Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela1

Natura puterilor paranormale

Postări Recomandate

Am intrat de multe ori in dispute cu sustinatorii unor personaje cu puteri paranormale, ca de ex. : Lavinia Tatomir, Voirel Pop, Alexandra Badea sau Alexandra Mosneaga. Eu nu le-am contestat puterile, dar eram ( si mai sunt ) convinsa ca puterile lor sunt de origine malefica. De unde aceasta convingere? I-am vazut la tv si mandria unora, zambetele false ale altora si incercarea tuturor de a convinge auditoriu ca ei sunt cei mai grozavi, pe mine m-au convins ca nu pot avea inceredere in ei. Mai mult decat atat, toate aceste personaje isi ofera serviciile pe bani si acest lucru a fost un alt motiv care m-a determinat sa cred ca puterile lor nu sunt de origine divina. Si am mai obsevat ceva. Apar vindecatori sau detinatori ai unor puteri paranormale pe banda rulanta. Nimic mai simplu. Te inscrii la un curs (nu conteaza care, ca ai de unde sa alegi) si dupa ce platesti taxa, gata apar si puterile paranormale. Mi s-ar fi parut firesc ca sa fie foarte multi oameni cu puteri paranormale, in conditiile in care societatea noastra ar fi evoluat dupa legile ceresti. Din pacate insa, decaderea morala a ajuns la cote alarmante.

 

Mi-am dorit insa mereu sa aflu adevarul si iata ca la recomandarea lui Tyb3ryu, (caruia ii multumesc pentru ca m-a ajutat sa descopar un autor si o carte de exceptie), am citit

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu nu ai vazut ca am deschis eu un topic identic?sau ai deschis si tu ca sa nu zici ca nu deschizi...

Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela...vorbeste cu un moderator si roaga-l sa-ti schimbe titlul topicului.

Oricum,e in usoara neconcordanta titlul acestuia cu introducerea pe care ai facut-o... :fool:

Eu,am prins ideea dar se pare ca nu toata lumea...

........

Am sustinut dintotdeauna ca aceste puteri si practici nu sunt de natura divina.Am si explicat de ce ....

Dar,alegerea apartine fiecaruia.Fiecare,decide ce face cu sufletul lui.

In privinta platii,am rezerve... Totul, e discutabil...Nu plata ar fi problema ci,meritul acelei plati!

"Da-i Cezarului ce-i al Cezarului si lui D-zeu,ce-i al lui D-zeu!"

Orice si oricine are un pret.Nimic nu e gratis.Acesti oameni,trebuie sa traiasca si ei daca si-au facut o profesie din ceea ce fac.

Eeeei...si aici e buba:ce fac...Si pe citi bani.

Gindeste-te:daca ai practica reflexoterapia,ai masa o ora intreaga picioarele cu miros de levantica ale cuiva,gratis? :jester:

Daca mai ai si citiva "pacienti" pe zi...

Daca mai ai si norocul ca vreunul sa aiba vreo boala de piele...

Ei? :blink:

In fond,de ce nu pot fi si acestea niste meserii ca oricare altele?

Nemaivorbind de cea mai veche meserie din lume...

Cine si-ar pierde timpul zilnic,poate...cu altii,gratis?

Aici trebuie sa reflectam cu totii...

Apoi...D-zeu insusi cere plata:zeciuiala!

D-zeu insusi,legifereaza camata;pilda cu banutii incredintati spre pastrare celor trei frati...

Religios vorbind,ar fi ceva:"nu judeca...ca sa nu fii judecat!"

Judecind ceea ce fac ei,oare,nu ne erijam noi in judecatori? Ori,judecator...e doar Unul singur!

Vezi, ce usor cadem in greseala? :doh: "Sa arunce cu piatra cel fara de pacat!"

