Sari la conținut
Forum Roportal
dorinam

SOTUL MEU SUFERA DE CIROZA HEPATICA

Postări Recomandate

BUNA.CRED CA ESTE A 3A OARA DE CIND MA CHINUI SA SCRIU UN MESAJ,NU STIU DACA ACUM REUSESC, SAU AM SCRIS ACEST MESAJ DE MAI MULTE ORI, SINT MULTUMITA CA AM GASIT ACEST FORUM, ESTE EXACT CE CAUTAM SI SPER SA PRIMESC SI EU, LA FEL CA ALTI UTILIZATORI INFORMATII DESPRE CIROZA HEPATICA. SOTUL MEU A FOST DIACNOSTICAT ACUM 2 ANI CU CIROZA HEPATICA AUTOIMUNA DECOMPENSATA PORTAL, VARICE ESOFAGIENE GR.1, SPLENOMEGALIE GR. 5 SI INSUFICIENTA VENOASA.NI S-A SPUS CA BOALA O ARE DE CEL PUTIN 8 ANI, DAR NOI AM DEPISTAT-O F. TIRZIU.AS DORI ,SA POT TRIMITE SI EU ANALIZELE,SA MI SE SPUNA SI MIE DE FAPT CE CUPRIND, SI CIT DE INAINTATA SAU COMPLICATA E FAZA LUI. NU STIU DE CE , DAR AM IMPRESIA CA DOMNUL DOCTOR IMI ASCUNDE STAREA LUI REALA .IL INTERNEZ DIN 2 IN 2 LUNI LA INSTITUTUL FUNDENI, I SE FAC TOATE ANALIZELE,PERFUZII, PLASMA SI CRED CA CAM TOT CE SE POATE FACE IN SITUATIA LUI, DAR EU NICIODATA NU STIU EXACT IN CE FAZA E. TOT TIMPUL MI SE SPUNE CA E MULT MAI BINE DE CIT IL DUC, DAR NICIODATA LUCRU CONCRET

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult ,chiar m-am uitat toata ziua dupa un raspuns, am pus problema unui transplant, dar domnul doctor mi-a raspuns ca este prea devreme sa ne gindim la asa ceva.eu cred ca imi ascund mai multe decat este normal.de fapt nu ar trebui sa imi ascunda nimic, cel putin nu mie.ei imi spun ca este bine, dar sotul meu zilele trecute a urinat singe,si a avun crize enorme.ma duc cu el la spital si mi se spune ca acum e bine.nu stiu ce sa mai cred.este un medic extraordinar,toata lumea il lauda, a facut f. multe pt. sotul meu, dar tot cred ca nu mi se spune adevarul si asta ma doare cel mai tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mult ,chiar m-am uitat toata ziua dupa un raspuns, am pus problema unui transplant, dar domnul doctor mi-a raspuns ca este prea devreme sa ne gindim la asa ceva.eu cred ca imi ascund mai multe decat este normal.de fapt nu ar trebui sa imi ascunda nimic, cel putin nu mie.ei imi spun ca este bine, dar sotul meu zilele trecute a urinat singe,si a avun crize enorme.ma duc cu el la spital si mi se spune ca acum e bine.nu stiu ce sa mai cred.este un medic extraordinar,toata lumea il lauda, a facut f. multe pt. sotul meu, dar tot cred ca nu mi se spune adevarul si asta ma doare cel mai tare.

poate ar trebui sa-i explici foarte clar domnului doctor ca preferi sa stii decat sa te astepti in orice moment la ce-i mai rau

cred ca asta e cea mai buna metoda

cat despre sfaturi... nu stiu suna foarte grav ce spui acolo si nu stiu... incearca totusi si pe cale naturista... tatal meu cand era bolnav de cancer a mers la Virginia Faur si sa stii ca i-a facut bine ce i-a dat doar ca trebuie un regim tare dur de urmat...

dar ma rog poti incerca...

