Sari la conținut
Forum Roportal
w3ga

Credeti ca exista "Legea compensatiei" ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Le cam faceti varza!

,,Legea" Compensatiei are legatura cu Principiul actiunii si reactiunii cum are legatura Legea Gravitatiei cu Regula de trei simple!

Cand mi-a dat unul un pumn (Principiul actiunii)eu am cazut in fund(Principiul reactiunii zero)noroc ca a actionat Legea gravitatiei,ca altfel ma facea satelit.

Cum bine zice fiu-meu de la Paris:-Daca-i vorba sa combatem mon cher,apoi s-o combatem (Trahanache,O scrisoare pierduta).Teribil va place sa combateti !

 

:spiteful:

 

Exista o mare lege a naturii - legea compensatiei care are grija ca toate fenomenele si materiile sa fie in echilibru, inclusiv raul cu binele. Desi pare un mediu haotic, Universul are la baza o ordine foarte precisa a tuturor lucrurilor in

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca exista "Legea compensatiei" ??? (ceva de genul .... dupa fapta vine si rasplata...)

Ma gandeam la acesta intrebare fiindca nu stiu cat de responsabili pot fi oamenii de faptele lor.

In cazul meu au fost unele situatii in care am realizat ca unele persoane au primit ceea ce merita , .....consider ca exista aceasta lege si incerc sa fiu pe cat pot de responsabil cu faptele mele si in primul rand cu gandurile mele.

Exista, si nu numai compensatie interpersonala ci si intrapersonala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista, si nu numai compensatie interpersonala ci si intrapersonala.

Asta este de fapt karma. Actiune. Si bineinteles urmeaza o reactiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate in cea interpersonala. In cea intrapersonala cred ca e altceva...

Ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce?

Nu-mi dau seama inca. Dar dupa perioadele cele mai bune si cele mai fericite din viata mea, au venit perioadele cele mai dureroase si mai nefericite.

Daca ar fi numai starea mea de spirit, as zice ca nu pot trai numai intr-o fericire, tre sa ma dedulcesc putin. Dar situatia vine din afara. Dupa perioada de noroace, vine perioada de ghinioane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-mi dau seama inca. Dar dupa perioadele cele mai bune si cele mai fericite din viata mea, au venit perioadele cele mai dureroase si mai nefericite.

Daca ar fi numai starea mea de spirit, as zice ca nu pot trai numai intr-o fericire, tre sa ma dedulcesc putin. Dar situatia vine din afara. Dupa perioada de noroace, vine perioada de ghinioane.

Pai asta ar fi de fapt legea compensatiei.

 

Pentru a nu face confuzie intre "compensatie" si "karma", citeste K Y B A L I O N - Legile Kebalionului, pentru o descriere clara si detaliata.

http://www.scribd.com/doc/9711409/Kybalion-Romana

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca exista legea compensatiei.

Daca se aduna undeva mult plus dintr-un ceva, in mod sigur se aduna mult minus din acel ceva in alta parte.

Asta este varianta simpla, adica "ban la ban si paduche la paduche".

Varianta complicata se traduce popular prin : "oaia trage basina si capra duce rusinea" ,dar putoarea o suportam toti.

Se intoarce si roata cate o data,dar nu trebuie sa ne bazam pe asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ce treaba are nefericirea mea, cu fericirea mea??? :wub:

Tu citeste cartea si mediteaza. A compensa = a echilibra. Pe cand karma = actiune->reactiune.

Initiatorul topicului face deci confuzie.

 

Daca observi totul in jur tinde spre echilibru. In univers, balansand un lucru, tinde sa revina la echilibru. Si cu cat balansul este mai mare, cu atat mai mult va balansa in partea opusa. Se poate testa fizic cu pendula :) La fel si cu starile fiintei umane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×