Sari la conținut
Forum Roportal
w3ga

Credeti ca exista "Legea compensatiei" ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

lupini, la 29 October 2011 - 04:16 PM, a spus:

Concluzia asta e: o schimbare şi o faptă chiar insesizabilă pentru noi, pe care le facem, duc la schimbări majore în viitor.

 

Nu cred ca asta e obligatoriu. Elementul ala se poate disipa la fel de insesizabil precum a aparut fara sa lase vreo urma. Depinde de intensitate, de loc si de moment. Parerea mea...

 

Un aforism zen face aluzie la un principiu (element fundamental)...

 

Poti sterge urma pe care ai lasat-o în nisip, dar nu poti sterge faptul ca ai sters urma ! :read:

 

Acest element fundamental era unul din principiile de baza a lui Colombo. :yes:

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar dacă ar provoca ceva schimbări, nu e musai să fie semnificative.

 

Într-adevăr, unele efecte sunt semnificative, iar altele mai puţin sau deloc. Dar un singur lucru e cert: situaţiile din viaţa omului sunt efecte ale faptelor sale, indiferent cât de mici. Dacă de exemplu alegem să mergem să cumpărăm o ciocolată, va avea un cu totul alt efect decât dacă am merge să ne cumpărăm pantofi. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Karma.What comes around goes around.Legea cauza-efect depinde si e legata nu numai de viata prezenta ci si de cele trecute.Unele intamplari ce ti se petrec la un moment dat in viata sunt legate de altele din trecut ce au ramas nerezolvate ori..datorii neplatite(nu ma refer la bani aici) inca.Te urmaresc si la un moment dat te ajung din urma cand este menit a fi platite.De karma nu poti scapa niciodata.Pe romaneste i se mai zice"cum iti asterni asa dormi".

Prezinta o mai mare complexitate decat la prima vedere.

La un moment dat trebuie luat in consideratie si ceea ce se mai numeste "Butterfly effect"care poate schimba cursul unei actiuni ce pare initial fara sens la inceput dar care poate angrena o complexitate de conjuncturi si relatii nedescoperite si prevazute inca, pe parcurs si nu numai persoanei ce a initiat-o ci si tuturor celor ce intra in contact cu el/ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca exista "Legea compensatiei" ??? (ceva de genul .... dupa fapta vine si rasplata...)

"rasplata" si "fapta" se supun legilor universului. Mintea noastra cand interpreteaza "fapta" si "rasplata" este de cele mai multe ori in erroare, realitatea fiind alta (dpdv universal, absolut). Prin urmare de cele mai multe ori "fapta" din mintea noastra, este o actiune inexistenta, rupta de realitate, iar "rasplata" este si ea inobservabila, deoarece universul actioneaza conform legilor sale absolute si nu conform interpretarii noastre fateziste a faptei si rasplatei.

 

-----------------

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe mai stie universul asta...eu cred ca universul nu face doua parale fara observator, adica moi...

Daca ar fi adevarat ce spui, tu ai exista doar pentru faptul ca (si cat timp) citesc raspunsul tau :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca universul nu face doua parale fara observator, adica moi...

Şi asta e chiar demonstrat de fizica particulelor. Dacă asemuim nucleul atomului cu o portocală, şi electronul care se roteşte în jurul lui, cu o bilă de rulment, atunci electronii se rotesc în jurul nucleului la o distanţă de circa 5 kilometri. Adică un atom e un spaţiu gol. Dar dacă revenim la electroni, protoni, neutroni, aceştia există doar sub formă probababilistică, adică doar dacă o conştiinţă analizează realitatea. Prin urmare, toată existenţa materială e formată din atomi adică în cea mai mare parte din spaţiu gol, atomi formaţi din elemente cu existenţă probabilistică. Fără conştiinţă, nu ar fi nimic.

 

Avea mare dreptate filososful grec Protagoras: "Omul este măsura tuturor lucrurilor: a celor ce sunt că sunt, a celor ce nu sunt, că nu sunt. Fiinţa este identică cu ceea ce apare cuiva".

 

Ceea ce spunea filosoful grec în urmă cu circa 2400 şi ceva de ani, fizica cuantică a reuşit să arate în secolul 20. Protagoras a fost un fel de prooroc al acestei ştiinţe.

 

 

 

Daca ar fi adevarat ce spui, tu ai exista doar pentru faptul ca (si cat timp) citesc raspunsul tau

Nu ! El există şi pentru asta, dar şi pentru că şi altcineva din lumea reală se gândeşte la el.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ! El există şi pentru asta, dar şi pentru că şi altcineva din lumea reală se g

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×