristos Isus, m-a izbavit de Legea pacatului si a mortii".Deci ce nu a putut face Legea data pe Sinai(cele 10 porunci),a facut Harul si Duhul lui Dumnezeu.pentru ca Dumnezeu a vb in timpuri diferite,in modalitati diferite...Intii prin Moise("iata ca aici este unul mai mare decit Moise!-spunea Isus insusi despre el,caci prin Moise a fost data Legea.),apoi prin Isus Hristos la cruce!

Pavel mai spune in Ep.catre Galateni:''Daca sa-ar fi dat o Lege care sa poata da viata,atunci,intr-adevar neprihanirea ar veni din Lege.Dar Scriptura a inchis totul sub pacat,pentru ca fagaduinta sa fie data celor ce cred,prin credinta in Isus Hristos. "Citeste si versetele 23,24 si 25.Legea a fost doar un indrumator spre Hristos.Dupa ce a venit CREDINTA,nu mai sintem sub indrumatorul acesta!Mai incolo,tot in aceeasi epistola,Pavel scrie galatenilor care amestecau Harul cu Legea:"Voi care vreti sa fiti socotiti neprihaniti prin Lege ,v-ati despartit de Hristos;a-ti cazut din har".Si in Galateni 5:18:"Daca sinteti calauziti de Duhul,nu mai sinteti sub Lege).

 

 

Date fiind toate aceste aspecte,se impune a acorda-si e parerea Bibliei,nu a mea personala-intietate Noului Testament,care a fost pus in vigoare o data cu moartea Domnului Isus,inlesnind omului calea spre Dumnezeu.Sint f multe de spus si de aprofundat,dar daca luam Cuvintul asa cum este scris,fara interpretari personale,fara idei "geniale",atunci vom auzi intelege voia Lui pentru noi...

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si te rog sa ai grija de tine,mai ales sub aspect sufletesc!Te avertizez sa nu lasi erezii adventiste sa inlocuiasca Adevarul si il transforme in altceva decit ceea ce este,pentru ca numa adventistii impartasesc aceasta doctrina a celor 10 porunci si amesteca credinta in Isus cu Legea!!Si dupa cum am vazut,nu se prea poate,deoarece sint cai total diferite...Voi reveni!Cu respect,Catalin.

post-6956-1124385314_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×