Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Sufletul pereche

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:lol2: :yes:

sigur ca fiecare are un suflet pereche este ca o imagine in oglinda a :doh: sufletului sau este exact ceea ce merita :o::o:

 

Oare? :)

 

Fiecare om este unic.Eu cred ca exista suflete cel mult compatibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este unic fizic, iar psihic avem tipare. Prin urmare se pot gasi oameni cu acelasi tipar, la care singurele diferente sa fie de formare, dar baza exact la fel :doh:

Sau asa sper eu ca este :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare? :doh:

 

Fiecare om este unic.Eu cred ca exista suflete cel mult compatibile.

 

Ne place sa vorbim de '' suflet pereche '' atribut cu valoare transcedentala , dar in realitate este vorba de afinitate / compatibilitate sufleteasca, conjugat cu vraja generata de sentimentul iubirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare? :D

 

Fiecare om este unic.Eu cred ca exista suflete cel mult compatibile.

Eu si sotia mea ne intelegem de cele mai multe ori telepatic si asta nu cred ca se datoreaza nicidecum faptului ca sintem compatibili ci faptului ca avem lungimile de unda identice si ne completam unul pe celalalt amindoi formam un intreg indestructibil si nemuritor eu sint rece si dur ca piatra ea este calda ci blajina ca o dimineata de vara eu sint focul ce pirjoleste totul iar ea este briza rece care te mingaie intr-o seara de vara torida si trecind peste aceasta enorma discrepanta dintre noi cine ne vede sesizeaza un echilibru fantastic care are ca sursa aceasta uniune invizibila dintre spiritele noastre uniune care nu are a face cu carnalitatea si cu umanul ci numai cu spiritul si dragostea platonica noi ne-am iubit din prima clipa in care ne-am vazut si ne-am simtit spiritele . Chiar daca uneori sintem la sute de kilometri iar eu ma gindesc sa o sun in momentul incare pun muna pe telefon acesta deja suna iar la celalalt capat este ea care a simtit dorinta mea de a vorbi cu ea pentru noi nu mai conteaza nici spatiu nici timp nici situatii materiale sau financiare STIM ca sintem si vom fi pentru eternitate unul al celuilalt inseparabili spirituali si ca chiar daca vom fi supusi trecerii prin moarte oriunde vom merge vom fi impreuna constienti de faptul ca apartinem unul celuilalt aceasta inseamna sa fim suflete pereche .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu alte cuvinte, sufletul pereche e un posibil generator de adulter la care karma inchide ochii? :doh: E premisa din "Adam si Eva" lui Rebreanu. Ia sa vedem:

 

 

Inchipuieti ca-ti astepti sotul acasa, impreuna cu cei doi copii mici, in seara de Craciun. Sotul intarzie. Lumanarile ard, cozonacul dospeste, sticla de vin e deja desfacuta pe masa, pomul e facut de mult. Apare sotul pe la 10 seara, jovial, un pic fastacit, cu o privire pe care nu i-ai mai vazut-o niciodata. Ia in brate copiii, ii saruta, dupa care iti spune ca ar vrea sa discute ceva cu tine. Tu, surprinsa de aerul lui prea putin familliar, iti aprinzi o tigara cu o unda de ingrijorare. Iti spui insa ca e totul okay, e doar o impresie. Doar e seara de Craciun.

 

Pe scurt, iti spune ca i s-a intamplat ceva extraordinar. Ceva ce discutase el chiar cu tine in urma cu multi ani, dar niciodata serios si discutia a ramas doar o amintire placuta a unor vremuri in care jonglati cu ideile pentru a exprima pur si simplu in moduri cat mai imaginative dragostea pe care o traiati impreuna.

 

Iti spune ca si-a gasit sufletul pereche. Ii pare nespus de rau ca trebuie sa-ti spuna asta tocmai in cea mai frumoasa seara a anului, dar ati fost mereu sinceri unul cu celalalt si i se pare ca iti datoreaza asta. In plus, e evident intr-o stare de exuberanta pe care nu o poate disimula - in definitiv, si-a implinit karma, si savureaza splendoarea fiecarei secunde.

 

Iti spune apoi ca ea e o studenta de 20 de ani, pe care a vazut-o intr-o cafenea in care intrase cu colegii pentru o ultima barfa amicala inainte de vacanta de Craciun. De rest nu-si aduce aminte... a fost totul ca un vis. Stie doar ca fata l-a privit cu ochii mari, cafenii, si a simtit ca tot restul a incetat sa existe. Iar cand si-a trecut, indiferenta, mana peste pieptul bogat, i s-a... BEEP. WERBUNG.

 

Ooookay, let's cut the lyrical crap. :) ;) :spiteful:

 

Long story short - omu' iti da papucii, cu plozi cu tot, in seara de Craciun, pentru ca stie, simte, ca si-a gasit sufletul pereche. Si doar si tu crezi in sufletul pereche, si i-ai spus cum e - simti pur si simplu cand il gasesti, deci e normal sa-l intelegi. El pleaca iute, inainte sa te dezmeticesti, iar pe cand o faci e deja in drum spre o cabana de munte cu saltele noi si prosoape curate.