Oricum o dam nu e bine... :jester:

Imi replica cineva cind i-am explicat ca toate aceste practici au de-a face cu :D dinsul... :party: nu,cu Dumnezeu:

"Crezi ca atunci cind am acele dureri infioratoare,ma mai gindesc ori mai imi pasa daca vindecarea imi vine de la Satana ori de la D-zeu?" :fool:

Grea problema! :jester:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar presupunand prin absurd ca puterile vindecatoare vin de la satanel, atata timp cat fac bine ... sa ma ierte Bunul, dar nu cred ca gresesc ! :fool:

 

si ce pana mea, vindecatorii din ce traiesc ... din mila publica ?

sa fim seriosi, sigur insa ... exista si multi profitori de pe urma naivilor si nu's putini . :blink:

 

insa recunosc ca nu'i cuser sa iei bani pentru ceva ce nu'i al tau .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar presupunand prin absurd ca puterile vindecatoare vin de la satanel, atata timp cat fac bine ... sa ma ierte Bunul, dar nu cred ca gresesc ! :fool:

 

si ce pana mea, vindecatorii din ce traiesc ... din mila publica ?

sa fim seriosi, sigur insa ... exista si multi profitori de pe urma naivilor si nu's putini . :fool:

 

insa recunosc ca nu'i cuser sa iei bani pentru ceva ce nu'i al tau .

 

 

Satana nu se poate vindeca pe el...de altii...ce sa mai spun :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Satana nu se poate vindeca pe el...de altii...ce sa mai spun :fool:

lasa ca vindeca dumnezeu.... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, titlul era incorect. Multumesc moderatorului care m-a ajutat sa fac schimbarea.

 

Departe de mine ideea de a judeca pe cineva. Am dorit sa pun in discutie natura puterilor paranormale si consecintele in cazul in care se apeleaza la ajutorul celor care sunt ghidati de spirite inferioare.

Majoritatea celor care intr-un fel sau altul au dobandit aceste puteri sunt convinsi ca ceea ce fac este cu ajutorul lui Dumnezeu, pentru ca si ei au fost indusi in eroare. Nu-i judec. Toti suntem supusi greselii si deciziilor eronate. Dar a persista in greseala e mult mai grav. Si un moment de introspectie poate fi de mare ajutor.

 

In privinta platii,am rezerve... Totul, e discutabil...Nu plata ar fi problema ci,meritul acelei plati!

"Da-i Cezarului ce-i al Cezarului si lui D-zeu,ce-i al lui D-zeu!"

 

Iisus Christos a cerut plata pentru minunile pe care le-a facut?

 

Gindeste-te:daca ai practica reflexoterapia,ai masa o ora intreaga picioarele cu miros de levantica ale cuiva,gratis?

 

Din punctul meu de vedere, reflexoterapia nu poate fi incadrata la puteri paranprmale.

 

In fond,de ce nu pot fi si acestea niste meserii ca oricare altele?

 

Pot fi, si realitatea cabinetelor de toate felurile demonstraza ca se poate. Dar cu ce fel de energii se lucreaza in aceste cabinete? Atunci cand puterile vindecatorului sunt alimentate de spirite inferioare, putem vorbi de energii benefice sau de energii malefie? Si care sunt consecintele atat pentru vindecator cat si pentru pacient? Evolueaza ei spiritual? Eu nu cred.

 

Apoi...D-zeu insusi cere plata:zeciuiala!

D-zeu insusi,legifereaza camata;pilda cu banutii incredintati spre pastrare celor trei frati...

 

Eu nu cred in originea divina a acestei povesti. Religiile contin multe neadevaruri care au ca scop indobitocirea si manipularea celor inocenti.

 

"Crezi ca atunci cind am acele dureri infioratoare,ma mai gindesc ori mai imi pasa daca vindecarea imi vine de la Satana ori de la D-zeu?

 

Un suflet evouat stie ca suferinta si-a ales-o singur inainte de reincarnare, ca plata a greselilor din vietile trecute. Si mai stie ca daca vindecarea vine de la Satana, suferinta lui va fi si mai mare, poate in aceasta viata, poate in viata urmatoare. Se merita acest risc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de unde atata interes pentru oamenii astia si de ce nu sunt lasati in pace. Chiar nu cred ca e cea mai importanta problema a umanitatii :blink: . Asta daca se poate numi problema. Daca fiecare isi alege un traseu in viata, asa si-au ales si ei sa faca asta....care-i faza? Nu e 'vina' lor ca altii ii cauta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca privesc urechiusele dinavatarul tau, incepe sa-mi fie clara cauza pentru care te deranjeaza subiectul. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×