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUNA.CRED CA ESTE A 3A OARA DE CIND MA CHINUI SA SCRIU UN MESAJ,NU STIU DACA ACUM REUSESC, SAU AM SCRIS ACEST MESAJ DE MAI MULTE ORI, SINT MULTUMITA CA AM GASIT ACEST FORUM, ESTE EXACT CE CAUTAM SI SPER SA PRIMESC SI EU, LA FEL CA ALTI UTILIZATORI INFORMATII DESPRE CIROZA HEPATICA. SOTUL MEU A FOST DIACNOSTICAT ACUM 2 ANI CU CIROZA HEPATICA AUTOIMUNA DECOMPENSATA PORTAL, VARICE ESOFAGIENE GR.1, SPLENOMEGALIE GR. 5 SI INSUFICIENTA VENOASA.NI S-A SPUS CA BOALA O ARE DE CEL PUTIN 8 ANI, DAR NOI AM DEPISTAT-O F. TIRZIU.AS DORI ,SA POT TRIMITE SI EU ANALIZELE,SA MI SE SPUNA SI MIE DE FAPT CE CUPRIND, SI CIT DE INAINTATA SAU COMPLICATA E FAZA LUI. NU STIU DE CE , DAR AM IMPRESIA CA DOMNUL DOCTOR IMI ASCUNDE STAREA LUI REALA .IL INTERNEZ DIN 2 IN 2 LUNI LA INSTITUTUL FUNDENI, I SE FAC TOATE ANALIZELE,PERFUZII, PLASMA SI CRED CA CAM TOT CE SE POATE FACE IN SITUATIA LUI, DAR EU NICIODATA NU STIU EXACT IN CE FAZA E. TOT TIMPUL MI SE SPUNE CA E MULT MAI BINE DE CIT IL DUC, DAR NICIODATA LUCRU CONCRET

Draga Doamna,

Regret ca va aflati intr-o asemenea situatie.Sotul meu a avut ciroza si a facut transplant de ficat dar nu in Romania.Am mai raspuns la niste mesaje cu ceva timp in urma,despre situatia prin care am trecut noi si prin ce trecem.Daca va iutati pe mesajele trimise mai inainte le veti gasi si poate va vor mai raspunde la ceva intrebari.Sotul dvs.are ciroza de la virusul C sau din ce alta cauza? Ati vrea va rog sa specificati.

Nu stiu ce sa zic de atitudinea doctorului acela la care va duceti ,fata de starea in care se afla sotul dvs. Cred insa ca o a 2-a opinie va fi benefica pt.linistea dvs personala si eventual poate aflati mai multe.

Stiu din experienta noastra ca la ciroza este splina marita,sotul meu a avut varice esofagiene de gradul 1, sa stiti ca pot sa fie si mai rau,ca de exemplu gradul 2 sau3. Se poate ca sa plesneasca din cauza ca timpul de inchegare al singelui este foarte scazut si asta da o probabilitate mare de singerari.Aici ii faceau sotului meu plasma intravenos care mai aducea oarecum functiile ficatului la mai bine dar asta e pe timp scurt.Pentru varicele alea pe esofag i s-a prescris Omeprazole care se gasesc si la noi .Astea l-au ajutat foarte mult si inainte si dupa transplant.

Sint niste analize la singe care se iau special ,daca le aveti pe alea poate le comparam cu nivelele normale,si cu nivelele care le-a avut si sotul meu inainte de transplant.Valorile transaminazelor sunt mari ,pot sa sara de 800-1000,inainte de transplant si poate sa ajunga la cifre de peste 2000 dupa,pina se stabilizeaza lucrurile.Valorile astea care le spun eu aici sunt la ultimile zile de viata. Depinde de la persoana la persoana,unii au mai multe complicatii pe parcurs,depinde de cauza care a dus la ciroza,de acea v-am intrebat mai devreme daca ciroza se datoreaza virusului c.

Cred ca mai cu ceva teste care sa evidentieze starea exacta a ficatului ca de exemplu o biopsie,un tomograf la ficat ,rinichi,de acela cu contrast,poate o endoscopie,virologia....ne va da o idee mai buna asupra starii sotului dvs.

