Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La multi ani tuturor si multa sanatate !!!! Spider sa ai un an plin de impliniri, de realizari si tot ce-ti doresti tu !!!!! :P

 

 

A mai trecut un an cu bine...!!! Spider....pe unde esti??? Am vesti bune despre fratele meu...Toate cele bune si multa sanatate !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa suntem noi astia cu bolile astea smecheroase, ne bucuram de fiecare an care trece din viata noastra. Si cu cat trec mai multi cu atat ne bucuram mai tare. Exact invers fata de omul modern care se intristeaza de trecerea timpului si-i infioara gandul ca imbatranesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa suntem noi astia cu bolile astea smecheroase, ne bucuram de fiecare an care trece din viata noastra. Si cu cat trec mai multi cu atat ne bucuram mai tare. Exact invers fata de omul modern care se intristeaza de trecerea timpului si-i infioara gandul ca imbatranesc.

 

 

E minunat ca avem sansa sa ne bucuram ...!!!...omul modern sa invete de la noi sa pretuiasca viata si sa fie recunoscator ca imbatraneste !!! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte greu sa inveti din experienta altora daca nu treci prin foc si nu cunosti durerea. Inainte cand vedeam un suferind, nu puteam sa-mi imaginez prin ce fel de chinuri trece cu toate ca incercam. Acum e mult mai usor sa-i inteleg pe bolnavii care-si taraie boala de ani de zile sau char pe cei care sunt pe patul de moarte. Pot sa intru in pielea lor, sa simt ce simt si ei si sa-i inteleg. Altadata nu-i intelegem pe unii cum de s-au putut impaca cu gandul mortii si nu-mi explicam cum de inca mai traiesc, cum de rezista cu ideea ca o sa plece curand. Mi se parea un gand ucigator, groaznic, atat de inspaimantator incat parca nici nu vroiam sa ma gandesc. Si totusi erau atat de linistiti... Acum ii inteleg pe toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

am citit cam tot despre melanom malign aici pe forum. m-am hotarat sa scriu si eu povestea mea.

acum in an pe 18 februarie 2010 am fost diagnostica cu melanoma stadiu 1 spre 2. am fost operata, ganglionii santinela au fost curati. am facut pet ct , la fel fara nici o problema. de cateva zile am observat pe taietura de la operatie pete maronii, o pigmentare a pielii exact pe taietura. nu stiu daca este motiv de ingrijorare sau nu.

de un an de zile orice durere, pete, alunite sunt pentru mine o tragedie.

daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva sa-mi scrie.

o zi buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai la mine s-a tot schimbat culoarea de pe taietura. Ba rosie, ba maro, ba alb, acu e vinetie in momentul asta, maine dimineata e alb si tot asa, iar rosu... etc Cat e de mare taietura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte greu sa inveti din experienta altora daca nu treci prin foc si nu cunosti durerea. Inainte cand vedeam un suferind, nu puteam sa-mi imaginez prin ce fel de chinuri trece cu toate ca incercam. Acum e mult mai usor sa-i inteleg pe bolnavii care-si taraie boala de ani de zile sau char pe cei care sunt pe patul de moarte. Pot sa intru in pielea lor, sa simt ce simt si ei si sa-i inteleg. Altadata nu-i intelegem pe unii cum de s-au putut impaca cu gandul mortii si nu-mi explicam cum de inca mai traiesc, cum de rezista cu ideea ca o sa plece curand. Mi se parea un gand ucigator, groaznic, atat de inspaimantator incat parca nici nu vroiam sa ma gandesc. Si totusi erau atat de linistiti... Acum ii inteleg pe toti.

 

 

Buna Ghiocel,

 

Eu iti scriu ca poate aflu niste raspunsuri de la tine. tatal meu a fost diagnosticat saptamana trecuta cu melanom malign stadiul 3 din 6. In Ianuarie i s-a facut operatia locala si i s-a extras tomora local, dupa care tesutul a fost trimis la analiza si a iesit rezultatul care tocmai l-am mentionat. De atunci nu mai dorm noaptea nu mai stiu de familia mea si incerc sa gasesc raspunsuri si procese de recuperare...Daca nu e prea mult te rog ajuta-ma cu niste raspunsuri pt ca ai trecut pe acolo...

