Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela1

Natura puterilor paranormale

Postări Recomandate

Daca privesc urechiusele dinavatarul tau, incepe sa-mi fie clara cauza pentru care te deranjeaza subiectul. :fool:

 

Impartaseste-mi-o si mie! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, titlul era incorect. Multumesc moderatorului care m-a ajutat sa fac schimbarea.

 

Departe de mine ideea de a judeca pe cineva. Am dorit sa pun in discutie natura puterilor paranormale si consecintele in cazul in care se apeleaza la ajutorul celor care sunt ghidati de spirite inferioare.

Majoritatea celor care intr-un fel sau altul au dobandit aceste puteri sunt convinsi ca ceea ce fac este cu ajutorul lui Dumnezeu, pentru ca si ei au fost indusi in eroare. Nu-i judec. Toti suntem supusi greselii si deciziilor eronate. Dar a persista in greseala e mult mai grav. Si un moment de introspectie poate fi de mare ajutor.

Iisus Christos a cerut plata pentru minunile pe care le-a facut? Tu,compari marfa cu ambalajul?

Din punctul meu de vedere, reflexoterapia nu poate fi incadrata la puteri paranprmale. Nu poate fi...dar,este incadrata la "Terapii complementare";cam in aceeasi oala.Ca si fitoterapia si multe altele...Pacat!

 

Un suflet evouat stie ca suferinta si-a ales-o singur inainte de reincarnare, ca plata a greselilor din vietile trecute. Si mai stie ca daca vindecarea vine de la Satana, suferinta lui va fi si mai mare, poate in aceasta viata, poate in viata urmatoare. Se merita acest risc?

Aici,totul e ...discutabil.Se pune aceeasi problema ca in cazul acelor secte care refuza transfuziile sub pretext religios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci,sa inteleg ca toti acei oameni care au murit in timpul holocaustului...........spiritele lor s-au intalnit inainte de a se intrupa si ce s-au gandit "hai sa ne intrupam noi in Germania,Polonia,Italia,Romania,Franta,etc ca sa putem avea parte de o moarte dureroasa,tortura,foame,boala....."?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu,compari marfa cu ambalajul?

Tocmai ca nu-l compar. Si nici nu-l confund adevaratele puteri paranormale cu surogatele. Iisus Christos a fost intruparea unui spirit de cel mai inalt rang, care a respectat cu strictete si intrupat, legile spirituale. Spirite superioare s-au intrupat mereu de-a lungul timpului dar cazurile au fost destul de rare si in nici-un caz n-au aparut pe la tv.

 

Nu poate fi...dar,este incadrata la "Terapii complementare";cam in aceeasi oala.Ca si fitoterapia si multe altele...Pacat!

Da este pacat ca legea nu face distinctie intre terapiile complementare si terapiile paranormale. Dar pe acest topic discutam despre cele paranormale.

 

Aici,totul e ...discutabil.Se pune aceeasi problema ca in cazul acelor secte care refuza transfuziile sub pretext religios

Sa nu confundam religiile, care sunt instrumente de indobitocire si manipulare a celor inocenti, cu adevarurile spirituale.

 

deci,sa inteleg ca toti acei oameni care au murit in timpul holocaustului...........spiritele lor s-au intalnit inainte de a se intrupa si ce s-au gandit "hai sa ne intrupam noi in Germania, Polonia, Italia, Romania, Franta,etc ca sa putem avea parte de o moarte dureroasa,tortura,foame,boala....."?

 

Rolul intruparii spiritelor este de a invata prin experienta proprie, experienta care nu poate avea loc decat intr-o lume materiala. La inceputul intruparilor materiale, sunt spirite involuate si de-a lungul zecilor sau sutelor de reincarnari, experimenteaza toate ipostazele posibile: fura, mint, ucid, se sinucid...etc. Dar pentru fiecare fapta, buna sau rea, va plati in viata viitoare. Iata un citat din cartea " Din tainele vietii si ale universului" , autor: Scarlat Demetrescu:

 

 

Un cerc de revelaţie din Bucureşti, a primit, prin intermediul unui medium, o comunicare referitoare la acest caz. Iată textul comunicării:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ti-ai pus intrebarea cat de dreapta/nedreapta ar fi aceasta judecata?Idee reincarnarii este ca nu iti mai amintesti cine ai fost,ce ai facut si ai sansa de a lua viata de la capat.se considera ca nu mai esti aceeasi persoana care ai fost in viata ta trecuta.deci d-zeu ar fi pedepsit niste persoane.........ptr ceva ce nu au facut niciodata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca in acceptiunea ta, un om care in urma unui accident devine amnezic, este un alt om pentru ca nu-si mai aminteste cine este? E cat se poate de gresita aceasta idee. Chiar daca nu-si mai aminteste trecutul, este acelasi om, iar faptele, emotiile, gandurile si sentimentele lui anterioare au ramas inscrise in baza de date a universului de unde nu se vor mai sterge niciodata.

De ce in viata actuala nu ne mai amintim faptele vietilor trecute? Iata raspunsul:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea celor care intr-un fel sau altul au dobandit aceste puteri sunt convinsi ca ceea ce fac este cu ajutorul lui Dumnezeu, pentru ca si ei au fost indusi in eroare. Nu-i judec. Toti suntem supusi greselii si deciziilor eronate. Dar a persista in greseala e mult mai grav.

 

din cate stiu eu unii oameni se nasc cu abilitati ciudate, fara sa aiba habar de unde vin ele ..deci este incorect sa afirmi ceea ce ai afirmat tu.

in Caucaz sunt sute de persoane care vindeca ranile cu 'mainile', folosind energia corpului lor.acestia sunt oameni simpli, munteni daca vrei, care in viata lor nu au auzit cuvantul 'paranormal'..si inca ceva.. calitatile astea se mostenesc (genetic). :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu am reusit sa explic foarte clar ceea ce am dorit sa spun. Sper sa reusesc de aceasta data.

Eu n-am contestat, si nu voi contesta niciodata puterile paranormale. Ele exista si pot fi benefice sau malefice. Puterile paranormale benefice pot fi ale propriului spirit intrupat si in acest caz este vorba de un spirit foarte evoluat, cu un inalt grad in ierarhia divina, care se intrupeaza cu o misiune speciala in a ajuta omenirea sa evolueze. Aceste cazuri sunt insa destul de rare.

 

Puterile paranormale se pot manifesta si cu ajutorul unor spirite neintrupate, mai mult sau mai putin evoluate. Problema consta in faptul ca un om care mai are mult de lucru la propia sa evolutie spirituala, nu poate manifesta puteri paranormale cu ajutorul unui spirit mai evoluat decat el, dar poate manifesta puteri paranormale cu ajutorul unor spirite neintrupate, inferioare lui. Fireste, in acest ultim caz, se pune problema consecintelor atat in plan material, dar si al evolutiei spirituale.

Am pus in discutie pe acest topic, natura malefica sau benefica a puterilor paranormale si m-am referit in special la anumite personaje pe care le vedem cu totii pe la posturile de televiziune, si mi-am exprimat parerea si asupra puterilor paranormale dobandite pe la tot felul de scoli si cursuri de scos paranormali pe banda.

 

Convingerea mea este ca nu avem nevoie de nici-o scoala sau curs, sau guru, sau ce-o mai fi pentru a deveni paranormali. E suficient sa devenim sfinti in viata. E greu, dar este singurul mod de a fi posesorii unor puteri paranormale care sa ajute intradevar omenirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×