Cred ca unele as putea sa le traduc si eu,mai fac apel la cine mai stie terminologie medicala in engleza si putem sa scriem o scrisoare unui profesor pe la ceva universitati care-si vor da cu parerea.Putem sa facem si asta,nu-i o mare problema dar avem nevoie de mai multe rezultate,si aveti si dvs nevoie pentru linistea dvs .

Sotul cam cum maninca?Asa in general cam cum se simte .Are ascita?La ascita se umfla stomacul cu lichid se lasa si in picioare,o sa vedeti ca se ingroase picioarele sau stomacul.Slabeste ,mai ales la miini se vede ,pentru ca picioarele tot mari par de la ascita si corpul in general.Se poate sa creasca in greutate pentru ca lichidul nu se mai elimina,ci se duce in corp acolo unde e dirijat de boala.Nici medicii nu pot sa spuna cu exactitate cam cit ficat mai lucreaza.Ficatul are marea capacitate de a se regenera.Sunt foarte multe de spus ,trebuie mare lupta si incredere in Dumnezeu.Nu va dezamagiti.Lucrurile pot sa fie si mai bine.

Multa sanatate si sa ne auzim cu bine

Lod

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Doamna,

Regret ca va aflati intr-o asemenea situatie.Sotul meu a avut ciroza si a facut transplant de ficat dar nu in Romania.Am mai raspuns la niste mesaje cu ceva timp in urma,despre situatia prin care am trecut noi si prin ce trecem.Daca va iutati pe mesajele trimise mai inainte le veti gasi si poate va vor mai raspunde la ceva intrebari.Sotul dvs.are ciroza de la virusul C sau din ce alta cauza? Ati vrea va rog sa specificati.

Nu stiu ce sa zic de atitudinea doctorului acela la care va duceti ,fata de starea in care se afla sotul dvs. Cred insa ca o a 2-a opinie va fi benefica pt.linistea dvs personala si eventual poate aflati mai multe.

Stiu din experienta noastra ca la ciroza este splina marita,sotul meu a avut varice esofagiene de gradul 1, sa stiti ca pot sa fie si mai rau,ca de exemplu gradul 2 sau3. Se poate ca sa plesneasca din cauza ca timpul de inchegare al singelui este foarte scazut si asta da o probabilitate mare de singerari.Aici ii faceau sotului meu plasma intravenos care mai aducea oarecum functiile ficatului la mai bine dar asta e pe timp scurt.Pentru varicele alea pe esofag i s-a prescris Omeprazole care se gasesc si la noi .Astea l-au ajutat foarte mult si inainte si dupa transplant.

Sint niste analize la singe care se iau special ,daca le aveti pe alea poate le comparam cu nivelele normale,si cu nivelele care le-a avut si sotul meu inainte de transplant.Valorile transaminazelor sunt mari ,pot sa sara de 800-1000,inainte de transplant si poate sa ajunga la cifre de peste 2000 dupa,pina se stabilizeaza lucrurile.Valorile astea care le spun eu aici sunt la ultimile zile de viata. Depinde de la persoana la persoana,unii au mai multe complicatii pe parcurs,depinde de cauza care a dus la ciroza,de acea v-am intrebat mai devreme daca ciroza se datoreaza virusului c.

Cred ca mai cu ceva teste care sa evidentieze starea exacta a ficatului ca de exemplu o biopsie,un tomograf la ficat ,rinichi,de acela cu contrast,poate o endoscopie,virologia....ne va da o idee mai buna asupra starii sotului dvs.

Cred ca unele as putea sa le traduc si eu,mai fac apel la cine mai stie terminologie medicala in engleza si putem sa scriem o scrisoare unui profesor pe la ceva universitati care-si vor da cu parerea.Putem sa facem si asta,nu-i o mare problema dar avem nevoie de mai multe rezultate,si aveti si dvs nevoie pentru linistea dvs .

