Sari la conținut
Forum Roportal
Carspin

El vrea sa ramanem "buni prieteni"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:cheer: Of dragostea asta.. dc doare defiecare data?? de ce :cry: de fiecare data? de ce cand o pierdem atunci nu dam seama de ceea ce am avut langa noi? shi in acel mom nu mai stii ce este de facut? :cheer: Dar.. eu numai stiu ce este aia IUBIREA ;) am avut un iubit care m'a dezamagit de atatea ori :cry: nu m'a apreciat, nu il interesa in mod special de mine.. dar eu il iubeam pana am pus capat. shi el in acel mom s'a schimbat shi dupa 2 luni ne'am impacat. Dar.. pb de data aceasta sta la mine. nu mai stiu ce vreau, iimi este frica sa nu imi greseasca din nou... :cry: mi'e teama de un nou inceput shi i'am spus ce aveam pe suflet iar acum ma desconsidera ca nu il mai iubesc... cum spunea cineva mai sus.. IUbirea cu de'a sila nu se face " .. eu am vrut sa mai astept , dar discutzia deja a avut loc. Of.. as vrea sa ma impac cu el sau sunt eu prostutza.. nici numai stiu ce vreau :cheer: dar mi'e greu fara el .. dupa 3 ani mi'e greuuuuu :cry: .. VA Rog.. sunt pierduta.. ce ar trebuii sa fac ? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun din propria experienta ca nu se schimba. Asa am patit eu cu asta de care nu mai pot scapa. La inceput era el vinovat de unele lucruri, i-am acordat zeci de sanse, ca in final sa-mi faca la fel. Nu merita! Nu te lasa manipulata de un om care nu stie sa aprecieze ceea ce are! :*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar m'am despartzit de el exact cu o zi inainte de ziua lui :jester: shi vroiam sa ii fiu aproape.. dar a vrut sa purtam o discutzie.. shi tot ce am facut a fost sa fiu sincera cu el :cheer: m'am lasat prada egoismului din mine... ca in fond.. a fost o relatzie frumoasa... :cheer: iar acuma nici numai vrea sa dea un ochi cu mine.. nuj cum sa iau legatura cu el.. nuj ;) :cheer: Of... shi stiu ca shi el sufera... ca ma iubeste.. dar eu numa stiu daca il iubesc sau nu :cry:(

Editat de Ladyvdm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mai draga,

nu esti bleaga si nici prea posesiva.pur si simplu stii ce vrei si pe cine vrei, dai totul si ceri totul.dar uneori, chiar daca cineva vrea sa dea totul si iubeste sincer, la un anumit moment al vietii pur si simplu nu e in stare s-o faca in asa fel incat sa-si faca fericit partenerul...nu pentru ca nu vrea..dar pur si simplu nu are resurse suficiente.de aceea, prefera sa fie sincer si sa spuna...exact cum bag seama ca a facut el cu tine.dar, dupa ceva timp - dupa ce mai trece timpul si capata mai multa experienta si isi da seama ce vrea de fapt- e foarte posibil ca ceea ce doresti tu sa-ti daruiasca va veni de la sine.

deci, eu una vad doua variante:unu:il iei asa cum e, adica te multumesti cu jumatati de masura ...invatzand in acelasi timp sa fii fericita ca esti iubita de persoana pe care o iubesti,chiar daca nu esti iubita asa cum ai nevoie.cu alte cuvinte, ai rabdare sa creasca si sa se lamureasca ce vrea de fapt.cam cruda varianta, dar, daca tu simti ca-l iubesti si ca merita si ca ceva inauntrul tau iti spune ca e "made for you" (in cazul asta insemnand, in opinia mea ca l-ai intalnit prea devreme,inainte sa se "coaca"), go right ahead. hmmmm...eu as face de proba chestia asta un timp, sa vad cum reactioneaza, adica nu m-as arunca cu capul inainte pe o perioada nelimitata.

doi: renunta.pt ca ai sa suferi cumplit sa-l ai doar pe bucati, daca in sufletul tau doresti sa dai totul si sa primesti totul.offf, e greu.curaj! si vii inapoi sa ne spui si noua ce-ai facut. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doi: renunta.pt ca ai sa suferi cumplit sa-l ai doar pe bucati, daca in sufletul tau doresti sa dai totul si sa primesti totul.offf, e greu.curaj! si vii inapoi sa ne spui si noua ce-ai facut. :cheer: :cheer: timpul le rezolva pe toate.. ca in fond, am fost un cuplu frumos... ma gandeam sa il mai las un timp... :cheer: ca acu e tare suparat pe mine... stiu sigur shi deja imi e rushine sa ridic privirea la el( Doar pt ca am fost sincera :jester: )... ma simt ultima persoana pe care el ar mai baga'o in seama . shi de'ai lui numai zic.. dar in fond eu am fost cu el shi nu cu ai lui. ;)

Editat de Ladyvdm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si vii inapoi sa ne spui si noua ce-ai facut. :cry:

Multumesc! Treaba cu "coptul" - asta mi-am spus si eu la inceput cand in naivitatea mea am crezut ca o sa descopere ca eu sunt ceea ce ii trebuie...dupa aia mi-am spus: totusi, are 36 de ani!!! Daca nici pana acum nu a descoperit ce vrea...

