Sari la conținut
Forum Roportal
ingerash_vesel

Botezul la fetite si baieti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca tu le intelegi pe "cele duhovnicesti", atunci explica-ne si noua ce treaba are euharistia cu interdictia femeii de a intra in altar, indiferent de "darurile" primite de fiecare.


Pai asta este unicul scop in toate postările tale ! Denigrare a tot ce înseamnă ortodox sau are legătură cu Hristos .
 

Nu m-am luat decat de conceptii primitive din ortodoxie, si care paraziteaza invatatura lui isus, nu m-am de mesajul lui Isus in sine, cel cu iubirea aproapelui.

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu le intelegi pe "cele duhovnicesti", atunci explica-ne si noua ce treaba are euharistia cu interdictia femeii de a intra in altar, indiferent de "darurile" primite de fiecare.

.

Pentru ca Dumnezeu nu a permis asta (V.T) . Nu te poți stăpânii sa nu intri in Altar ?:D ( te poți face călugăriță si ai acces in Altar...dar nu sa săvârșești Liturghia,așa a lăsat Dumnezeu). Cum Dumnezeu ne-a dat o natura trupească (care vor unii sa o schimbe) așa ne-a dat si una Duhovniceasca...in ce-a trupeasca femeia este “nascatoare” in cea Duhv. Bărbatul este “născător” samdp.

 

 

Dumnezeu i-a spus lui Moise cine si cum sa intre in Altar si sa săvârșească slujba (bărbați preoți ).

 

Profeții au fost bărbați nu femei la fel si preoții. Dumnezeu alege sa ii facă “slujba” bărbatul pt ca reprezintă natura mai puternică,el reprezintă spiritual dar si trupesc natura puternica..deoarece Dumnezeu l-a facut pe Adam cu "mâinile" lui ...iar pe Eva din coasta bărbatului. (In V.T nici preotul nu intra in Altar decât la sărbători) trebuie sa intelegi biblia...din V.T pana in N.T există o pedagogie ,un drum pana la Hristos..toate se petrec pt a intelege si pregatii deplin pe Hristos ,cine este si ce a făcut ! (apropo...lucrarea mantuitoare Tatăl ceresc a făcut-o prin Hristos ..bărbat )

 

 

Hristos este numit marele preot..deoarece in V.T preoții mergeau o data pe an sa înjunghie un țap pt iertarea păcatelor...astfel Dumnezeu pregatind înțelegerea lor...ca preotul prin Hristos avea sa intre in Altar nu cu sângele de țap..ci cu sângele lui sfânt pt păcatele oamenilor ! Iar oamenii sa inteleaga ca jertfa a fost făcută odata pt totdeauna (si prin Dumnezeu caci animalele nu ajuta..ele au fost pregătire simbolică)..iar prin credința in El mântuirea se face prin “jerta “ sufletului (lepădarea de sine ,faptele bune samdp) !

 

Căci se mărturiseşte: "Tu eşti Preot în veac, după rânduiala lui Melchisedec". (Adica randuială Divina...iar Divinul alege Bărbatul pt slujba Divina )

Te ajuta aceasta Epistola..explicând Pavel cine este Hristos.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=7&id=22

 

 

 

Nu exista "discriminare" cum am spus :https://www.roportal.ro/discutii/topic/41255-botezul-la-fetite-si-baieti/page-16?do=findComment&comment=1061341319

Ci o reavoință sau neînțelegere !

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu le intelegi pe "cele duhovnicesti", atunci explica-ne si noua ce treaba are euharistia cu interdictia femeii de a intra in altar, indiferent de "darurile" primite de fiecare.

Nu m-am luat decat de conceptii primitive din ortodoxie, si care paraziteaza invatatura lui isus, nu m-am de mesajul lui Isus in sine, cel cu iubirea aproapelui.

 

Deh, asta nu-i nimic. Conform Bibliei, o femeie aflata la menstruatie este spurcata (n-or fi avut absorbante foarte eficiente pe vremea aia), deci oricine o atinge e si el spurcat pentru o zi. Se spune ca nu trebuie lasata sa se aseze pe paturi si scaune, ca le spurca si pe alea. 

A facut cineva un experiment, cum ar fi sa traiasca o femeie conform Bibliei, timp de un an.

