Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Sufletul pereche

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu mi-am gasit sufletul pereche si pot afirma ca nu este o himera ci este ceva foarte palpabil si cred ca depinde de locul si modul in care cauti acest suflet .

de cele mai multe ori noi oamenii vorbim mult si facem putin ,multi foarte multi vorbesc de sufletul pereche dar din cei care vorbesc (lucru simplu si facil dealtfel) infim de putin au facut ceva in sensul de a-si gasi sufletul pereche sau macar de ai contura un profil sa stie ce sa caute ,asta in cazul in care ei se cunosc citusi de putin pe ei insusi .

de aici mai incolo te las sa fabulezi :blink:

 

Tocmai asta n-ai inteles, nu este o himera in sensul ca nu exista, ci dimpotriva, daca ai cauta complet ai mai gasi si alte suflete "pereche" precum cel pe care l-ai gasit mai intai. Si cum cuvantul "pereche" se refera la cuplu, doi etc si la unicitatea unei relatii, a trebuit sa-l substitui cu cuvantul "compatibil" pentru ca sunt mai multe suflete "pereche" si relatii "perfecte". Notiunea de "pereche" este doar o notiune trupeasca, materiala, iar aici vorbim de suflete ci nu de trupuri pereche. E ca si cum ai vrea sa zici vanturi pereche, lumini pereche, ape pereche etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vanturi pereche? ..mistral cu crivatul si alizeele cu musonul? :spiteful:

abandonatule de unde ai dedus ca notiunea 'pereche' e o notiune trupeasca?

daca ai impresia ca-i la nelalocul ei propune tu alta sa vedem de ce esti in stare :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
abandonatule de unde ai dedus ca notiunea 'pereche' e o notiune trupeasca?

Tocmai ca io am impresia ca n-a inteles nimic. Sufletul pereche e o notiune sufleteasca,il simti ca este sau nu daca vine in primul rand din interior... Mai degraba as fi tentata sa spun ca din punct de vedere fizic,trupeste,ne potrivim cu n persoane,pe cand sufleteste nu :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare din noi avem dreptul sa visam, sa speram, sa credem... ca undeva acolo exista un suflet pereche. Dar oare ce inseamna acest suflet pereche?

Pentru unii dintre noi inseamna completare, unii spun asemanare. Pentru majoritatea dintre noi, trecuti de o anumita varsta, prin anumite experiente de viata - dragoste, consideram ca sufletul pereche se descrie prin: respect, ajutor, implinire. Cum ne ajuta "sufletul pereche".. Atunci cand te simti singur el este langa noi, atunci cand plangi, plange si el, atunci cand zambesti si te bucuri se bucura si el. Toti ne dorim o familie, un camin... pai doar langa cineva, cu cineva putem avea toate astea. De multe ori oamenii puternici ajung sus datorita intelegerii cu partenerul.

Sufletul pereche nu reprezinta nici macar o viziune asupra a ceea ce noi doar visam, visele sunt doar vise.. intamplarile se intampla cu adevarat.

Traiti esenta iubirii prin iubire, nu prin vise ce prind culoare doar in vise!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vanturi pereche? ..mistral cu crivatul si alizeele cu musonul? :spiteful:

abandonatule de unde ai dedus ca notiunea 'pereche' e o notiune trupeasca?

daca ai impresia ca-i la nelalocul ei propune tu alta sa vedem de ce esti in stare :lol2:

 

Am zis ca e o notiune materiala, deci ca atare este si trupeasca.

Tu vorbesti de niste vanturi legate de materie, si anume, de diferite locuri si destinatii (Franta, tropice, oceanul Indian etc), mai degraba spune-mi care e perechea vantului care bate prin parul tau?

 

Tocmai ca io am impresia ca n-a inteles nimic. Sufletul pereche e o notiune sufleteasca,il simti ca este sau nu daca vine in primul rand din interior... Mai degraba as fi tentata sa spun ca din punct de vedere fizic,trupeste,ne potrivim cu n persoane,pe cand sufleteste nu :lol2:

 

Trupeste exista tot felul de simetrii si perechi ce sunt legate de spatiu sau de timp. Vezi ca incurci notiunea de "pereche" cu cea de "potrivire". Daca te-ai culcat sau ai trait cu 10 persoane nu inseamna ca ai fost pereche cu toate persoanele ci ca te-ai potrivit cu ele (precum ai afirmat).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trupeste exista tot felul de simetrii si perechi ce sunt legate de spatiu sau de timp. Vezi ca incurci notiunea de "pereche" cu cea de "potrivire". Daca te-ai culcat sau ai trait cu 10 persoane nu inseamna ca ai fost pereche cu toate persoanele ci ca te-ai potrivit cu ele (precum ai afirmat).