Sotul cam cum maninca?Asa in general cam cum se simte .Are ascita?La ascita se umfla stomacul cu lichid se lasa si in picioare,o sa vedeti ca se ingroase picioarele sau stomacul.Slabeste ,mai ales la miini se vede ,pentru ca picioarele tot mari par de la ascita si corpul in general.Se poate sa creasca in greutate pentru ca lichidul nu se mai elimina,ci se duce in corp acolo unde e dirijat de boala.Nici medicii nu pot sa spuna cu exactitate cam cit ficat mai lucreaza.Ficatul are marea capacitate de a se regenera.Sunt foarte multe de spus ,trebuie mare lupta si incredere in Dumnezeu.Nu va dezamagiti.Lucrurile pot sa fie si mai bine.

Multa sanatate si sa ne auzim cu bine

Lod

 

 

Multumesc mult pentru raspuns.Sa stiti ca m-amuitat acum pe analize si chiar nu mi-au dat raspunsul la tgo si tgp, nu stiu de ce. le am pe cele de acum 2 luni ,TGO 314 SI TGP 407.Ce mai am analize de la ultima internare sint:

ANA POZITIV

AMA NEGATIV

ASMA POZITIV+ ++

COAGULARE:

PT SEC 12.4

PT% 92

INR 1.1

FIBRINOGEN 261

CLA CLEAR

GLU NEGATIV

BIL NEGATIV

KET NEGATIV

SG 1.015

BLO NEGATIV

PH 6.5

PRO NEGATIV

URO 1.0 E.U/dL

NIT NEGATIV

LEU NEGATIV

 

LA HEMATOLOGIE MAI MARI SINT:

MCV 104H

MCH 34.3

PLT 100

PCT 0.06

EO <0.7

LY 35.2

LY% 35.2

CAM ASTEA SINT MAI MARI. CELELALTE SINT IN LIMITE NORMALE

DESPRE BIOPSIE MEDICUL EVITA SA O FACEM, IAR CIND AM POMENIT DE RMN A ZIS CA NU ARE ROST , CA SE VEDE DESTUL DE BINE SI ASA CE ARE

,CA NU ARE ROST SA IL RADIEM MAI MULT DE ATIT

CIROZA LUI NU ESTE PE VIRUS.SOTUL MEU ESTE PERSOANA ARABA, NU A BAUT SI NU A FUMAT IN VIATA LUI,NU A MINCAT CARNE DE PORC SI NICI CAFEA.NU STIM EXACT DE LA CE A FACUT-O, CRED CA NICI MEDICII NU ISI DAU SEAMA PREA BINE.SE BANUIE CA O ARE DE CEL PUTIN 10 ANI DAR NOI AM DEPISTAT-O IN 2004

 

PROBLEMA ESTE CA SOTUL MEU NICI NU VREA SA TINA REGIM STRICT.MA TIN DUPA EL MAI RAU CA DUPA UN COPIL, SI AR MINCA EXACT CE STIE CA NU ARE VOIE.MEDICUL NE-A SFATUIT SA RENUNTE DEFINITIV LA CARNE, DAR EL NICI NU VREA SA AUDA.AVIND COPII MICI, DE 5 SI 7 ANI,NU POT SA NU CUMPAR UNELE MINCARURI DE CARE AU NEVOIE COPII SI TOT ASA.SI DE MINCAT INCA ARE POFTA. RAR SE INTIMPLA SA NU MANINCE,SI ASTA MAI MULT CAM CU O ZI DOUA INAINTE DE A URINA SINGE.ATUNCI II DISPARE POFTA DE MINCARE.

 

LA RINICHI AU INCERCAT SA II MAI FACA O ANALIZA,NU IMI AMINTESC CUM II SPUNE, I S-A ADMINISTRAT IOD INTRAVENOR SI A FACUT ALERGIE LA ACEST COMPONENT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult pentru raspuns.Sa stiti ca m-amuitat acum pe analize si chiar nu mi-au dat raspunsul la tgo si tgp, nu stiu de ce. le am pe cele de acum 2 luni ,TGO 314 SI TGP 407.Ce mai am analize de la ultima internare sint:

ANA POZITIV

AMA NEGATIV

ASMA POZITIV+ ++

COAGULARE:

