Sari la conținut
Forum Roportal
simplu

Va place muzica cubaneza?

Postări Recomandate

Eu nu prea stiam mare lucru despre "muzica cubana" pana cand m-am dus (mai mult fortat!) la un concert sustinut de "Ibrahim Ferrer & The Buenavista Social Club". Eram foarte obosit si fara chef, dar sotia isi dorea atat de mult sa mearga incat mi-am zis " treaca de la mine".. voi atitpi putin in timpul concertului.

Si cand colo... :dee

Ritmuri incredibile, muzica care te facea sa te ridici automat de pe scaun.. de la primele acorduri.

Ce sa mai vorbim despre solisti,adevarati artisti, iar dl. Ibrahim Ferer la venerabila-i varsta dansa si canta ca un om de 20 de ani.

(Pianistul un tanar ca la vreo 23 ani.. putea sa abordeze orice fel de muzica).

Am uitat sa va spun .. totul era LIVE!!!!!

 

De atunci am devenit fan al acestui gen de muzica. ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde a fost acest concert?

 

La "Sala Palatului". A avut vreo 3 concerte in doua zile. Daca nu ma insel a fost unul si la Polivalenta.. prin mai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compay Segundo scria la mine pe comp.

Da, ritmurile cubaneze sunt molipsitoare iar faptul ca totul e live le sporeste inzecit valoarea. Parca din reflex te gandesti sa faci o paralela intre -cubaneze' si jazz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daaa...fenomenal...oamenii astia chiar stiu sa cante...stiu sa-ti intre sub piele...

 

Prima melodie a lor pe care am auzit-o a fost Hasta Siempre Comandante Che Guevara....e vie...te misca...te face sa-ti doresti...sa visezi...

 

as vrea sa am totusi mai multa "cuban music" prin preajma...daca aveti formatii...v-as fi recunoscatoare :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×