Oricum, de batut la cap, nu o sa il bat; de obicei, eu eram cea care facea primul pas dupa cate o discutie. Acum insa nu am mai facut-o; si nici el, ceea ce pentru mine e un indiciu destul de clar. Astfel ca au trecut 3 saptamani - nu ne-am vazut decat de doua ori, pe fuga, am fost si plecata si asta a ajutat, cred eu, cel putin poate fiecare dintre noi si-a mai clarificat gandurile. Asa cum ma sfatuia cineva, o sa il las (de fapt am si facut-o) sa se duca...si poate o sa ma duc si eu dupa el :phone: sau poate nu...Fiindca nu cred ca m-as simti bine in acelasi fel de relatia ca si pana acum; barbatul "meu" trebuie sa vrea sa fie langa mine cand am nevoie, sa petreaca timp cu mine si sa mergem impreuna in vacanta, si nu sa ma ignore cand suntem la el acasa la o petrecere, cu prieteni, si cand si maica-sa e pe acolo. Sunt chestii superficiale, dar care deranjeaza si, pe masura ce se acumuleaza, te fac sa iti pierzi controlul. Plus ca nu am avut niciodata tendinta de a alerga dupa vreunul care nu ma vrea sau care nu stie ce vrea...M-am "agatat" de el fiindca am gasit sau am crezut ca am gasit exact ceea ce imi trebuie; dar ca totul sa mearga ar trebui ca si el sa simta acelasi lucru; si am inceput totul, desi aveam unele indoieli (de genul "ori este "el", ori o sa sufar ca niciodata inainte"), pentru ca nu am vrut sa am regrete mai tarziu; si nu imi pare rau, cel putin am ales sa traiesc in loc sa stau pe margine. Ce va fi in viitor, vom vedea; sigur ca acum inca am sperante ca, la un moment dat, se va schimba ceva, dar nu o sa traiesc fiecare zi asteptand un gest...Am datoria, fata de mine, si poate si fata de el, sa merg inainte, cu zambetul pe buze, chiar daca sufletul imi va spune altceva. O sa va tin la curent, sau poate va voi cere din nou sfatul...Sa fiti iubiti de cine vreti voi si sa iubiti, la randul vostru!

Editat de J0'
qoute

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carspin, eu cred ca ai rocedat bine! Nu lasa pe nimeni sa-si bata joc de tine. Daca tu esti onesta si sincera cu cealalta persoana, nu e normal sa te lasi calcata in picioare de nimeni, enormal sa ai si tu pretentii de la iubitul tau! iar el, dintr-un motiv sau altul, nu se poate implica, nu se poate purta ca intr-o relatie, deci dupa parerea mea, tu erai singura in acea relatie, numai datorita tie exista si rezista acea relatie. ti se pare corect?

E mai bine sa tai rau din radacina cat mai repede posibil, daca deja suferi si nu esti de mult imp cu el, ce te astepti sa se schimbe in viitor? tu vei tot trage de aceasta relatie si iti vei prelungi suferinta, iar daca el are aceasta parere despre el si despre o relatie cu tine, nu va face nici un compromis si nu ai la ce sa te astepti de la el. El nu va incerca niciodata sa faca o relatie cu tine sa mearga daca nu si-o doreste sau daca ii e indiferenta.

Si treaba cu plecariel...iti spun din experienta ca o astfel de relatie nu tine, mai ales fara o incredere consolidata in relatie din ambele parti.

Nu te mai chinui degeaba ca nu ai ce sa-ti doresti de la aceasta relatie. mai bine, decat sa suferi sis a te tot gandesti ce sa faci si sa regreti, mai bine te focusezi pe a fi tu fericita, a face ce iti place tie, a iesi cu prietenii tai (diferiti de ai lui) si in speranta ca intr-un viitor apropiat va aparea un alt barbat care iti va fura gandurile si te va face sa uiti de barbatul acesta egoist!

si nu uita, nua i nevoie de un barbat langa tine pentru a fi fericita. tu trebuie sa faci in viata lucruri care sa te faca fericita. bucura-te de viata si nu mai suferi pt barbati, nu se merita sa suferi din iubire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si nu uita, nua i nevoie de un barbat langa tine pentru a fi fericita. tu trebuie sa faci in viata lucruri care sa te faca fericita. bucura-te de viata si nu mai suferi pt barbati, nu se merita sa suferi din iubire!

Multumesc, Bombix! Probabil ca a fost vorba si de egoism, intr-adevar...asa e, nu avem nevoie neaparat de "celalalt" pentru a fi fericiti, insa tot mai bine e in doi! Dar asta e, incerc sa fiu tare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draga daca vrea sa ramaneti amici sunt 2 variante:ori l-ai speriat,ori vrea sa te aibe de rezeva pt o partida de sex daca nu gaseste ceva intre timp...

Mda, cam la asta ma gandeam si eu, insa:

- in loc de "speriat" as spune "satul de intrebari/batai de cap"...si in cazul asta, de ce ai mai vrea sa fii "amic" cu cineva, cand risti ca respectiva/respectivul sa iti "scoata ochii" in continuare. Ca daca merg pe simptomul sperieturii, inseamna ca m-a crezut vreo obsedata (de persoana lui). Si nici nu mai e un copil...

- nici cu partida de sex nu prea se leaga, cica tocmai asta era problema: ca prin asta complicam lucrurile, ca nu ma vede si nu ma poate considera drept o partenera ocazionala; dar ca de ceva serios/angajamente nu e in stare, ca nu e momentul etc.

Pana la urma astea sunt motive, si dupa ce mi-a zis de n ori ca "trebuie sa vorbim" se vede ca a cam uitat, ca nu a mai dat nici un semn...dar nici eu nu am mai facut absolut nimic, daca asta a fost alegerea lui. Oricat de aiurea m-as simti, daca i-ar pasa de mine ar fi cu mine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×