Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Katiaa, iti raspund eu cu toate ca ar trebui sa-ti raspunda altcineva care are pregatire in acest domeniu dar nu urmereste acest forum. Simptomele pe care le-ai descris tu sunt exact cele pe care le-am avut eu si s-a dovedit a fi MM Clark III. Asta bine-nteles ca nu e o regula dar totusi parerea mea e ca trebuie sa faca un control dermatologic URGENT, sa evite excizia prin alte metode decat cea cu bisturiul si sa se faca oncologic. Daca urmaresti aceste aspecte elimini din start un mare risc. Eu daca nimeream pe la nestiutori si imi excizau melanomul cu siguranta de 2-3 mm, poate ca acum nu mai eram sau urma sa plec in scurt timp. Nici acum nu stiu daca am scapat dar cel putin am sperante mai mari. Impinge-l de la spate sa faca maine poimaine un control pentru ca dupa cum ai spus si tu nu e de glumit. Unii au ras de mine ca am fost la Iasi pentru o simpla alunita dar s-a doviedit a nu fi chiar atat de simpla. Daca vrei te indrum catre medici din Iasi cu nr. de telefon si tot ce-ti trebuie pentru dermatologie cat si pentru chirurgie plastica. Doamne ajuta.

 

 

Leu79, cunosc o persoana care si-a cauterizat o alunita de pe spate si dupa un timp i-a crescut la loc si atat fara alte complicatii. Oricum cel mai bun e controlul dermatologic, la fel si pentru Lil Be.

 

DDR nu pot sa-ti raspund pe privat, da-mi adresa ta de e-mail.

Editat de onyx-20

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Katiaa, iti raspund eu cu toate ca ar trebui sa-ti raspunda altcineva care are pregatire in acest domeniu dar nu urmereste acest forum. Simptomele pe care le-ai descris tu sunt exact cele pe care le-am avut eu si s-a dovedit a fi MM Clark III. Asta bine-nteles ca nu e o regula dar totusi parerea mea e ca trebuie sa faca un control dermatologic URGENT, sa evite excizia prin alte metode decat cea cu bisturiul si sa se faca oncologic. Daca urmaresti aceste aspecte elimini din start un mare risc. Eu daca nimeream pe la nestiutori si imi excizau melanomul cu siguranta de 2-3 mm, poate ca acum nu mai eram sau urma sa plec in scurt timp. Nici acum nu stiu daca am scapat dar cel putin am sperante mai mari. Impinge-l de la spate sa faca maine poimaine un control pentru ca dupa cum ai spus si tu nu e de glumit. Unii au ras de mine ca am fost la Iasi pentru o simpla alunita dar s-a doviedit a nu fi chiar atat de simpla. Daca vrei te indrum catre medici din Iasi cu nr. de telefon si tot ce-ti trebuie pentru dermatologie cat si pentru chirurgie plastica. Doamne ajuta.

 

 

Leu79, cunosc o persoana care si-a cauterizat o alunita de pe spate si dupa un timp i-a crescut la loc si atat fara alte complicatii. Oricum cel mai bun e controlul dermatologic, la fel si pentru Lil Be.

 

DDR nu pot sa-ti raspund pe privat, da-mi adresa ta de e-mail.

 

 

hmm..merci onyx. m-am mai calmat :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna la toata lumea!

 

Avgustule :help: ti-am scris pe privat. Iti scriu si aci. Ma bucur enorm de mult sa aud vestile bune. Exact cum am banuit la inceput, daca iti mai amintesti, :haha: fratele tau are sanse sa traiasca mult si bine sub o indrumare corecta si inconjurat de dragostea familiei lui. Te rog sa imi scrii cand ai timp si sa-mi dai vesti. Te salut!

Un mesaj pentru toti cei care imi cer sfatul:

 

Va rog sa-mi scrieti pe privat. Imi voi face timp sa va raspund la fiecare in parte. Totusi, doresc sa clarific din start faptul ca eu nu pot face minuni.

 

Nu dispun de timpul necesar sa intru pe forum asa cum o faceam in trecut, si nici nu pot sa imi las adresa privata aici insa sunt sigura ca persoanele care deja au adresa mea de email va vor ajuta sa ma contactati pe privat.

 

Sa fiti iubiti!

 

spider

 

Multumesc Spider, o sa vb. pe privat.... :crazypilot: Sanatate multa !

Avgustul

 

 

Va rog sa ma scuzati..stiu ca probabil asteptati un semn de la spider...toti asteptam dar va rog sa-mi spuneti daca se poate cum si ce a facut fratele dvs de a rezistat atata adica unde a fost ,ce tratamente i s-au dat.sotul meu a fost diagnosticat cu melenom malign clark IV la inceputul acestui an in urma extriparii unuei alunite toracice.Am fost la cluj unde i s-au extirpat ganglioni santinela din zona axiala si inghinala .Analizele au arata ca nu sunt maligni dar la cateva zile i-a aparut o umflatura alaturi de alunitza initiala astfel ca a mai facut o alta operatie. Rezultatul...melnom malign metastaza la alunita respectiva Iar la cluj si a facut un computer tomograf acum 14 ziel adica pe 30 iulie 2009. rezultatul e bun nu e atins nici un organ vital.In concuzie din iarna pana acum a facut 6 operatii dar atat .Clujul zice ca nu da nici un tratament ceea ce pe noi ne sperie si ca singurul tratament este ala de a scoate si tot scoate "pana metastazeaza undeva" nici restictii de alimentatie nici nimic altceva doar din trei in trei luni la control-si deja i-a mai aparut o umflatura . Va implor sa imi raspundeti macar sa stiu ce si cum a facut fratele poate mai e o sansa si pentru sotul meu care are 47 de ani. multumesc din suflet si multa sanatate.Poate putem lua legatura intr-un fel.

 

 

Adresa mea de e-mail: avgustul2005@yahoo.com.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gina, nu pot sa-ti raspund pe privat, trimite-mi te rog e-mail-ul tau

 

ginacimpoaca@yahoo.co.uk

Nu stiu de ce...dar nu mai pot trimite mesaje private...scuze pentru off topic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna din nou,

ma bucur onyx ca esti bine!

intre timp eu tot nu am reusit sa merg sa-mi scot alunita.In schimb cumnata mea care a avut una ce incepuse sa se modifice(mancarimi, roseata,modificare dimensiuni) a reusit sa faca lucrul asta!

Totusi datorita ei cred ca am gasit ceea ce cautam:medicul potrivit pentru excizia alunitei mele!Stiam de el, chiar acum vreo 5 ani imi programasem la dansul mult asteptata excizie dar cum mama a inceput sa planga ca ma pierde ...am anulat operatia.Si uite asa au trecut anii, dar vreau ca anul asta sa nu mai intarzii si sa scap de acest stres.

Deci cu ocazia asta am sa-i raspund si Katiei: medicul la care a mers cumnata mea(ea si-a mai scos una la el acum 2 ani si ambele sunt o.k.) si la care voi merge si eu se numeste:Darie Ovidiu si este din Timisoara cred cel mai bun in domeniu.Se pot face programari la pol.Catu.

Multumesc Vicky pentru incurajarile pe mail si rabdare!Am sa-ti mai scriu privat daca nu te deranjeaza.M-ai ajutat foarte mult povestindu-mi experienta ta, ca de altfel si toti cei care au postat pe aici.

Editat de carmen cariv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×