 

Stai in sufragerie, fumezi, tragi din vinul Craciunului si te gandesti la misterioasele cai ale spiritului.

 

Morala: AIN'T KARMA A B*TCH :lol: :)

 

draguta expunere. destula ironie si destul adevar. pentru a ramane umani si spirituali in acelasi timp, va trebui sa intelegem ca doua suflete ar fi de ajuns doar in cazul in care ar fi singurele care exista in lume, poate chiarin univers. pana atunci insa, exista o societate. o sa intelegem candva ca in a rani pe altii, a deveni egoisti (de unul singur sau in doi) nu e nimic sublim, ba e autodistructiv.

 

Eu si sotia mea ne intelegem de cele mai multe ori telepatic si asta nu cred ca se datoreaza nicidecum faptului ca sintem compatibili ci faptului ca avem lungimile de unda identice si ne completam unul pe celalalt amindoi formam un intreg indestructibil si nemuritor eu sint rece si dur ca piatra ea este calda ci blajina ca o dimineata de vara eu sint focul ce pirjoleste totul iar ea este briza rece care te mingaie intr-o seara de vara torida si trecind peste aceasta enorma discrepanta dintre noi cine ne vede sesizeaza un echilibru fantastic care are ca sursa aceasta uniune invizibila dintre spiritele noastre uniune care nu are a face cu carnalitatea si cu umanul ci numai cu spiritul si dragostea platonica noi ne-am iubit din prima clipa in care ne-am vazut si ne-am simtit spiritele . Chiar daca uneori sintem la sute de kilometri iar eu ma gindesc sa o sun in momentul incare pun muna pe telefon acesta deja suna iar la celalalt capat este ea care a simtit dorinta mea de a vorbi cu ea pentru noi nu mai conteaza nici spatiu nici timp nici situatii materiale sau financiare STIM ca sintem si vom fi pentru eternitate unul al celuilalt inseparabili spirituali si ca chiar daca vom fi supusi trecerii prin moarte oriunde vom merge vom fi impreuna constienti de faptul ca apartinem unul celuilalt aceasta inseamna sa fim suflete pereche .

 

ma bucur pentru voi. sper doar sa vorbesti la fel si dupa 25 de ani de casnicie. mult noroc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu este eu si eu este tu :doh: m-am exprimat cam aiurea dar intelegeti voi esenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne place sa vorbim de '' suflet pereche '' atribut cu valoare transcedentala , dar in realitate este vorba de afinitate / compatibilitate sufleteasca, conjugat cu vraja generata de sentimentul iubirii.

 

De fapt, vrem sa spunem 'persoana potrivita.' Cineva cu care ne vom intelege perfect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

considerati ca exista un suflet pereche? Da,il cunosc de mai bine de un an.

si de ce trebuie sa il asteptam/cautam? Nu trebuie,caci dragostea apare cand nu te astepti,la fel si persoana respectiva.

de ce unii oameni mor fara sa intalneasca asa ceva? Fiindca nu stiu ce e iubirea adevarata,nu stiu ce inseamna ea cu adevarat.

sufletul pereche reprezinta perfectiunea pt voi? Mi se pare prea mult spus perfectiune,caci nimeni nu e perfect.Sufletul-pereche este persoana potrivita pentru mine,persoana langa care imi doresc sa-mi petrec toata viata,o iubesc asa cum este,cu calitati si defecte.

ce ar trebui sa intelegem si de ce e asa de dorit ?"Dragostea indelung rabda,dragostea este binevoitoare,dragostea nu pizmuieste,nu se lauda,nu se trufeste.Dragostea nu se poarta cu necuviinta,nu se manie,nu gandeste raul.Nu se bucura de nedreptate,ci se bucura de adevar.Toate le sufera,toate le crede,toate le nadajduieste,toate le rabda.Dragostea nu cade niciodata!" Cine cunoaste aceste lucruri va intelege si ce este dragostea adevarata,insa ambii parteneri dintr-un cuplu trebuie sa stie asta.

de ce nu ne multumim cu putinul de langa noi?Cand iubesti si esti iubit,nu ti se pare putin!Numai cel ce nu iubeste sau n-a iubit inca sustine asa ceva.

sau asta e o greseala?Da,este o greseala sa ai asteptari de la celalalt ca si cum ar fi perfect.

cat ar trebui sa il asteptam/cautam?cand trebuie sa ne dam batuti, ca sa nu pierdem si putinul ramas?Daca o cauti prea mult,luandu-te dupa idealurile tale,risti sa nu mai vezi cand apare cu adevarat acea persoana.Dragostea nu se cauta,vine ea singura,la momentul potrivit.Depinde numai de tine daca stii s-o vezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×