PT SEC 12.4

PT% 92

INR 1.1

FIBRINOGEN 261

CLA CLEAR

GLU NEGATIV

BIL NEGATIV

KET NEGATIV

SG 1.015

BLO NEGATIV

PH 6.5

PRO NEGATIV

URO 1.0 E.U/dL

NIT NEGATIV

LEU NEGATIV

 

LA HEMATOLOGIE MAI MARI SINT:

MCV 104H

MCH 34.3

PLT 100

PCT 0.06

EO <0.7

LY 35.2

LY% 35.2

CAM ASTEA SINT MAI MARI. CELELALTE SINT IN LIMITE NORMALE

DESPRE BIOPSIE MEDICUL EVITA SA O FACEM, IAR CIND AM POMENIT DE RMN A ZIS CA NU ARE ROST , CA SE VEDE DESTUL DE BINE SI ASA CE ARE

,CA NU ARE ROST SA IL RADIEM MAI MULT DE ATIT

CIROZA LUI NU ESTE PE VIRUS.SOTUL MEU ESTE PERSOANA ARABA, NU A BAUT SI NU A FUMAT IN VIATA LUI,NU A MINCAT CARNE DE PORC SI NICI CAFEA.NU STIM EXACT DE LA CE A FACUT-O, CRED CA NICI MEDICII NU ISI DAU SEAMA PREA BINE.SE BANUIE CA O ARE DE CEL PUTIN 10 ANI DAR NOI AM DEPISTAT-O IN 2004

 

PROBLEMA ESTE CA SOTUL MEU NICI NU VREA SA TINA REGIM STRICT.MA TIN DUPA EL MAI RAU CA DUPA UN COPIL, SI AR MINCA EXACT CE STIE CA NU ARE VOIE.MEDICUL NE-A SFATUIT SA RENUNTE DEFINITIV LA CARNE, DAR EL NICI NU VREA SA AUDA.AVIND COPII MICI, DE 5 SI 7 ANI,NU POT SA NU CUMPAR UNELE MINCARURI DE CARE AU NEVOIE COPII SI TOT ASA.SI DE MINCAT INCA ARE POFTA. RAR SE INTIMPLA SA NU MANINCE,SI ASTA MAI MULT CAM CU O ZI DOUA INAINTE DE A URINA SINGE.ATUNCI II DISPARE POFTA DE MINCARE.

 

LA RINICHI AU INCERCAT SA II MAI FACA O ANALIZA,NU IMI AMINTESC CUM II SPUNE, I S-A ADMINISTRAT IOD INTRAVENOR SI A FACUT ALERGIE LA ACEST COMPONENT

Draga Doamna,

Va multumesc pentru raspuns.O sa imi ia ceva timp sa ma edific de valorile acelea de la singe ,este o oarecare mare diferenta din romaneste in engleza,eu ma descurc cam greu pt ca cele mai multe le-am invatat in engleza si nu le am corespondentul in romaneste.

As vrea sa va intreb cum a-ti aflat ca are ciroza hepatica ? cum a fost detectata pentru ca v-am mai spus sotul meu a facut transplant de ficat ,si am trcut prin astea.Ce vreau sa va spun e ca testele medicale sunt foarte clare,evidentiaza clar prezenta cirozei.RMN-ul nu este radioactiv este un fel de tub mare in care intra tot corpul si care ia imagini,care pot evidentia o eventuala tumoare sau vreun blocaj la bila care afecteaza si distrug functiile ficatului.Daca RMN-ul e facut cu solutie de contrast e si mai bine pt ca se vede clar care e problema.Mai este o masina care face poze si se numeste tomograf computerizat (CT scan)si care este intr-adevar radioactiv.

Biopsia sau punctia hepatica la ficat arata gradul de deteriorare al ficatului,daca are ciroza sau fibroza si de ce.Testele la singe ,valorile hepatice arata deasemenea alte probleme.Observ ca la analize de singe de mai sus dau ei : BIL NEGATIV si mai departe GLU NEGATIV.Pai bilirubina trebuie sa aibe valori -nu e pozitiv sau negativ la fel si glucoza (e pt diabet).Noi de accea nu intelegem ce rezultate de analize dau ei .

Hepatitele sint mai multe ,nu numai b si c si trebuie sa le verificati pe toate,pt.ca aproape toate dau probleme.

