Sari la conținut
Forum Roportal
stf

Invatat RAPID

Postări Recomandate

Eu citesc cam de doua ori lectia! Acum tot nu retin, ca lucrez si mi-am cam pierdut exercitiul de a invata. Partea proasta e ca s-a cam acumulat materia (logic) si cand va trebui sa ma pregatesc pentru licenta, nu vreau sa ma gandesc la ce voi face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citesc lectia pe paragrafe 8) stiu k e aiurea....citesc un paragraf,il zic,apoi trec la alt paragraf,il zic si pe cel din urma,si tot asa pana la sfarsitu lectiei....totusi ma straduiesc sa invat logic si retin destul de repede :o: :doh:

 

citesc lectia pe paragrafe :o: stiu k e aiurea....citesc un paragraf,il zic,apoi trec la alt paragraf,il zic si pe cel din urma,si tot asa pana la sfarsitu lectiei....totusi ma straduiesc sa invat logic si retin destul de repede ^_^ :P

 

am norok cu o memorie f buna, retzin f rpd, dar nu pot invatza pe fuga in pauza de dinainte de ora :o: :D citesc lectzia pana o intzeleg (nu tot timpu` ;) ) si pana o retzin

nici eu nu retin lectia dak o citesc pe fuga..inainte de ora :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru unii, invatatul nu e chiar floare la ureche si au nevoie de mult mai mult timp pentru a asimila cunostintele.

Exista insa trucuri si o rutina care te poate ajuta sa inveti mai repede si sa scapi de lectii si proiecte mai rapid. Uite cateva dintre ele:

 

1. Fa-ti un orar. Nu te pune sa inveti imediat cum ajungi de la scoala, pentru ca mintea iti este obosita. Fa ceva ce te relaxeaza, cel putin o ora si abia apoi apuca-te de lectii. .

 

2. Indeparteaza orice iti poate distrage atentia. Fara celular, apeluri telefonice, mesaje, fara calculator, fara e-mail, fara messenger, fara TV sau radio, fara MP3 player sau iPod. Indeparteaza orice gadget de care nu ai nevoie in timp ce inveti. Daca te concentrezi pentru o scurta perioada de timp, iti va ramane o gramada de timp sa stai online sau sa comunici cu restul lumii mai tarziu.

 

3. Ocupa-te de responsabilitati. Ca sa poti invata mai rapid, mintea trebuie sa iti fie linistita. Daca ai de platit facturi, programari la doctor sau alte chestii ce nu sufera amanare, achita-te de ele si lasa studiul pe mai tarziu. Lipsa grijilor e obligatorie.

 

4. Invata pe portiuni. Se inveti o intreaga piesa de teatru sau o poezie kilometrica, pare ceva insurmontabil. Dar, multi au facut-o inaintea ta timp de mai multe zeci sau sute de ani. Poti castiga cursa asta, daca te misti incet, dar sigur. Indiferent de ce trebuie sa inveti, ia-ti timp si compartimenteaza-l. Imparte-l in bucati usor de gestionat. Apoi, odata ce prima bucata e invatata, treci la a doua. Apoi incearca sa le combini. Invatand putin cate putin e un mod sigur de a-ti cimenta cunostintele.

 

5. Repeta ciclu de invatare. Toti am incercat sa invatam totul intr-o singura noapte. Asta-i

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut mereu probleme la a invata pe de rost chestii care nu trebuiau intelese. Siruri lungi de nume, de exemplu. Nu e o problema de memorie ci una a metodei de inmagazinare a informatiei. Pur si simplu imi displace atat de mult sa invat pe de rost fara a face conexiuni analitice incat mi-e greu sa ma concentrez incercand sa o fac.

 

Si eu la fel,doar ca eu nu reusesc sa retin nici anumiti ani la istorie de exemplu...dacat daca am cu ce sa le fac legatura...

Editat de ousor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×