Fals.Eu n-am afirmat asta,asa ai inteles tu. Nu incurc nici o notiune,tocmai iti explicam ca din punct de vedere fizic ma pot potrivi cu 10,dar unul singur e sufletul meu pereche. Vorbeam despre unicitate cand ma refeream la jumatate. Tu ai inteles exact pe dos. Reciteste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fals.Eu n-am afirmat asta,asa ai inteles tu. Nu incurc nici o notiune,tocmai iti explicam ca din punct de vedere fizic ma pot potrivi cu 10,dar unul singur e sufletul meu pereche. Vorbeam despre unicitate cand ma refeream la jumatate. Tu ai inteles exact pe dos. Reciteste.

 

Ce am zis n-a fost o critica ci dimpotriva am subliniat ideea ta cu care am fost de acord (trupeste ne potrivim cu "n" persoane). Dar nu sunt de acord si cu ideea ca trupul ar avea mai multe perechi (stiu ca n-ai afirmat asta). De exemplu, sa iau rotile de la o bicicleta, pot fi chiar diferite dar ele formeaza o pereche de roti. Roata din fata pot s-o inlocuiesc cu "n" roti potrivite si pe cea din spate cu "m" roti potrivite, dar exista o singura pereche, cea de la bicicleta; de aceea n-au cum sa exista mai multe trupuri pereche, perechea este unica. Poate esti de acord cu mine deoarece n-ai afirmat nici ca ar exista nici ca n-ar exista trupuri pereche.

 

Totusi cred ca incepem sa deviem de la subiect, vad ca mai este o tema identica (Suflete pereche) la Dragoste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt. mine nu a fost nici un fel de suflet pana acum,deci imi este cam greu sa cred ca exista cineva pt. mine ,iar un suflet pereche deja este ceva de neimaginat pt. mine.

 

OFF: Care e diferenta dintre topicul de aici si cel de la "Dragoste"? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OFF: Care e diferenta dintre topicul de aici si cel de la "Dragoste"? :cheer:

 

 

Se incearca o abordare filozofica. :cheer:

 

on:Daca sufletul pereche reprezinta perfectiunea,cum definiti aceasta perfectiune?

 

Credeti ca oricine are un 'suflet pereche' sau trebuie sa-l meriti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) :lol2:

Se incearca o abordare filozofica. :)

 

on:Daca sufletul pereche reprezinta perfectiunea,cum definiti aceasta perfectiune?

 

Credeti ca oricine are un 'suflet pereche' sau trebuie sa-l meriti?

sigur ca fiecare are un suflet pereche este ca o imagine in oglinda a :doh: sufletului sau este exact ceea ce merita :yes: :o:

 

 

Tocmai asta n-ai inteles, nu este o himera in sensul ca nu exista, ci dimpotriva, daca ai cauta complet ai mai gasi si alte suflete "pereche" precum cel pe care l-ai gasit mai intai. Si cum cuvantul "pereche" se refera la cuplu, doi etc si la unicitatea unei relatii, a trebuit sa-l substitui cu cuvantul "compatibil" pentru ca sunt mai multe suflete "pereche" si relatii "perfecte". Notiunea de "pereche" este doar o notiune trupeasca, materiala, iar aici vorbim de suflete ci nu de trupuri pereche. E ca si cum ai vrea sa zici vanturi pereche, lumini pereche, ape pereche etc.

te contrazic nu exista mai multe suflete pereche insasi notiunea de pereche exprima ca sint doi intr-o pereche nu pot fi trei

:o: :P ;) da compatibilitati exista asa cum exista si la donatorii de organe dar ca si acolo este un substitut nu originalul sufletul pereche este numai unul in univers iar cei care reusesc sa ajunga acolo sint inseparabili dupa aceea si fac un salt in evolutia lor personala . :o: este ca un bonus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×