 

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2218253/Woman-living-biblically-year-didnt-touch-husband-slept-outside.html

Editat de Abbie M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deh, asta nu-i nimic. Conform Bibliei, o femeie aflata la menstruatie este spurcata (n-or fi avut absorbante foarte eficiente pe vremea aia), deci oricine o atinge e si el spurcat pentru o zi. Se spune ca nu trebuie lasata sa se aseze pe paturi si scaune, ca le spurca si pe alea.

A facut cineva un experiment, cum ar fi sa traiasca o femeie conform Bibliei, timp de un an.

 

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2218253/Woman-living-biblically-year-didnt-touch-husband-slept-outside.html

"Intrați liniștite măcar până acolo unde vă simțiți bine. Cred că unii dintre noi exagerăm foarte, foarte mult în gestica asta ginecologică. Că nu avem niciun cabinet ginecologic montat lângă biserică să ne spună în ce perioadă a lunii sunteți. De obicei știți singure și respectați această frumusețe a întâlnirii cu curățenia. Vă întreb și eu așa, că-s mai prost, mai tâmpițoi de felul meu, dacă mireasa e în acea perioadă, nu o cununăm? Îi spunem, te duci acasă, mai stai cinci zile și ne întoarcem marți…?”, a declarat părintele Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca Dumnezeu nu a permis asta (V.T) . Nu te poți stăpânii sa nu intri in Altar ? :D ( te poți face călugăriță si ai acces in Altar...dar nu sa săvârșești Liturghia,așa a lăsat Dumnezeu). Cum Dumnezeu ne-a dat o natura trupească (care vor unii sa o schimbe) așa ne-a dat si una Duhovniceasca...in ce-a trupeasca femeia este “nascatoare” in cea Duhv. Bărbatul este “născător” samdp.

 

 

Dumnezeu i-a spus lui Moise cine si cum sa intre in Altar si sa săvârșească slujba (bărbați preoți ).

 

 

Da.

Adeptii ateismului, adeptii "feminismului", adeptii "egalitarismului" intre sexe, nu au inteles ca , Barbatul si Femeia NU sunt egali, ci COMPLEMENTARI . Crestinii ortodocsi, crestinii catolici (Vaticanul), Evreii mesianici si ceilalti evrei, adeptii hinduismului, ai budismului, ai Zen-ului, popoarele amerindiene, incasii, mayasii, toti samanii, toti acestia(si cred ca mai sunt si altii, toti sunt in rezonanta cu ideea Complementaritatii, nu a egalitatii.

Rodul Botezului este stergerea pacatului stramosesc, fapt ce implica si "exorcizarea", fiindca pacatul este "opera diavolului". Pacatele personale savarsite apoi pe tot timpul vietii se sterg doar prin "Sfanta Taina a Pocaintei", numita si "SPOVEDANIE". Cea mai mare confuzie pe care o fac unii este cea intre cele doua tipuri de botez practicate in vremea Mantuitorului. Botezul in raul Iordan este doar prefigurator al Sintei Taine a Botezului crestin(ortodox si catolic=aceste doua Biserici ar fi trebuit sa nu fie despartite, insa, asta-i o alta discutie...).

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeia aflata la menstruație nu se poate împărtășii..in general !( cum nici preotul care sangereaza din cauza a "ceva" nu poate săvârșii liturghia). Sângele Sfânt nu poate fi asimilat sau alaturat cu alt sânge)

 

=P~       Unde-i Sângele Sfânt???  in care parte al corpului preotesc se gaseste???   ca cea al femeii nu este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

=P~ Unde-i Sângele Sfânt??? in care parte al corpului preotesc se gaseste??? ca cea al femeii nu este.

:D nu ai inteles...( deoarece nu cauți sa intelegi...tu cauți "caterinca" ! )

 

Am scris chiar in fraza unde m-ai citat ! Te las sa descoperi singură despre ce "Sânge Sfant" era vorba !

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iti las tie sa savurezi ... eu nu pierd timp cu asa ceva.

 

Sint alergica la sange ...

Era vorba de Sângele Sf care poate fi doar al lui Hristos ..săvârșit in Liturghie !....nu se găsește in vre-un "Preot"...ci doar in Potir ,in Altar!

 

Ti-am scris totusi..ca te inteleg ...am observat ca la tine acolo pocăiții sunt mai ceva ca pietrele! Si ar fi păcat totuși..sa fi alergica la Sf Sânge (împărtășania) !

 

La mine aici este târziu..Nopate Bună!

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×