1.Din tot ce am cautat eu am gasit ca melanoma are 4 stadii si nu 6? ma poti te rog frumos lumina?

2. Azi a avut o consultatie cu chirurgul de vase care i-a zis ca va trebui sa ii faca o operatie sa-i scoata ganglionii pe partea unde a fost tumora initial(piciorul stang in talpa) si plus sa-i taie piciorul pe lung sa-i scoata o vena. La fel nu am mai auzit asa ceva pana acum...ce parere ai? unde ai fost tu operat si oare nu cer prea mult daca imi dai contactul medicului tau?

 

Sunt disperata si poate incoerenta insa te rog daca stii ceva ce ar putea sa ma ajute, te rog din suflet raspunde-mi...

 

Din cate stiu eu tot cercetare pesonala e ca melanomul gr 2, e prins din timp si daca ganglionii nu ti-au fost afectati, sunt sanse de peste 60% de recuperare...adica sa nu iti mai apara prin alta parte...oricum o dieta fara carbohidrate si fara dulciuri, inclusiv fructe bogate in zahar gen strguri nu ar trebui sa consumi...am mai citit ca o dieta complet cruda ar ajuta enorm organismul in lupta cu aceasta crunta boala...

 

multumesc din suflet pt timpul acordat citirii mesajului, si sper din tot sufletul sa imi raspunzi

 

Are cineva adresa lui Spider? am nevoie urgenta sa ii cer parerea! SUNT DISPERATA! MA POATE AJUTA CINEVA? VA ROG FRUMOS...ADRESA DE EMAIL AL LUI SPIDER?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Semidaneacsu

 

Din cate stiu melanoma are 4 stadii, cu toate ca proabil o sa gasesti pe internet articole unde se vorbeste de 5 stadii

 

Si mie mi s-a descoperit acum o luna si jumate, melanoma in stadiul III. Mi-au fost extirpati ganglioni santinela (2), dar nicidecum toti. In principiu se extirpeaza numai ganglionii santinela si in functie de rezultatul biopsiei se va proceda la curatarea totala a zonei de ganglioni.

Am avut fericirea ca ganglionii sa fie negativi si tomografiile pe care le-am facut (toracic, abdominal si cerebral) sa fie si ele bune. Deocamdata nu mi s-a recomandat nici-o terapie (spun deocamdata pentru ca primul medic la care am fost mi-a spus ca nu este nevoie, dar pentru linistea mea, mi-a recomandat sa vada analizele si alta doctora, care se ocupa foarte mult cu melanoma). Mi s-a recomandat sa ma feresc foarte mult de soare, sa folosesc crema antisolara tot timpul anului cu o protectie de cel putin 30, si din sase in sase luni v-a trebui sa ma duc la control

 

In legatura cu extirparea venei de care spui.... pana aum nu am auzit si nu am citit de asa ceva

 

Multa sanatate!!!

 

P.S nu sunt medic, ti-am raspuns din propria mea experinta, dar pentru linistea voastra cred ca ar fi bine sa cereti si parerea altui medic (asta daca nu sunteti satisfacuti de primul)

Editat de Korina123

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Melanomul are mai multe stadii in functie de invazia in dermul profund, ajungand uneori la 6. E o masuratoare care se face fizic. Pentru Clark se "feliaza" melanomul si in functie de numarul "feliilor" se stabileste indicele Clark iar pentru Breslow se masoara efectiv in mm o sectiune. Nu sunt sigur daca e chiar asa dar sigur sunt pe aproape.

Iar referitor la ganglioni si vena, e interesant ca ai ajuns la unii doctori care sunt interesati si vor sa faca ceva. Nu zic ca eu n-am ajuns pe maini bune dar nu mi-a sugerat nimeni sa-mi scoata ganglioni, vene sau alte chestii. La mine a fost suficient sa-mi scoata melanomul cu tot cu jumatate din mine (exagererez). Si poate chiar asta mi-am dorit. Apoi in legatura cu procentul de recuperare nimeni nu poate sti care e, se moare de II si se traieste de IV exemple fiind si aici pe forum. Doctorii mi-au spus ca nu exista 2 cazuri identice, fiecare pacient e unic in cazul melanomului.

Despre alimentatie, am eliminat carnea cu exceptia pestelui si zaharul total.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×