Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La multi ani tuturor si multa sanatate !!!! Spider sa ai un an plin de impliniri, de realizari si tot ce-ti doresti tu !!!!! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Acum 7 ani am avut un episod de m.m., extirpat chirurgical, urmat de 4 reprize de citostatice.

Pana acum 2 luni, nimic.

Acum 2 luni am suferit o criza ce aducea a epilepsie - tremur, scaderea temperaturii, mi-am musvat limba.

Am facut CT si RMN si au vazut mai multe tumori pe creier dintre care una de 4/5 cm, ceva pe la ficat si plamani.

Fiind cu antecedente de m.m., diagnosticul a fost clar - metastaze.

M-au iradiat 2 saptamani si s-au hotarat apoi sa me opereze pe creier.

Surpriza - in loc de tumora au gasit un hematom.

Abia acum am dat produsul la analiza si astept raspunsul.

Sunt presat sa incep un tratament cu MUPHORAN care, se spune nu se gaseste in RO.

Stie cineva ceva despre vacest medicament ?

Accept deschis orice discutie pe aceasta tema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Pt. cei care sunt documentati cu privire la aceasta boala necrutatoare, va rog sa ma ajutati; v-as ruga sa ma contactati pe privat - ce pot face? momentan sunt sub socul aflarii vestii ca am fost diagnosticata cu melanom malign; faptul ca s-a facut rezectie integrala nu ma face sa sper la nimic; sunt cu moralul la pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

Pt. cei care sunt documentati cu privire la aceasta boala necrutatoare, va rog sa ma ajutati; v-as ruga sa ma contactati pe privat - ce pot face? momentan sunt sub socul aflarii vestii ca am fost diagnosticata cu melanom malign; faptul ca s-a facut rezectie integrala nu ma face sa sper la nimic; sunt cu moralul la pamant.

Trebuie sa te duci la un dermatolog si sa iti calculeze un indice, Breslow se numeste, acesta e adancimea in piele a melanomului.

Sanse de trait sunt relativ mice, dar sunt ale tale si totusi daca s-a facut rezectie inseamna ca nu a fost un melanom adanc, mare. Presupun ca ai avut un singur melanom.

Daca nu zici in ce stadiu e melanomul, nu poti face prognostic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa te duci la un dermatolog si sa iti calculeze un indice, Breslow se numeste, acesta e adancimea in piele a melanomului.

Sanse de trait sunt relativ mice, dar sunt ale tale si totusi daca s-a facut rezectie inseamna ca nu a fost un melanom adanc, mare. Presupun ca ai avut un singur melanom.

Daca nu zici in ce stadiu e melanomul, nu poti face prognostic.

 

Indicele Breslow e de 0.5 mm cu invazia focala a dermului papilar - stadiul Clark II. Da, a fost un singur melanom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti zic dupa statistica, daca ai indicele Breslow sub 1 mm, ai sanse de supravietuire pe o durata de 5 ani de 95-100%.

Clark 2, inseamna ca ti-a invadat in dermul papilar si ai 95 % pe 5 ani.

Ulceratii ai avut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu iti zic dupa statistica, daca ai indicele Breslow sub 1 mm, ai sanse de supravietuire pe o durata de 5 ani de 95-100%.

Clark 2, inseamna ca ti-a invadat in dermul papilar si ai 95 % pe 5 ani.

Ulceratii ai avut?

Nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E de bine atunci. Cam astea sunt sansele tale de supravietuire.

Oricum acum trebuie sa fii intotdeauna vigilenta si ai grija de tine.

TNM cum te-a stadializat?

Editat de catherinedeneuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×