Sari la conținut
Forum Roportal
w3ga

Credeti ca exista "Legea compensatiei" ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand mi-a dat unul un pumn (Principiul actiunii)eu am cazut in fund(Principiul reactiunii zero)noroc ca a actionat Legea gravitatiei,ca altfel ma facea satelit.

Ăsta nu e principiul reacţiunii. E un altul dar nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca exista "Legea compensatiei" ??? (ceva de genul .... dupa fapta vine si rasplata...)

Ma gandeam la acesta intrebare fiindca nu stiu cat de responsabili pot fi oamenii de faptele lor.

In cazul meu au fost unele situatii in care am realizat ca unele persoane au primit ceea ce merita , .....consider ca exista aceasta lege si incerc sa fiu pe cat pot de responsabil cu faptele mele si in primul rand cu gandurile mele.

Ceaa ce spui tu aici exista insa explicatia mea e una cel putin complexa.

Sa spunem doar ca atunci cand te saturi de rau incepi sa te gandesti- sa iti doresti - la bine ,si ca, gandindu-te la bine emiti doar aceea parte pozitiva e energiei din tine .E absolut clar/logic daca vrei -cred ca si demonstrat - ca un optimist traieste/va trai mai mult - si mai bine ,daca percem binele asa cum este el perceput de majoritate "chiar daca majoritate = medicoritate" - decat un pesimist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceaa ce spui tu aici exista insa explicatia mea e una cel putin complexa.

Sa spunem doar ca atunci cand te saturi de rau incepi sa te gandesti- sa iti doresti - la bine ,si ca, gandindu-te la bine emiti doar aceea parte pozitiva e energiei din tine .E absolut clar/logic daca vrei -cred ca si demonstrat - ca un optimist traieste/va trai mai mult - si mai bine ,daca percem binele asa cum este el perceput de majoritate "chiar daca majoritate = medicoritate" - decat un pesimist.

Destul de frumos .

Cand am deschis acest topic ma gandeam la faptul ca lumea in general vrea bani

.. exista persoane care traiesc doar din furturi , tot felul de smecherii si pentru acestia chiar nu are nici o importanta cat de afectate sunt victimele , de cele mai multe ori acestia sunt incurabili

.. sunt unii care reusesc si calca tot in picioare pentru a face bani multi si oricat ar avea nu se opresc devin orbi si incet ajung sa fie cuprinsi de lacomie, si cel mai grav este ca evita aceasta lege care mai tarziu ii poate afecta intr un fel sau altul

am observat ca foarte multi dintre aceia care respecta aceasta lege si dau dovada de o moralitate extraordinara, in general nu sunt persoane avute fiindca "banul chiar e ochiul dracului" si din pacate reuseste sa ii transforme in fiare pe multi dintre noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Destul de frumos .

Cand am deschis acest topic ma gandeam la faptul ca lumea in general vrea bani

.. exista persoane care traiesc doar din furturi , tot felul de smecherii si pentru acestia chiar nu are nici o importanta cat de afectate sunt victimele , de cele mai multe ori acestia sunt incurabili

.. sunt unii care reusesc si calca tot in picioare pentru a face bani multi si oricat ar avea nu se opresc devin orbi si incet ajung sa fie cuprinsi de lacomie, si cel mai grav este ca evita aceasta lege care mai tarziu ii poate afecta intr un fel sau altul

am observat ca foarte multi dintre aceia care respecta aceasta lege si dau dovada de o moralitate extraordinara, in general nu sunt persoane avute fiindca "banul chiar e ochiul dracului" si din pacate reuseste sa ii transforme in fiare pe multi dintre noi.

nu sunt persoane avute dar au cind le trebuie :D

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o mare lege a naturii - legea compensatiei care are grija ca toate fenomenele si materiile sa fie in echilibru, inclusiv raul cu binele. Desi pare un mediu haotic, Universul are la baza o ordine foarte precisa a tuturor lucrurilor in

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca exista "Legea compensatiei" ??? (ceva de genul .... dupa fapta vine si rasplata...)

Ma gandeam la acesta intrebare fiindca nu stiu cat de responsabili pot fi oamenii de faptele lor.

In cazul meu au fost unele situatii in care am realizat ca unele persoane au primit ceea ce merita , .....consider ca exista aceasta lege si incerc sa fiu pe cat pot de responsabil cu faptele mele si in primul rand cu gandurile mele.

Exista. Mai ales in sensul ca nu le poti avea pe toate. Daca ai un lucru altul - IN COMPENSATIE- va lipsi sau va fi insuficient. Iar cind tocmai crezi ca le ai pe toate e bine sa-ti pui semne de intrebare referitor la ceea ce nu observi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca exista "Legea compensatiei" ??? (ceva de genul .... dupa fapta vine si rasplata...)

Ma gandeam la acesta intrebare fiindca nu stiu cat de responsabili pot fi oamenii de faptele lor.

In cazul meu au fost unele situatii in care am realizat ca unele persoane au primit ceea ce merita , .....consider ca exista aceasta lege si incerc sa fiu pe cat pot de responsabil cu faptele mele si in primul rand cu gandurile mele.

 

 

leega compensatiei ,da ,sigur ca exista, o vedem chiar si in succesiunea anotimpurilor, in flux si reflex etc.

in ceea ce priveste omul , intelepciunea populara are chiar o zicala celebra ;unde e minte multa e si prostie multa ceea ce dezvoltat la alte planuri poate deveni: cel ce sufera mult se si poate bucura mult si invers suferi putin -te bucuri putin ;cel ce iubeste mult e in stare sa si urasca mult .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×