Sari la conținut
Forum Roportal
stf

Invatat RAPID

Postări Recomandate

pai in primul rand eu imi imaginez ceea ce citesc, si incerc sa inteleg cat de bine pot, sa retin pe intelesul meu.

eu cred ca e foarte important sa intelegi lectia ca altfel doar tocesti aiurea, si retii pe moment, ca papagalu', dupaia uiti si nu-ti foloseste la nimik.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citesc o data ceea ce trebuie sa invat si subliniez ideile principale, le scriu pe o foaie sau in calculator, si apoi recitesc o data. Raman cu aproximativ 80% din ceea ce trebuia sa invat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citesc o data ceea ce trebuie sa invat si subliniez ideile principale, le scriu pe o foaie sau in calculator, si apoi recitesc o data. Raman cu aproximativ 80% din ceea ce trebuia sa invat.

Subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repede, mult si bine dupa parerea mea nu se pote. Cieteste o data toata lectia sa vezi totusi despre ce e vorba, apoi ia-o de la inceput, in primul rand incearca sa intelegi. Daca ai inteles nu va fi problema cu retinutul.

Subliniatul chiar ca te va ajuta!

Succes!!!

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ms mult pt sfaturi...mai astept si altele.....

dar sa zicem k sunteti in situatia k aveti mult de invatat intr-o perioada scurta de timp....cum procedati??

 

Faci copiute :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa "tocesc" totul daca nu este liniste deplina in clasa nu pot intelege,si daca mai sunt si grabit daca am ramas in urma...ce pot sa fac?

 

Dupa mine trebuie sa fi cat mia ordonat si cand trebuie sa sti de unde sa inveti.

Editat de snip3r-xp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu retineam mai repede cand faceam totul schematic cu carioci colorate. Nu era suficient doar sa subliniez ideile principale. In plus, invatam mai repede in orele tarzii. Dormeam dupa-amiaza ca sa-mi pot invata seara. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut mereu probleme la a invata pe de rost chestii care nu trebuiau intelese. Siruri lungi de nume, de exemplu. Nu e o problema de memorie ci una a metodei de inmagazinare a informatiei. Pur si simplu imi displace atat de mult sa invat pe de rost fara a face conexiuni analitice incat mi-e greu sa ma concentrez incercand sa o fac.

 

Prin faculta citeam odata cu atentie cursurile, sa inteleg materia. Dupa care imi faceam o lista cu cuvinte cheie - un cuvant sau doua pentru fiecare idee distincta din punctul meu de vedere. In final invatam lista rezultata (obligatoriu mai scurta de o jumatata de pagina). Luand cuvintele cheie pe rand, imi "aminteam" de pasaje lungi, chiar si cuvant cu cuvant. Era evident o reteta individuala, care ma ajuta sa structurez rapid un volum mare de informatie. Fiecare isi defineste metodele de a invata dupa propriile capacitati si nevoi. Vorba aia, whatever works :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×