Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un angajament al părinților și Bisericii cu privire la felul cum va fi învățat cel botezat, ce garantează? Nimic. Părintele sau preotul poate încălca angajamentul. Copilul poate ignora învățătura.

Părinții îl declară curat pe copil, născut liber, indiferent ce angajamente au ei, și fac o angajare a Bisericii în educarea și integrarea copilului în căile drepte. Este o judecată ulterioară care stabilește care dintre aceștia a fost nevrednic, în caz că acesta ia o cale strâmbă. În principal, este preotul responsabil: el este cel ce declară pe copil vrednic de a trăi sub semnul căii drepte. De aceea, dacă se înșeală sistematic, biserica decade.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci preotul care nu l-a scapat definitiv pe Dragnea in cristelnita este vinovat pentru ce se intimpla in tara aceasta?

Sint 100% de acord :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe umerii preotului apasă responsabilitatea pentru viața umanității. Nu poate fi doar așa, formal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bisericii i se încredințează de către părinți viața copiilor, la botez.

Aș putea crede că este pusă, ca și credibilitate, în locul lui Ioan Botezătorul, despre care oamenii considerau a fi un sfânt sau un profet.

Acuma, nu sunt sigur că asemănarea aceasta este potrivită întru totul. "A apărut Ioan Botezătorul, nici mâncând, nici bând..."

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, LuciaD a spus:

 

Dupa cat de urat se uita cel din dreapta la el, nici nu imi vine sa deschid videoclipul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 49 minute, SenAnlatKaradeniz a spus:

Dupa cat de urat se uita cel din dreapta la el, nici nu imi vine sa deschid videoclipul.

:laugh: Orice-as  fi postat eu (si nu numai aici)...!

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, LuciaD a spus:

:laugh: Orice-as  fi postat eu (si nu numai aici)...!

Ce legatura are cu ce am spus? E evident ca tipul nu-l inghite, asa ca de ce m-as uita la asa ceva? Nu are legatura cu tine. Preferam sa imi explici de ce se uita asa, decat sa te victimizezi aiurea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...se încruntă că încearcă să priceapă și el pe cel din stânga, ca pe unul ce duce crucea ortodoxă, pe când acesta pare a vorbi nu tocmai scripturile familiare.

Se poate ca unii învățători creștini cam sar  Matei 7: 14? Căci spune:

"Fiindcă strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt cei ce o găsesc."

Acuma, nu știu cine se rătăcește, dar eu mă așteptam la un mod de învățare îngust și, văzând discursuri largi sau stufoase, mă gândesc că  este pricină de rătăcire.

Ce altceva să zic, că eu nu l-am priceput :)

 

Editat de Lxn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, SenAnlatKaradeniz a spus:

Ce legatura are cu ce am spus? E evident ca tipul nu-l inghite, asa ca de ce m-as uita la asa ceva? Nu are legatura cu tine. Preferam sa imi explici de ce se uita asa, decat sa te victimizezi aiurea.

:laugh: Cred ca nici "victimizarea" nu are legatura cu mine, mai ales ca am fost botezata cand am fost de cateva luni, am avut o copilarie fericita si ma simt implinita in viata.

Consider ca " botezul la fetite si baieti" este un lucru benefic.

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×