Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

America Latina

Postări Recomandate

Care tara din America Latina e cea mai frumoasa ? Ca asa la o prima vedere, toate par la fel.

Editat de Souls Destroyer
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care tara din America Latina e cea mai frumoasa ? Ca asa la o prima vedere, toate par la fel.

 

 

Asa ti s-a parut tie la ultima calatorie??? adica e la fel ca esti sus intre nori pe Machu Picchu sau pe plaja la Copacabana???

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu unde imi recomanzi sa ma duc prima data ?

 

Eu nu pot sa-ti recomand nimic ca nu te cunosc. Asta depinde de puterea ta de a cheltui, nu de gusturile mele. Eu nu calatoresc cu sacul pe spate si pe jos, altii nu concep altfel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am fost. Dar din ce ma uit asa prin orase pe Google Maps. Tu unde imi recomanzi sa ma duc prima data ?

 

 

Incepi cu tara despre care stii cele mai multe - istorie, traditii, cultura etc. :plane:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sistem politic, toate tarile din America Latina sunt aproape la fel (cred ca e deja bine-stiut modelul de democratie sud-americana). Dar ca diversitate naturala, culturala, etnica, sunt chiar diferite.

De exemplu, n-ai cum sa pui Ecuadorul si Argentina in aceeasi oala, desi in ambele tari se vorbeste spaniola. N-am fost in nicio tara din America Latina, insa am preluat acest exemplu de la un fost coleg din Columbia.

Am facut referire doar la tarile din America de Sud, caci dac-ar fi sa luam in calcul si zona Caraibelor, deja diferenta culturala si mai ales, lingvistica, ar fi enorma.

Editat de Dzidzean
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut referire doar la tarile din America de Sud, caci dac-ar fi sa luam in calcul si zona Caraibelor, deja diferenta culturala si mai ales, lingvistica, ar fi enorma.

 

Caraibele sunt in America Centrala si majoritatea insulelor apartin europenilor, dar sunt si insule independente. Oricum, in Caraibe nu se poate vorbi decat despre un amestec de culturi. Clima variaza de la cea tropicala la subecuatoriala, iar Natura este la superlativ. Majoritatea insulelor sunt vulcanice, unele avand chiar vulcani activi sau care erup efectiv, precum Montserrat-ul.

 

In America latina intalnim inclusiv tari ce apartin Uniunii Europene, precum Guiana Franceza si Guiana Engleza. Sa nu uitam ca Amazonul si jungla amazoniana sunt repere centrale pentru turisti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amazonul si jungla amazoniana sunt repere centrale pentru turisti.

 

Depinde daca vor sa fie in salbaticia naturii si au echipament, putini decid sa admire linistea unde si timpul sta pe loc ... Eu am patit cu turisti romani care-mi spuneau ca vor sa vada toata Arizona iar cand am ajuns in desert nu le convenea deloc!!! Nici Grand Canyon nu le-a interesat, voiau sa faca betii sa mearga in baruri, sa danseze, sa intalneasca fete/baieti si la cumparaturi de lucruri scumpe dar cat mai ieftin posibil!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am fost. Dar din ce ma uit asa prin orase pe Google Maps. Tu unde imi recomanzi sa ma duc prima data ?

 

du-te in mexic...

 

Eu nu pot sa-ti recomand nimic ca nu te cunosc. Asta depinde de puterea ta de a cheltui, nu de gusturile mele. Eu nu calatoresc cu sacul pe spate si pe jos, altii nu concep altfel.

 

din postul anterior rezulta ca e un turist urban, e mai greu cu cortul si sacul de dormit in rucksac...

 

Incepi cu tara despre care stii cele mai multe - istorie, traditii, cultura etc. :plane:

 

opinia mea e sa inceapa exact invers... daca stii prea multe despre o tara, nu e cazul sa te duci sa-ti confirmi stiinta... mai bine te duci sa inveti ceva nou...

 

 

Am facut referire doar la tarile din America de Sud, caci dac-ar fi sa luam in calcul si zona Caraibelor, deja diferenta culturala si mai ales, lingvistica, ar fi enorma.

 

 

America Latina se compune din America Centrala, Caraibe si America de Sud... Nu poti exclude o zona lasand-o totusi in definitie...

 

 

... in Caraibe nu se poate vorbi decat despre un amestec de culturi...

 

 

peste tot in lume se poate vorbi DOAR despre un mix cultural... asta daca discutam la nivel statal... la unele triburi din Polinezia sau din junglele africana sau amazoniana se mai poate vorbi de identitate culturala, dar - din punctul meu de vedere - nu sunt reprezentative pentru subiect...

 

 

Depinde daca vor sa fie in salbaticia naturii si au echipament, putini decid sa admire linistea unde si timpul sta pe loc ... Eu am patit cu turisti romani care-mi spuneau ca vor sa vada toata Arizona iar cand am ajuns in desert nu le convenea deloc!!! Nici Grand Canyon nu le-a interesat, voiau sa faca betii sa mearga in baruri, sa danseze, sa intalneasca fete/baieti si la cumparaturi de lucruri scumpe dar cat mai ieftin posibil!!!

 

 

de regula, cei care-si exprima intentia de a vedea "imposibilitati" pentru ei (zone imense, fara vreun filtru tematic, macar) sunt oameni care nu stiu ce vor... si nici nu vor sti vreodata... sunt doar visatori - ceea ce e superb, caci dau dovada de un suflet existent, dar asta-i alta discutie...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

du-te in mexic...

 

opinia mea e sa inceapa exact invers... daca stii prea multe despre o tara, nu e cazul sa te duci sa-ti confirmi stiinta... mai bine te duci sa inveti ceva nou...

 

 

Cred ca e mai bine sa stii cate ceva despre obiectivele pe care le vizitezi. De exemplu cum ai spus tu de Mexic. E ok. Dar daca ajungi acolo si nu stii ce ar fi interesant sa vezi in Ciudad de Mexico si ca ar fi bine sa ajungi si la Teotihuacan si in multe alte locuri din Mexic.

Daca nu stii cat de cat ceva despre locurile respective poti rata anumite obiective turistice. Bine poti sa faci si o a doua vizita. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×