Daca reiese ca ciroza nu se datoreaza vreunei hepatite sansele de trai dupa transplant sint cele mai bune.In cele mai multe cazuri hepatitele revin si in noul ficat transplantat si il ataca si situatia devine greu de controlat (depinde de fiecare persoana)

Faptul ca nu tine regim il ajuta la ficat ,un regim drastic slabeste organismul ,si nicaieri in lume nu e recomandat asa ca la noi.

Trebuie sa faceti mai multe teste,ceva este foarte neclar.Sansele ca sa se regleze treburile sunt foarte bune,trebuie analizate si alte cauze care au dus la aceasta situatie.Chestia aia cu rinichii e cam ciudata.Nu prea corespunde.Trebuie mai multe investigatii.Faptul ca sotul dvs are si alta alta nationalitate aste il ajuta .Sint tari in orientul mijlociu cu un standard medical superb si faptul ca dumnealui vorbeste araba ii este de mult ajutor.

Cind sotul meu a avut transplantul am cunoscut in spital un tinar care era la un pas de transplant din cauza unui blocaj la bila ,care i-a distrus ficatul .Cind am plecat noi incercau o operatie care sa -i elibereze blocajul ,dar era foarte greu pt.ca era foarte slab fizic,o insiruire de oase practic.Deasenenea era un om de 40 de ani care avea cancer la ficat ,i-au tratat cancerul pina s-a retras si apoi i-au facut transplat,si avusese si rinichii afectati.In caurile astea se face dublu transplant in acelasi timp si de ficat si de rinichi.Sint tot felul de situatii .Trebuie sa faceti mai multe analize-vorbiti si cu alti doctori.

O sa incerc sa descifrez valorile alea de singe sa vedem cam ce avem aici dar in nici un caz nu par rezultate de ciroza.

Numai biopsia arata ciroza.Poate sa fie galben si din alte cauze .Ce sa mai vorbesc ,ceva nu se potriveste .Va uram multa sanatate si mult succes si daca mai vreti sa stiti ceva va rog sa ne scrieti.

