Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Sufletul pereche

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu alte cuvinte, sufletul pereche e un posibil generator de adulter la care karma inchide ochii? :hi: E premisa din "Adam si Eva" lui Rebreanu. Ia sa vedem:

 

 

Inchipuieti ca-ti astepti sotul acasa, impreuna cu cei doi copii mici, in seara de Craciun. Sotul intarzie. Lumanarile ard, cozonacul dospeste, sticla de vin e deja desfacuta pe masa, pomul e facut de mult. Apare sotul pe la 10 seara, jovial, un pic fastacit, cu o privire pe care nu i-ai mai vazut-o niciodata. Ia in brate copiii, ii saruta, dupa care iti spune ca ar vrea sa discute ceva cu tine. Tu, surprinsa de aerul lui prea putin familliar, iti aprinzi o tigara cu o unda de ingrijorare. Iti spui insa ca e totul okay, e doar o impresie. Doar e seara de Craciun.

 

Pe scurt, iti spune ca i s-a intamplat ceva extraordinar. Ceva ce discutase el chiar cu tine in urma cu multi ani, dar niciodata serios si discutia a ramas doar o amintire placuta a unor vremuri in care jonglati cu ideile pentru a exprima pur si simplu in moduri cat mai imaginative dragostea pe care o traiati impreuna.

 

Iti spune ca si-a gasit sufletul pereche. Ii pare nespus de rau ca trebuie sa-ti spuna asta tocmai in cea mai frumoasa seara a anului, dar ati fost mereu sinceri unul cu celalalt si i se pare ca iti datoreaza asta. In plus, e evident intr-o stare de exuberanta pe care nu o poate disimula - in definitiv, si-a implinit karma, si savureaza splendoarea fiecarei secunde.

 

Iti spune apoi ca ea e o studenta de 20 de ani, pe care a vazut-o intr-o cafenea in care intrase cu colegii pentru o ultima barfa amicala inainte de vacanta de Craciun. De rest nu-si aduce aminte... a fost totul ca un vis. Stie doar ca fata l-a privit cu ochii mari, cafenii, si a simtit ca tot restul a incetat sa existe. Iar cand si-a trecut, indiferenta, mana peste pieptul bogat, i s-a... BEEP. WERBUNG.

 

Ooookay, let's cut the lyrical crap. :P :) :)

 

Long story short - omu' iti da papucii, cu plozi cu tot, in seara de Craciun, pentru ca stie, simte, ca si-a gasit sufletul pereche. Si doar si tu crezi in sufletul pereche, si i-ai spus cum e - simti pur si simplu cand il gasesti, deci e normal sa-l intelegi. El pleaca iute, inainte sa te dezmeticesti, iar pe cand o faci e deja in drum spre o cabana de munte cu saltele noi si prosoape curate.

 

Stai in sufragerie, fumezi, tragi din vinul Craciunului si te gandesti la misterioasele cai ale spiritului.

 

Morala: AIN'T KARMA A B*TCH :P :doh:

 

 

cu alte cuvinte...IN YOUR FACE B***H!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

considerati ca exista un suflet pereche?

Da.

si de ce trebuie sa il asteptam/cautam?

Nu trebuie, face fiecare ce vrea.

de ce unii oameni mor fara sa intalneasca asa ceva?

Nu stiu. Probabil ca nu l-au cautat bine sau nu au trecut pe langa el si le-a scapat.

sufletul pereche reprezinta perfectiunea pt voi?

Da.

ce ar trebui sa intelegem si de ce e asa de dorit ?

Nu inteleg intrebarea.

de ce nu ne multumim cu putinul de langa noi?

Din dorinta de a-l gasi probabil, cred, presupun, nu stiu ce gandesc toti.

sau asta e o greseala?

Care asta?

cat ar trebui sa il asteptam/cautam?cand trebuie sa ne dam batuti, ca sa nu pierdem si putinul ramas?

Depinde de fiecare, nu stiu. Habar nu am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

considerati ca exista un suflet pereche?

da, e plin de suflete pereche, peste tot...:P

 

si de ce trebuie sa il asteptam/cautam?

nu trebuie, nu toata lumea il asteapta/cauta

 

de ce unii oameni mor fara sa intalneasca asa ceva?

pt ca n-a fost sa fie... in schimb au avut altele poate invidiate de cei care l-au gasit

 

sufletul pereche reprezinta perfectiunea pt voi?

in mare da, in detalii nu

 

ce ar trebui sa intelegem si de ce e asa de dorit ?

nu e de dorit, difera de la o persoana la alta

 

de ce nu ne multumim cu putinul de langa noi?

pt ca daca ne multumim/complacem cu putinul de langa noi vine altul mai 'antrenat' si ni-l ia si pe ala...

 

sau asta e o greseala?

nu, este o greseala sa fi multumit...

 

cat ar trebui sa il asteptam/cautam?cand trebuie sa ne dam batuti, ca sa nu pierdem si putinul ramas?

:P ce batuti d-ne, mai sunt si alte lucruri faine de facut decat de 'pandit' sufletul asta, pereche. daca nu e sa fie nu e si gata, ne gasim alte preocupari

Editat de estella

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau asta e o greseala?

nu, este o greseala sa fi multumit...

 

cat ar trebui sa il asteptam/cautam?cand trebuie sa ne dam batuti, ca sa nu pierdem si putinul ramas?

:hi: ce batuti d-ne, mai sunt si alte lucruri faine de facut decat de 'pandit' sufletul asta, pereche. daca nu e sa fie nu e si gata, ne gasim alte preocupari

frumoasa replica dar atunci cind tinjesti dupa cineva pe care nici nu il cunosti dar stii ca exista aceste cuvinte nu au o prea mare valuare si daca nu esti o persoana benefica si iubitoare nici nu ai cum sa simti asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
frumoasa replica dar atunci cind tinjesti dupa cineva pe care nici nu il cunosti dar stii ca exista aceste cuvinte nu au o prea mare valuare si daca nu esti o persoana benefica si iubitoare nici nu ai cum sa simti asa ceva

 

fiecare tanjeste dupa ce-l taie capu' ... si, scuteste-ma cu texte de genul 'ca nu ai cum sa simti', toti simtim si ne dorim sa fim iubiti indiferent cum suntem/parem.

de fapt nici nu stiu de ce ma strofoc sa-ti raspund :hi: mi-am spus parerea, sincer, fara sa ma intereseze cam ce 'valoare' i-ai acorda ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare tanjeste dupa ce-l taie capu' ... si, scuteste-ma cu texte de genul 'ca nu ai cum sa simti', toti simtim si ne dorim sa fim iubiti indiferent cum suntem/parem.

de fapt nici nu stiu de ce ma strofoc sa-ti raspund :no: mi-am spus parerea, sincer, fara sa ma intereseze cam ce 'valoare' i-ai acorda ...

:P nu m-am referit la tine in special vorbeam in general dar probabil ca te simti cu musca pe caciula si de aici replica ta taioasa :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:no: nu m-am referit la tine in special vorbeam in general dar probabil ca te simti cu musca pe caciula si de aici replica ta taioasa :yes:

 

faci diferentierea intre 'persoana benefica si iubitoare' care crede in sufletul pereche si restul, neiubitori si nebenefici... implicit ma bagi intr-o categorie, deci normal ca ma simt vizata, dar, evident, fiecare ramane cu musca/barzaunele lui :P

Editat de estella

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×