Sari la conținut
Forum Roportal
Gia

Medicina alternativa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gabriel, tu esti renumit in tratamentele naturiste, eu dupa cum stii am o retinere.Spune-ne si noua concret din rezultatele analizelor ca s-a imbunatatit ceva la ficat , excluzand virusii de care nu se scapa prin metoda asta.Imi cer scuze daca aceasta intrebare te-a deranjat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun cum e la mine, la altii nu stiu. Tgo si Tgp nu s-au imbunatatit, atat timp cat exista virusul care mananca celula hepatica nu au cum sa scada. A scazut la limita inf colesterolul si nu am nici un fel de alta problema, tensiune, bila, rinichi etc. Tonusul general este mai bun ca acum 2 ani cand am descoprit virusul. Pot spune ca ma simt cam cum ma simteam acum 10 ani... TGO si TGP vor scadea in momentul in care sistemul imunitar va recunoaste virusii si va incepe sa-i distruga in cantitate suficient de mare. Pentru asta am sa incerc un tratament homeopat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gia, iti raspund aici cum e cu scarpinaturile, caci aici mi se pare ca este locul raspunsului.

Acum cateva saptamani am incercat si eu solutia cu Aerius, dar dupa o saptamana nu am avut nici o ameliorare, oricat m-am amagit si am asteptat. Apoi am incercat solutia data de Gabriel cu ceaiurile de urzica si papadie, baute sarate. Sunt MAGICE! Am asteptat sa ma conving ca scarpinaturile nu au incetat de la sine, ca sa scriu ca am probat reteta cu succes: cum nu mai beau ceaiurile, cum incep iar sa ma scarpin. Asa ca go for it cu incredere. Eu beau aproape 1/2 l de ceai de urzici si 1/2 l de papadie, neamestecate si putin sarate.

Problema care a aparut insa, este ca imi accentueaza oarecum retentia de apa, asa ca daca Gabriel va citi acest mesaj, poate va gasi un remediu si pentru asta. Deocamdata incerc, dar nu cu convingere, ceaiul de coada calului si cel de coada soricelului.

Urmeaza sa-mi procur niste capsule cu iuca, fiindca au inceput altralgiile (by the way, sunt cumplite!), dar cel mai grav e ca mai am trei fire de par pe cap si peste doua saptamani plec cateva sapt. in Italia, in concediu. La cat e de cald, cu greu mai pot masca cu bandane, sapcute si alte cochetarii, iar de peruca nici nu poate fi vorba. As incerca un Revalid, ceva...

Gabriel, iti multumesc pentru sfatul cu ceaiurile pentru scarpinici si pentru toate celelalte!

 

Numai bine, 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lena,

Daca ti s-a accentuat retentia de apa inseamna ca mai ai unele probleme probabil cu rinichii. Ceai de coada calului, o cana pe saptamana sau cel mult 2 si e bine sa le bei cand stii ca stai mai mult pe acasa ca ai sa mergi mai des la baie. Ce ma surprinde este ca inca nu iei ceai de coada soricelului.... Am mai spus in posturi anterioare ca femeile nu trebuie sa se desparta de planta asta niciodata. In combinatie cu salvia, galbenelele si sunatoarea face minuni, iti reda confortul si te regleaza hormonal si iti dispar starile de nervozitate, anxietate etc. Sa incerci ca nu costa mult.

Ca sa rezolvam problema de care ai amintit poti proceda in felul urmator.: se culeg frunze de papadie, cca un castron mare, se spala si se scutura bine de apa apoi se dau pe storcatorul de fructe. Se obtine 1-2 cani de suc verde. Sucul se pune in forme de cuburi de gheata si se da la congelator. Cu 1/2 ora inainte de masa se ia 1/2 ceasca de cafea cu apa clocotita si se pune in ea un cub de suc congelat. Dupa ce se topeste cubul se bea dintr-o inghititura, e putin amar dar nu imposibil. Cu preparatul asta am obtinut rezultate bune si la eliminarea nisipului si calculilor mici biliari.

Ceaiul de urzici se poate inlocui cu frunze proaspate de urzici spalate si amestecate cu iaurt sau amestecate cu iaurt si pasate cu mixerul. Nu va temeti, urzica nu intzeapa in gura, pe mucoase nu are efect iritant.

 

Cat priveste parul.... te sfatuiesc doar sa te tunzi arici, la 2 cm sau mai scurt, te dai cu gel si vei avea o coafura f. sexi si sportiva numai ca la astfel de tunsori nu mai trebuie pensate prea mult sprancenele, chiar de loc. Cu ochelarii de soare potriviti vei avea un nou look... Ceea ce am spus acum trebuie luat doar ca o opinie proprie, nu am prtentia ca ma pricep la moda sau hair styling....