LOD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IN URMA CU PATRU ANI I-A APARUT INSUFICIENTA VENOASA. NE-AM DUS LA DOCTOR PENTRU CA I SE UMFLAU PICIOARELE F. TARE SI SE INVINETEAU.DUPA TREI ANI DE TRATAMENT,N-I S-A SPUS DE FAPT SA CONTROLAM SI CELELALTE ORGANE CA BOALA LUI S-AR PUTEA SA FIE DIN ALTA CAUZA.IN FEBRUARIE 2004 AM AJUNS LA INSTITUTUL CANTACUZINO PENTRU UN SET DE ANALIZE.ACOLO N-I S-A SPUS CA ARE TRANSAMINAZELE F. MARI DATORITA ALIMENTATIEI.CUM SOTUL MEU MINCA F. CONDIMENTAT AM CREZUT.A LUAT 2 LUNI SILIMARINA,PINA UN PRIETEN DOCTOR A CITIT ANALIZELE INTIMPLATOR SI NE-A ZIS CA ESTE VORBA DE O CIROZA,NICIDECUM CE NE-A U ZIS EI. ATUNCI AM AJUNS LA FUNDENI LA GASTRO.I S-A PUS DIACNOSTICUL DE CIROZA HEPATICA COMPENSATA AUTOIMUNA.IN NOEMBRIE 2005 ,NEFIIND MULTUMITA DE TRATAMENT SI ANALIZE,AM CONSULTAT UN ALT MEDIC,CU UN ETAJ MAI SUS:ACEEASI BOALA, ALT TRATAMENT.IN IUNIE 2006 SOTUL MEU A FACUT O CRIZA DE RINICHI, PENTRU CA INTRE TIMP A FACUT PIETRE LA RINICHI SI A FORT INTERNAT DE URGENTA TOT LA FUNDENI.DE AICI I S-A FACUT TRANSFERUL LA GASTRO LA UN ALT MEDIC RECOMANDAT DE PRIMUL, SI DE CARE AM FOST MULT MAI MULTUMITI.POT SA SPUN DE FAPT CA DEABIA ATUNCI I S-A PUS UN DIACNOSTIC CLAR, CIROZA DECOMPENSATA AUTOIMUNA .ABIA AICI A INTRAT SOTUL MEU PE PLASMA, PERFUZII SI TRATAMENT CUM TREBUIA DE FAPT DE LA INCEPUT.CEEA CE NU SIU ESTE DE CE TOTI ACESTI MEDICI AU EVITAT SA II FACA BIOPSIA, RMN-UL SI ALTE ANALIZE CARE AR CLARIFICA MAI BINE BOALA IN SINE.DOMNUL DOCTOR ACTUAL IMI TOT SPUNE CA O SA IL PUNA PE PICIOARE, CA O SA FIE MAI BINE, SA AVEM RABDARE CA ASTA SE FACE IN TIMP TININD CONT CA BOALA E DESTUL DE VECHE SI AVANSATA, DAR TOTUL O SA FIE BINE. EU IN SCHIMB NU VAD NICI MACAR O AMELIORARE, DIN CONTRA,M-I SE PARE CA LUCRURILE SE COMPLICA MAI MULT.SOTUL MEU NU MAI IESE DIN CASA, E F. SLABIT, AMETESTE SI IL DOR PICIOARELE.TOT TIMPUL ARE OSTARE DE OBOSEALA CARE NU II PERMITE SA MEARGA MAI MULT DE 50m.SI LA ULTIMA INTERNARE NICI PLASMA NU I-A MAI ACCEPTAT-O ORGANISMUL.SI MIE IAR M-I S-A SPUS SA STAU LINISTITA CA NU E NIMIC MAI GRAV CA PINA ACUM.ASTA NU POT SA INTELEG:NU E NIMIC MAI GRAV, TOTUL E MAI BINE,NU E NEVOIE SA NE GINDIM LA TRANSPLANT,NU ESTE NECESARA BIOPSIA CA AU DIACNOSTICUL SIGUR,DAR EL ESTE DIN CE IN CE MAI RAU.ATUNCI AM AJUNS LA CONCLUZIA CA IMI ASCUND CEVA, CA POATE AU UN MOTIV DE NU IL DESCHID SAU NU II FAC BIOPSIA .SI DACA ESTE ASA , AS PREFERA SA STIU EU.IN LUNA OCTOMBRIE A AVUT CITEVA LESINURI CU PIERDERE DE MEMORIE.MI-AU ZIS CA DIN CAUZA INSUFICIENTEI VENOASE I S-AU COAGULAT ANUMITE VASE DE SINGE PE CREIER SI E PREDISPUS LA AMNEZIE.I-AM CERUT PAREREA SA MA DUC SAU NU LA UN MEDIC DE SPECIALITATE,LA CARE MI-A RASPUNS CA E PREA TIRZIU, CA PICIOARELE LUI SINT EFECTIV NEGRE SI NIMENI NU SE BAGA SA II MAI FACA CEVA. ASTA CE INSEAMNA?E MAI BINE , CUM ZICEAU EI, SAU E PREA TIRZIU?AICI MA BLOCHEZ EU SI NU STIU CE SA MAI CRED.E BINE SAU NU, SE POATE FACE CEVA SAU E PREA TIRZIU,SI DE FAPT CE ARE DE LA CAP LA COADA SI CE MAI E DE FACUT.ORI NU ISI DAU NICI EI SEAMA BINE, ORI STIU SI NU IMI SPUN MIE,SAU POATE NU ISI DAU INTERESUL.EU SINT FOARTE DERUTATA SI NU STIU CE SA CRED , DE ACEEA AM SCRIS PE ACEST FORUM, POATE CINEVA MA POATE LAMURI SI PE MINE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bobo ,mai traieste tatal in urma tratamentului?

tata si-a revent dupa tratament dar a incetat sa-l mai respecte l

la un an a murit

insa o data cu el a inceput tratamentul o doamna cu tumoare si a mai trait vreo 10 ani

deci cred ca totul tine de noi

bafta multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×