Sari la conținut
Forum Roportal
Gia

Medicina alternativa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna dimineata ,la toata lumea

Pt. ca e dimineata si am inceput sa iau din tratamentele naturiste ,am si eu o intrebare pt.voi:in ce ordine le luati,fratilor,pt.ca:pedicuta -dimin.pe stomacul gol

suc de orz - dim.pe stomacul gol

armurariu - idem

si mai stiu eu ce altceva la fel,astfel incat cand oare mai ajungi sa mananci???

Voi cum procedati???

Gabriel,in ce priveste ceaiul de pedicuta,spuneai la un moment dat,5gr.la 250 ml apa clocotita.

Cam cat sunt 5 gr. o lingura,o lingurita???Cam atat.Va doresc o zi buna,by! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toti

Stie cineva cum se bea ceaiul de siminoc?(inainte sau dupa masa) Ce cantitate de planta se pune la o cana ?Sanatate la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cantitatea de pedicuţă (Lycopodium clavatum) care se pune la o cană cu apă poate fi apreciată foarte uşor dacă măsurăm 30 cm

post-7986-1131467481_thumb.jpg

post-7986-1131467494_thumb.jpg

Editat de Gabriel Paduraru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut pe toata lumea!

Gabriel, trebuia parca sa primesti o carte de gemoterapie de la cineva de pe forum. Nu mai retin de la cine si cum a intrat in posesia ei. M-ar interesa si pe mine subiectul pt ca doc. mi-a recomandat (din nou) 2 produse : extract de muguri de alun si de mladite de tamarix. Primul pt colecist si ficat si al doilea pt a preveni anemia ce se va instala in urma interferonului. Eu am oarecare retineri vis-a-vis de ele din cauza alcoolului. Dar medicul mi-a spus ca sunt solutii hidrogliceroalcoolice si nu este o problema. Mai ales ca doza prescrisa este de 25 picaturi la o cana de apa de 250 ml.

Am gasit un site unde spune cate ceva despre ele, si am citit cu uimire ca unele produse se recomanda si in caz de ciroza hepatica. http://www.terapii-naturiste.com/terapii_n...gemoterapie.htm

Te intreb pt ca te-ai declarat odata impotriva lor. Iti mentii opinia sau ai mai aflat ceva despre subiect?

Sanatate multa! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gia draga, dintr-o furnica puternica te-ai metamorfozat intr-o gingasa si vulnerabila gardenie... nu cumva ti-e frica... sigur nu iti este! Da sunt impotriva administrarii de tincturi la hepatite de orice fel si la ciroze. Sint impotriva tincturilor administrate ca atare, care sunt extracte alcoolice sau mai bine zis hidroalcoolice. Preparatele gemoterapice sunt extracte glicerohidroalcoolice cum ai mentionat si nici astea nu sunt de acord sa fie administrate ca atare.

Totusi. 20 de picaturi la 250 ml sau chiar mai putin (50, 100) ml de apa nu pot fi atat de toxice indiferent ca e tinctura sau doza gemoterapica. Tincturile daca sunt necesare eu le pacalesc cu ceai, adica pun cantitatea de tinctura necesara, buruienile si apoi torn apa clocotita. Dupa 3 minute, iau farfuriuta de pe cana, strecor si incep sa torn dintr-o cana in alata sa se raceasca, in felul acesta se evapora tot alcoolul (la 80 de grade alcoolul fierbe).

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabriel, inca sunt o furnica, dar din cauza fricii de interferon, m-am facut asa de mica incat nu se mai vede ca stau pe gardenie. Dar daca te uiti cu atentie, sigur ai sa ma vezi :P

Ma gandeam si eu sa scot alcoolul din macerate prin oparire, dar asta nu va dauna substantei active din ele?

Tocmai de aceea prefer ceaiurile macerate la rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Gabriel, inca sunt o furnica, dar din cauza fricii de interferon, m-am facut asa de mica incat nu se mai vede ca stau pe gardenie. Dar daca te uiti cu atentie, sigur ai sa ma vezi :P

 

Te vaaaad !

 

Ma gandeam si eu sa scot alcoolul din macerate prin oparire, dar asta nu va dauna substantei active din ele?

Tocmai de aceea prefer ceaiurile macerate la rece.

 

Am mai spus, cantitatea de 20 de picaturi la 50 ml de apa si mai ales daca apa e la temperatura camerei (temperatura la care alcoolul se poate oxida sub actiunea oxigenului dizolvat), nu reprezinta un pericol. Cantitativ, alcoolul pur din acest amestec este nesemnificativ, el poate sa se oxideze inainte ca sa ajunga in ficat asa ca nu cred ca astfel de cantitati pot afecta ficatul.

Principiile active sub forma uleioasa de exemplu uleiurile de azulene (care sunt volatile) prin fierbere (nu oparire) parasesc sistemul, prin oparire mai pleaca dar mai si ramane ceva de accea e bine sa pui o farfurioara deasupra canii cu ceai dupa ce ai turnat apa clocotita peste flori. Prin tratarea cu alcool ( de 90 grade si la temperatura de 40 se extrag numai principiile uleioase). Daca tratezi planta cu extract hidroalcoolic (alcool de 40 grade) extragi si uleioasele si cele hidrosolubile, avantajul este ca extractia se face destul de bine fara a fi nevoie sa ridici temperatura. De exemplu la 80 de grade (care este hidrosolubila) vitamina C se distruge, Daca oparesti planta, ai sa distrugi o parte dar ramane suficient, nu pentru vitaminizarea organismului ci pentru a ajuta celelalte reactii biochimice de exemplu sa asigure protectie la oxidarea unor principii active sau cum se mai spune sa elimine radicalii liberi din sistem. Daca ai sa faci un extract la rece din coada soricelului ai sa obtii o bautura care nu stiu la ce va folosi. Daca ai sa faci un extract prin oparire din vasc s/ar putea ca ceaiul respectiv sa fie ultimul care il bei. Daca ai sa inversezi tehnologiile in mod sigur vei obtine niste bauturi de leac. Povestea este foarte frumoasa, interesanta si foarte lunga. Pe tema asta putem discuta foarte mult.

Nu-ti fie frica de interferon, sunt altele mai rele pe lumea asta si prin o patre din ele sunt sigur ca ai trecut si ai izbutit cu succes, e si asta o incercare, bine ca le putem duce!

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×