Sari la conținut
Forum Roportal
Carspin

El vrea sa ramanem "buni prieteni"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e usor. Insa, asta e! Nu te poti izola. Incearca sa privesti realitatea asa cum e. Si, daca o sa fiti prieteni, nu o sa poti avea un prieten mai bun si mai sincer ca el. Si asta e un castig enorm.

Pe naiba. Sa fim seriosi, intr-o situatie ca asta mai bine te impusti sau te legi de calorifer si nu mai iesi din casa. In niciun caz nu te consolezi cu gandul "Si, daca o sa fiti prieteni, nu o sa poti avea un prieten mai bun si mai sincer ca el. Si asta e un castig enorm.". :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai facut sex cu cineva mie greu sa cred in notiunea de bun prieten ulterior..cu ce ochi privesti pe cea care ti a facut sex oral de ex?..cu siguranta poate mai vrei si alta data..:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai facut sex cu cineva mie greu sa cred in notiunea de bun prieten ulterior..cu ce ochi privesti pe cea care ti a facut sex oral de ex?..cu siguranta poate mai vrei si alta data..:vava:
Nu, ca tocmai asta e treaba: cand l-am intrebat ce e pentru el o "(buna) prietena" (cred ca ar trebui sa ii zic mersi pentru "buna"), a spus "facem ce faceam si inainte: filme, iesim cu prietenii, etc, dar nu mai facem dragoste, ca acolo se complica lucrurile (asta fiindca intrasem in subtilitati/tampenii de genul "poti sa zici tu ce vrei, dar ochii/privirea/gesturile nu mint")"...ori s-a plictisit (chiar daca doare), ori are pe alta (sincer, nu cred - cel putin deocamdata), fie nu stie ce vrea sau ii e frica de un angajament, adica: totul e ok, ne intelegem super, dar pana incepi sa imi pui intrebari si sa vrei mai mult decat sunt eu dispus sa iti ofer...Si ca sa raspund la intrebarea/replica de mai sus: poate ca asta e raspunsul...o "rezerva" in caz de nevoie...pe de alta parte, asta deja avea?!
Pe naiba. Sa fim seriosi, intr-o situatie ca asta mai bine te impusti sau te legi de calorifer si nu mai iesi din casa. In niciun caz nu te consolezi cu gandul "Si, daca o sa fiti prieteni, nu o sa poti avea un prieten mai bun si mai sincer ca el. Si asta e un castig enorm.". :vava:
Prieteni - zic "pas", ca ori sunt prieteni, ori avem alta relatie, nu pot sa amestec lucrurile (am incercat la un moment dat si nu a iesit!); sau poate, hat, peste ani...Iesi din casa, daca esti suficient de tare sau vrei sa ii arati ca nu iti pasa mai mult decat lui; riscul e sa iti faci tie rau, cum tocmai mi s-a intamplat...adica ne-am vazut, "ce mai faci?", "obosit, si in plus stii, e un prieten la mine, tocmai l-a parasit prietena si incerc sa ii mai ridic moralul"... in conditiile in care eu, "fosta" lui, eram acolo...si i-am zis "da, cred ca nu e usor, dar te descurci tu"...si i-a zambit, si numai eu stiu ce era in sufletul meu...si de vreo doua ore imi tot repet "nu am dreptul sa iubesc pe cineva care nu ma iubeste"...totul e sa reusesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in prieteniile cu "fosti" si "foste", nu tine, chiar daca aparent asa este. Nu tine si gata! :vava:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar cred ca atunci cand dragostea se va epuiza, poate sa ramana o prietenie sincera, plina de afectiune si respect

de ce sa uitam ce a fost minunat si nu apreciaem clipele pline de fericire din trecut?..punand in balanta o ura(dusmanie) nefireasca unui adevarat om cu caracter.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Si stiu ca unii ma vor cataloga drept "fraiera" sau "bleaga" (culmea, o si merit!) etc, insa cred/sper ca voi primi si ceva sfaturi. Cum stau lucrurile (povestea o sa fie mai lunga, dar vreau sa va redau, pe cat posibil, totul) ...

Cred că eşti mai severă dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linge-ti ranile si mergi mai departe...iar prietenia cu "fosti" nu tine deoarece va fi unul care va vrea mai mult..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine spunea, dar intr-adevar, se pare ca imi merit soarta...Ne-am intalnit ieri, nu eram singuri, am vorbit, si vorbit, pana am plecat amandoi; i-am spus ca am inteles asta, in viata trebuie sa stii cand sa renunti...mi-a zis ca ii pare extrem de rau, ca nu a vrut sa iasa asa, dar e mai bine pentru amandoi, ca el are nevoie sa fie singur si ca pe moment e "infrecventabil"...I-am replicat ca in ceea ce ma priveste, eu si nimeni altcineva stie ce e cel mai bine, dar ca daca el prefera asa pentru binele lui...Am incercat sa-i "traduc" expresia fetei in momenul ala, dar nu am reusit. Si atunci, de ce am acceptat sa ne vedem sa "vorbim"??? Fiindca intuiesc ce are sa imi zica, de la pareri de rau pana la "e mai bine asa"...insa imi era de-a dreptul imposibil sa refuz; fiindca eram impreuna, in acelasi loc unde incepuse totul, si unde, in urma cu doua saptamani, totul era (sau parea) bine...Nu l-am cautat de atunci, nu am incercat sa ii vorbesc, insa imi pare bine ca ne vedem periodic (la o sala de sport), asa am "avantajul" de a-l vedea fara a cauta asta in mod special. Cu toate ca stiu ca asta nu ma ajuta in procesul de "vindecare"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carspin, mi-a placut ce ai scris :think: Poate pentru ca, la un moment dat, am trecut prin aceleasi framantari. Am inteles insa, in timp, ca o relatie cu un barbat care nu e indragostit de tine nu are foarte multe sanse de succes - excludem relatiile bazate pe interes, de exemplu. O femeie poate incepe o relatie fara sa fie indragostita si se trezeste ca s-a indragostit de partener; lor li se intampla mai rar sa se indragosteasca intr-o relatie "calduta". Poate doar daca sint parasiti brusc, sufletul omului e tare ciudat...

 

Initial vroiam sa iti scriu sa lupti. Apoi m-am gandit ca tu stii mai bine daca e cazul sa o faci sau nu. Esti convinsa ca acesta e barbatul pe care il asteptai? Tu i-ai spus clar ca il iubesti? Esti sigura ca nu exista absolut nicio sansa pentru voi doi, nu acum, dar intr-un viitor apropiat, cand el se va simti "frecventabil"? Am inteles ca tu erai dupa o relatie dezastruoasa, dar el? Ce stii despre viata lui sentimentala inainte de a te fi intalnit pe tine? Si te intreb din nou: sigur nu esti doar indragostita pentru ca erai putin vulnerabila? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×