 

Multa sanatate si vacanta placuta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lena, cu caderea parului ma confrunt si eu. Nu stiu sa-ti dau vreun sfat, numai vroiam sa-ti spun ca alea 3 fire cu care am ramas s-au si incretit. Eu aveam parul drept iar acum pot sa ma laud chiar cu niste bucle. De risul curcilor, nu alta .....Sa speram ca o sa-si revina si parul nostru odata cu terminarea tratam.

In privinta concediului, iti urez calatorie placuta si nu te lasa demoralizata de citeva fire de par lipsa.

Gia, nici tie nu stiu ce sa-ti spun sa iei impotriva scarpiniciului, dar in privinta colegilor, ma gindesc ca poate ti se si pare tie acum ca se uita lung. Ei stiu despre boala ta ? Daca da, atunci le poti spune ca este un efect al tratamentului. Eu nu mi-am ascuns boala nici fata de prieteni, nici de rude si nici de colegi. Am ramas uimita sa constat ca toti au reactionat f. bine si se comporta normal. Ca sa nu mai zic ca am f. multa intelegere la servici. Chiar daca mai sunt si la noi mici rautati, totusi in situatii mai grele simti ca are cine sa te sprijine. Poate de aceea mi-a si fost usor sa vorbesc deschis despre suferinta mea.

Va pup pe toti cu mult drag !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lena, chiar de azi am sa incep si eu sa beau ceaiurile cu pricina. Mersi mult! Sper sa fie tot o minune minunata precum argila. Ca aceea tare mi-a facut bine si m-a trecut peste perioada dificila de la inceputul trat. cand s-a revoltat stomacul. Sa stii ca si eu beau ceai de coada calului la greu pt diureza (cand se simte nevoia). Numai sa ai grija, Gabriel nu degeaba ti-a spus, cand bei, sa stai pe acasa sau sa ai prin preajma o toaleta. Ai sa faci sant pana acolo in ziua respectiva :roll: . Insa succesul e garantat!

Despre par nu stiu ce sa mai spun. Ai incercat sa iei niscaiva vitamine? Cred totusi ca asa reactionezi la trat. si probabil ca pana nu ai sa-l termini, problema va persista mai mult sau mai putin. Da, tuns scurtulici este cel mai bine. Si camuflare si ultimul racnet! :crazy:

Cristina, tu ai avut probleme cu parul, cum mai este acum? A inceput sa-si mai revina?

Lena, eu am crezut ca de acum am scapat de durerile de oase, si tu imi spui ca vor reveni? oooooooffff. Am yucca in casa pt orice eventualitate.

Michaela, nu, colegii mei nu stiu de problema mea. Si daca nu le-am spus pana acum, si am trecut de perioada dificila cu spaime si stari generale cumplite, nu cred ca mai are rost acum. Si nu simt nevoia. Ma simt mai bine asa. Daca scap si de mancarimile astea, va fi super!

Oricum, printre ele am reusit sa fac si un traseu pt vacanta asta. De abia astept sa plec! Sper numai sa ma simt bine atunci. Mi-am propus sa ma duc undeva unde-s izvoare termale si bazin acoperit, si sa stau in apa sa imi treaca toti scarpinicii! :crazy:

Nici nu stiu daca-s indicate sau nu. Voi ati auzit ceva in sensul asta?

 

Va imbratisez pe toti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gia, nu stiu despre izvoare daca sunt indicate, desi nu vad ce ar fi rau in asta, dar indiferent unde te-ai duce in concediul acesta, iti doresc sa te simti cit mai bine si sa uiti de probleme.

Cu colegii ai dreptate, daca nu ai simtit nevoia sa le spui cind ai avut socul unei asemenea vesti, acum chiar nu mai are rost. La mine la servici mai am 3 colegi in aceeasi situatie. Si citi or mai fi care nu stiu... Unul singur face tratament, celelalte doua au transaminaze in limite normale si nu au inca recomandare ptr. interferon.

Azi am fost la spital ca sa fac a 28a injectie si la doua paciente le oprise tratamentul ptr. ca nu-l mai suportau. Una dupa 4 injectii si alta cu greu reusise sa faca 6 luni, iar acum renuntase ptr. ca vomita intr-una si ajunsese la 37 Kg.

Asa ca totusi, daca noi ne gindim si la concediu, inseamna ca am avut noroc ca putem duce tratamentul pe picioare. Si sa dea Dumnezeu sa-l putem suporta in continuare si sa aibe si efectele dorite ptr. toti.

Enigma, chiar sunt curioasa daca parul a inceput sa-si revina.

Va pup pe toti , cu drag !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu parul nu mai e nici o problema...a inceput sa isi revina deja din timpul trataentului. deci nu va faceti griji.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns !

Ma uit si eu in fiecare zi dupa orice firicel de par nou aparut.

Te pup si sa mentii rezultatul analizelor de pina acum ! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×