Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Realitatea virtuala a unei relatii - ajutor!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Ii lipsesc discutiile cu el, simplu." este tot una cu

"Sunt disperata.

Este si normal sa intre in panica,sa fie disperata,din moment ce intr-o oarecare masura ea a devenit dependenta de el,de discutiile cu el. Afectiv,s-a atasat de el,are nevoie de el desi spune ca nu vrea o relatie cu el. In adancul sufetului,cred ca isi dorea o relatie reala,dar s-a multumit cu ceea ce i se ofera,adica niste discutii pe internet fara alte implicatii...
Nu sunt grave discutiile pe internet atat timp cat nu faci dependenta afectiva de persoana virtuala.Nu suporta ca baiatul ala sa aiba prietena intima (atata timp cat vorbeste cu ea pe chat), dar la o adica ea nu e disponibila pentru el sa-i fie prietena intima.
Daca vorbesti cu o persoana de sex opus,zi de zi,luna de luna,an de an,nu ai cum sa nu te atasezi de acel om. Daca ea mai este si singura,normal ca simtea lipsa unei persoane care sa umple golurile din viata ei,sau macar sa incerce...

Totusi,ea cere o solutie. Care ar fi aceasta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este si normal sa intre in panica,sa fie disperata,din moment ce intr-o oarecare masura ea a devenit dependenta de el,de discutiile cu el.

 

Dupa tine solutia e sa reia jocul dependetei cu altul apoi cu altul la nesfarsit pana la epuizare psihica, ca asa e normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa tine solutia e sa reia jocul dependetei cu altul apoi cu altul la nesfarsit pana la epuizare psihica, ca asa e normal.
Ce spun eu si ce intelegi tu... am spus ca e normal sa se ataseze de un om cu care discuta zi de zi,timp de nu stiu cati ani. Totusi,care parte n-ai inteles'o?

NU cred ca am dat eu vreo solutie,desi cea mai buna ar fi aceea de a avea o relatie reala,nu virtuala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce spun eu si ce intelegi tu... am spus ca e normal sa se ataseze de un om cu care discuta zi de zi,timp de nu stiu cati ani. Totusi,care parte n-ai inteles'o?

NU cred ca am dat eu vreo solutie,desi cea mai buna ar fi aceea de a avea o relatie reala,nu virtuala...

 

Nu e nimic normal in textul postarii, e patologie curata, deaia m-am si obosit sa-l "traduc" putin. In ceea ce am scris se regasesc si solutiile ca sa nu se mai repete.

 

Cine spune "nu am nevoie de nimic" are pe spate scris "nu am nimic de oferit", e doar un joc psihologic.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este si normal sa intre in panica,sa fie disperata ...

nu, nu este normal, @iosafat are dreptate,o relatie pe internet care devine "dependenta afectiva" desi ramane numai la stadiul de virtuala, arata multe lipsuri sau multe neimpliniri in viata REALA ... aici trebuie cautata solutia, aici trebuie indreptate lucrurile. Indiferent care este motivul disparitiei lui, ecoul acesteia asupra lui @sailor este ingrijorator pentru ea, arata o vulnerabilitate data din pacate de niste neajunsuri din viata reala.

 

... am spus ca e normal sa se ataseze de un om cu care discuta zi de zi,timp de nu stiu cati ani.

sa se ataseze , da! dar nu sa dispere din cauza lipsei lui.

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o relatie pe internet care devine "dependenta afectiva" desi ramane numai la stadiul de virtuala, arata multe lipsuri sau multe neimpliniri in viata REALA ...

N-am zis ca nu ar fi asa. Dar cred ca orice om care vorbeste cu o persoana zi de zi, timp de mai multi ani, nu are cum sa nu se ataseze de aceea fiinta...

Nu-mi dau seama ce nu intelegeti voi din ce am spus eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, sunt chiar foarte complexe. Dar pentru ea cred ca e destul de dureros acum, din moment ce spune ca e atasata de el. Probabil e nevoie de ceva timp ca sa-l uite si poate pe viitor nu se va mai atasa de niciun individ de pe net :lol2:

E ciudat si frustrant uneori sa vezi ca cineva dispare din viata ta brusc, fara sa stii de ce si pentru ce...

Editat de nighthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, ai dreptate, e frustant .... cu atat mai frustant cu cat cel care "ramane", nu are alte puncte de sprijin....

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa zic? Iosafat are in general dreptate, cu patologia.

Dar... ultimele stiri: am gasit pe altcineva pe net si o iau de la capat. De fapt, el m-a gasit pe mine. Pe undeva era cineva care suspina dupa mine si mi-a facut o marturisire superba pe mail; persoana respectiva e de prin S.U.A.

Mda... ce pot sa fac? Macar asa mi-a mai trecut disperarea dupa pierderea aceea...

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×