Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ieri m-am intalnit cu un prieten, foarte preocupat sa cumpere un cadou pentru un botez ortodox al unui nou nascut. S-a decis greu,insa pana la urma a ales cadoul potrivit...nu conteaza care.

Ideea e ca astazi, m-a sunat pe la 10 cu ochii umflati de somn ca evenimentul a durat de ieri dupa amiaza pana la 03.00 dimineata. Evident ca l-am intrebat ce caracter a avut evenimentul[botezul ortodox], care in principiu ar fi trebuit sa fie unul simplu, scurt si la obiect. El mi-a raspuns cu un umor caracteristic lui: la inceput, a avut un caracter religios. Apoi monden. Si la sfarsit obscen[imbatandu-se toti manga]... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca sunt atatea conceptii in ceea ce priveste femeia si ca ea din start e desconsiderata.De ce spun asta? Sa va dau un exemplu: la botez,in biserica,erau o fetitza si un baietzel.Preotul vorbeste frumos despre amandoi,spune ca sunt ingerashi,ca sunt puri.Daca e asa cum spune,daca intr-adevar cei doi copii sunt considerati egali,de ce baiatul e bagat in altar si fata nu? Din start se produce o discriminare intre baiat si fata!Sa-mi explice si mie cineva ce vina are fetitza si de ce nu este tratata la fel ca baiatul daca amandoi sunt puri!

.

Nu este vorba de discriminare ci de priceperea corecta a semnificatiei Sfantului Altar si a preotiei. Baieteii intra in sf Altar ca semn ca ei pot deveni mai tarziu si

Preoti . Sf Altar este locul unde intra doar preotii deoarece acolo se savarseste Euharistia -

Asa cum soarele este sus stralucitor per cer , asemenea si preotia a fost lasata barbatilor precum si nasterea de prunci a fost lasata femeilor. unde este "discriminarea" in faptul ca soarele sta la locul sau ci nu in palma lui X ?!

Hai, mai lasati o data balta campania aceasta de denigrare prin orice mijloace a crestinismului , care in mare parte este rodul post-neo-comunismului din tara noastra, dar si din partea tuturor ereticilor.

Editat de vasilia2000
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca biserica ortodoxa, ca despre asta este vorba, are niste reguli mai discriminatorii decat restul si pana cand credinciosii accepta, il lauda, ii dau bani, de ce s-ar schimba ceva???   Are multe reguli contra femeii, dar lumea crede ca este bine asa, se desconsidera automatic si le convine clerului "milostenia" feminina.  La Athos la fel nu intra femei ca s-ar darama cladirea cu munte cu tot ...  :haha:    Spalarea de creier religios depaseste orice ... inca!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

Nu este vorba de discriminare ci de priceperea corecta a semnificatiei Sfantului Altar si a preotiei. Baieteii intra in sf Altar ca semn ca ei pot deveni mai tarziu si

Preoti . Sf Altar este locul unde intra doar preotii deoarece acolo se savarseste Euharistia -

Asa cum soarele este sus stralucitor per cer , asemenea si preotia a fost lasata barbatilor precum si nasterea de prunci a fost lasata femeilor. unde este "discriminarea" in faptul ca soarele sta la locul sau ci nu in palma lui X ?!

Hai, mai lasati o data balta campania aceasta de denigrare prin orice mijloace a crestinismului , care in mare parte este rodul post-neo-comunismului din tara noastra, dar si din partea tuturor ereticilor.

Hai pe cuvantul tau ca noi denigram, si nu religia desconsidera femeia. :haha:

Si de ce nu se poate draga, o femeie in altar pentru ca acolo se savarseste euharistia? Care este legatura, ce-are una cu alta? Stai sa ghicesc, nu-mi spune.... daca nu scrie in biblie, sigur-sigur au zis sfintii parinti ai ortodoxiei ceva legat de asta. :haha:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai zis de rulouri, m-am gandit la altceva. :rot: bine ca ai facut precizarea ca era vorba de porunci.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai pe cuvantul tau ca noi denigram, si nu religia desconsidera femeia. :haha:

Si de ce nu se poate draga, o femeie in altar pentru ca acolo se savarseste euharistia? Care este legatura, ce-are una cu alta? Stai sa ghicesc, nu-mi spune.... daca nu scrie in biblie, sigur-sigur au zis sfintii parinti ai ortodoxiei ceva legat de asta. :haha:

Pai asta este unicul scop in toate postările tale ! Denigrare a tot ce înseamnă ortodox sau are legătură cu Hristos .

 

Vrei sa intri in altar ? De ce îți pasa așa mult ? Biserica este o alegere! Tu nu intelegi nimic duhovnicește...dar emiți judecăți despre cele duhovnicești ! De ce ? Sa ne arați ca nu intelegi nimic ? Ne-ai convins

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×